Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Milli Savunma Bakanı Akar; KKTC’nin hakları korunacak

21 Aralık 2020 - 15:30 'de eklendi ve A+A-

Milli Savunma Bakanı Akar; KKTC’nin hakları korunacak

NACAK GAZETESİ- TC Milli Savunma Bakanlığı, Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunların çözümünde her zaman uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana olan Türkiye’nin, KKTC’nin hak ve menfaatlerini korumaya, garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğinin teminatı olmaya devam ettiğini bildirdi.
Bakanlık açıklamasında, Ege ve Doğu Akdeniz’de yaşananlara ilişkin şu değerlendirmede bulunuldu:
“Türk Silahlı Kuvvetleri, Akdeniz’de ise Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi ile Karadeniz’de Fatih sondaj ve OCEANIC sismik araştırma gemilerine refakat ve koruma sağlıyor.
Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunların çözümüne yönelik olarak, Türkiye, her zaman olduğu gibi, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerinden yanadır. Sorunların diyalogla, ön koşulsuz görüşmeler ile çözülmesi gerektiğini savunmaktadır. Yunanistan, tüm olumlu, yapıcı yaklaşımlarımıza rağmen uluslararası hukuktan doğan haklarımızın kısıtlanmasına yönelik girişimleri ve bölgede tatbikat, taciz, ihlal ve provokatif şekilde yaptığı açıklamalar ile gerginliği tırmandırmakta ve sorunları derinleştirmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir.”
UÇAK MODERNİZASYONU TAMAMLANDI
TC Milli Savunma Bakanlığı (MSB), son bir ayda yurt içi ve yurt dışında 9’u büyük, 36’sı orta çaplı toplam 45 operasyon icra edildiğini, 75 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye’nin ve milletin güvenliğini sağlamak amacıyla yurt içinde ve dışında PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dahil terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor.
Bu kapsamda son bir ayda yurt içi ve dışında 9’u büyük, 36’sı orta çaplı olmak üzere toplam 45 operasyon icra edildi, 75 terörist etkisiz hale getirildi.
Hudut güvenliği kapsamında dönem içerisinde yasa dışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan toplam 7 bin 233 kişi yakalandı, 34 bin 898 kişinin hududu geçmesi engellendi. Yasa dışı geçiş yapmak isterken yakalananlar arasında 17’si FETÖ olmak üzere toplam 34 terör örgütü mensubu da bulunuyor.
Sınır fiziki güvenlik tedbirleri kapsamında, Suriye hududunda planlanan 837 kilometre sınırdan 832 kilometresi, İran sınırında planlanan 170 kilometre sınırın 147 kilometrelik bölümü tamamlandı. Böylece toplam 979 kilometre modüler beton duvar inşa edilerek hudut emniyet tedbirleri arttırıldı.
Suriye harekat alanlarında tesis edilen barış ve huzur ortamını bozmak amacıyla saldırı ve sızma girişiminde bulunan PKK/YPG’li teröristler, komandolar tarafından etkisiz hale getiriliyor. Bu kapsamda, Suriye harekat alanlarında son bir ayda 29’u DEAŞ olmak üzere 177 terörist etkisiz hale getirildi.
Terör örgütlerinden temizlenen harekat alanlarında halen mayın/EYP temizliği sürüyor. Hayatın normalleşmesi amacıyla altyapı ve günlük hayatı destekleme çalışmalarına diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli devam ediliyor.
AZERBAYCAN’A MAYIN/EYP TEMİZLİĞİ DESTEĞİ
Azerbaycan’daki gelişmelerle ilgili ise Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında imzalanan mutabakat doğrultusunda, ateşkesi gözetmek ve denetlemek amacıyla tesis edilecek ortak merkezin Ağdam bölgesinde en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmalar Azerbaycan ve Rusya Federasyonu ile koordineli olarak sürdürülüyor.
Diğer taraftan, Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde Azerbaycan ordusuna destek sağlamak amacıyla 135 personelden oluşan 2 Özel Mayın Arama Temizleme (ÖMAT) birliği bölgede mayın/EYP arama ve imha faaliyetleri icra ediyor.
Azerbaycan ordusuna, 3 El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İmha (METİ) timi ve 9 Patlayıcı Madde Keşif ve İmha (PMKİ) timi olmak üzere toplam 12 tim ve 64 personelle eğitimler veriliyor.
Açıklamada, “Türkiye olarak, ‘İki devlet, tek millet’ anlayışıyla bugüne kadar kederde ve kıvançta yanında olduğumuz can kardeşlerimizin bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Denktaş Türkiye ile birlikte Kıbrıs davasını savundu” “Denktaş Türkiye ile birlikte Kıbrıs dav...

NACAK GAZETESİ- TC Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının dokuzun...

“Denktaş ömrünü halkına adadı” “Denktaş ömrünü halkına adadı”

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın vefatının dokuzuncu yılı nedeniyle mesaj yayıml...

Çavuşoğlu; İki devletli çözüm olması gerekir Çavuşoğlu; İki devletli çözüm olması ge...

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün itibarıyla ocak ayı içinde ilk toplantısı gerçekleştirilmek üzere Yunanistan’ı...

Akar’dan Yunanistan’a “görüşme” çağrısı Akar’dan Yunanistan’a “görüşme” çağrısı...

NACAK GAZETESİ- TC Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, sorunların çözümüne yönelik Yunanistan ile yapılan görüşmelerin yeniden başlamasın...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Denktaş’ın çalışma ofisini ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı Denktaş’ın çalışma ofisin...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kurucu Cumhurbaşk...

Cumhurbaşkanı Tatar;    Müzakereler iki eşit devlet temelinde başlamalı Cumhurbaşkanı Tatar; ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs görüşmele...

Cumhurbaşkanı Tatar; Egemenliği dünyaya haykırıyorum Cumhurbaşkanı Tatar; Ege...

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ölümünün 9’uncu yıl d...

“Denktaş Türkiye ile birlikte Kıbrıs davasını savundu” “Denktaş Türkiye ile birl...

NACAK GAZETESİ- TC Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cu...

“Denktaş ömrünü halkına adadı” “Denktaş ömrünü halkına a...

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kurucu Cumhurba...

Maliye Bakanı Oğuz; KKTC ilelebet yaşatılacak Maliye Bakanı Oğuz; KKTC...

NACAK GAZETESİ – Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Kurucu Cum...

“Denktaş ilham kaynağımız” “Denktaş ilham kaynağımız...

NACAK GAZETESİ- Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu...

Sağlık Bakanı Pilli;    Denktaş kalplerimizde yaşıyor Sağlık Bakanı Pilli; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Kurucu Cumhurbaşka...

UBP’de MYK toplanıyor UBP’de MYK toplanıyor

Başbakan Ersan Saner’in ‘erken seçim’ isteminin ardından UBP...

Koronavirüs önlemleri uzatıldı Koronavirüs önlemleri uza...

NACAK GAZETESİ- Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, koronavir...

Eğitim HABERLERİ