Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mücahitler “Toros” kod adlı liderleri Denktaş’ı anlattı… “Denktaş olmasaydı Kıbrıs Türkü de olamazdı”

13 Ocak 2020 - 10:20 'de eklendi ve A+A-

Mücahitler “Toros” kod adlı liderleri Denktaş’ı anlattı… “Denktaş olmasaydı Kıbrıs Türkü de olamazdı”

NACAK GAZETESİ- Fadıl İncirli: Denktaş, son liderimizdir. Kıbrıs Türkü’nün ayakta kalmasının en büyük nedenlerinden biri Denktaş’tır, o olmasaydı belki Kıbrıs Türkü de olamazdı.
Veli Hakkı: TMT, Kıbrıs’ta namusumuzu, şerefimizi, malımızı, halkımızı, sınırlarımızı korumak için kuruldu. Bunun önderi Denktaş idi.
Erdoğan Volkan: Denktaş, Rum’a hizmet edecek herhangi bir şey kabul etmezdi. Denktaş, Türkiyesiz bir Kıbrıs ve KKTC’nin olamayacağını söylerdi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Kıbrıs Türk davası için yürüttüğü mücadele yıllarının büyük bir bölümünde yanında olan Kıbrıslı mücahitler, merhum Denktaş ve döneme ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Mücahit Fadıl İncirli, Rauf Denktaş’ın en büyük liderler ve komutanlarından birisi olduğunu kaydetti.
Denktaş’ın son liderleri olduğuna işaret eden İncirli, “Kıbrıs Türkü’nün ayakta kalmasının en büyük nedenlerinden birisi Rauf Denktaş’tır, o olmasaydı belki Kıbrıs Türkü de olamazdı. Çok vatansever, milliyetçi ve halkına her türlü yardımı yapan en büyük mücahitlerden birisiydi.” dedi.
“SAVAŞ UÇAKLARI”
İncirli, Denktaş’ın halkın tüm kesimlerine yardım ettiğini belirterek, 1964’te Erenköy Direnişi’ne katıldığını ve 10 gün birlikte savaştıklarını söyledi.
“Tüm savaş uçakları, hatta Yunan uçakları, bizi bombalarken onların resmini çekerdi.” diyen İncirli, Denktaş’ın kahraman ve cesur biri olduğunu vurguladı.
İncirli, “Denktaş, yanına kim gelirse yardım ederdi. Bilhassa şehit aileleri ve yakınlarına. Herkesi çok severdi ve kucaklardı.” ifadelerini kullandı.
VELİ HAKKI
Mücahit Veli Hakkı da Kıbrıs Türkü’nün milli mücadele yıllarının Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş iş birliğiyle başladığını, o dönemde genç arkadaş grubuyla bu direnişe katıldıklarını kaydetti.
Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT), Rumların kurduğu terör örgütü EOKA’yı durdurmak için kurulduğunu hatırlatan Hakkı, “TMT, Kıbrıs’ta namusumuzu, şerefimizi, malımızı, halkımızı, sınırlarımızı korumak için kuruldu. Bunun önderi Denktaş idi. Kıbrıs Türk halkının yüzde 99’u Denktaş’ı severdi. Halen de seviliyor, Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın.” dedi.
Hakkı, o dönemde Kıbrıs’ın en önemli futbol kulüplerinden Çetinkaya’da futbolcu olduğunu anımsatarak, Denktaş’ın bazı başarılarında kendilerini ödüllendirdiği ve Cumhurbaşkanlığı Kupası, Kıbrıs Kupası ve şampiyonluk ödülünü takdim ettiğini anımsattı.
Denktaş’ın bütün milli günlerin merasimini seyreden bir lider olduğunun altını çizen Hakkı, kendisini daima ziyaret ettiklerini, ona sevgi ve saygılarını ilettiklerini kaydetti.
Hakkı, “Denktaş’ın yokluğunu hissediyoruz. Her zaman aramızda olması büyük bir şeref ve mutluluktu.” ifadelerini kullanarak, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün de aynı şekilde Kıbrıs halkı tarafından sevildiğini vurguladı.
ERDOĞAN VOLKAN
Mücahit Erdoğan Volkan ise Kıbrıs Türklerinin davasını Denktaş gibi müdafaa eden bir liderin bir daha gelmediğini söyledi.
Volkan, “Rumların bütün korkusu Denktaş’ın Cumhurbaşkanı olmasıydı çünkü her toplantıya gittiğinde Türkiye ile beraberdi. Rumların en korktuğu şey, Denktaş’ın yaptığı müzakerelerdi çünkü Rum’a hizmet edecek herhangi bir şey kabul etmezdi.” diye konuştu.
Denktaş’ın Türkiye ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu hatırlatan Volkan, Türkiyesiz bir Kıbrıs ve KKTC’nin olamayacağını söyledi.
Volkan, Denktaş’ın çok iyi bir karaktere sahip olduğunu belirterek, “Daima kulüpleri, birlikleri ve teşkilatları bir yerde toplardı. Durumları anlatırdı. Bir gün baktı biz hepimiz yaşlılar olarak geldik, bize, ‘Bazen de gençleri getirin. Hep eski tüfekler gelmesin’ dedi.” ifadelerini kullandı.
Denktaş’ın yokluğunu hissettiklerini dile getiren Volkan, onun Kıbrıs Türkü’nün medarı iftiharı olduğunu vurguladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Emin Çölaşan;  Konuş bakalım Kıbrıslı Metin Münir Emin Çölaşan; Konuş bakalım Kıbrıslı M...

Yazılarında bizim gazetenin hissedarı olduğunu iddia ediyor, haddini aşıp bize ders vermeye kalkışıyor. Merak edip gazete yönetimine so...

AB harekete geçti… Hedef UBP ve Tatar AB harekete geçti… Hedef UBP ve Tatar...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken AB hareketlendi. Bazı sivil toplum örgütleri ile bazı gazeteler ve TV kanallarına p...

AB’nin taşeronları devrede… UBP ile Tatar’ı hedef aldılar AB’nin taşeronları devrede… UBP ile Tata...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken AB’nin taşeronları yeniden devreye konuldu. AYNI GÜN Annan Planı ref...

Cumhurbaşkanlığı seçimi… İki ayrı cephe oluştu Cumhurbaşkanlığı seçimi… İki ayrı cephe...

NACAK GAZETESİ – Bir tarafta KKTC’yi, iki ayrı devletli çözüm şeklini ve Türkiye’nin garantörlüğünü savunanlar yer alırken, diğer...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Emin Çölaşan;  Konuş bakalım Kıbrıslı Metin Münir Emin Çölaşan; Konuş bak...

Yazılarında bizim gazetenin hissedarı olduğunu iddia ediyor,...

Akar; Kıbrıs milli meselemizdir Akar; Kıbrıs milli mesel...

NACAK GAZETESİ- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan...

Anastasiadis;    Kıbrıs Helenizmi için mücadele ediyoruz Anastasiadis; Kıbr...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yah...

Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı Rum üniversitelerinde ins...

NACAK GAZETESİ- Alithia’nın “Üniversite Öğrencisinden Parava...

AB harekete geçti… Hedef UBP ve Tatar AB harekete geçti… Hedef...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken AB harek...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  RÜZGÂR GÜLÜ Av. Fuat VEZİROĞLU; RÜZ...

Cici partimiz CTP’nin en cici mebusanlarından Salâhi Şahiner...

Aydın AKKURT;  AB lobicisi Metin Münir yine devrede Aydın AKKURT; AB lobici...

Bir köşede tutulan AB lobicisi Metin Münir aniden ortaya çık...

AB’nin taşeronları devrede… UBP ile Tatar’ı hedef aldılar AB’nin taşeronları devred...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi yakla...

Cumhurbaşkanlığı seçimi… İki ayrı cephe oluştu Cumhurbaşkanlığı seçimi… ...

NACAK GAZETESİ – Bir tarafta KKTC’yi, iki ayrı devletl...

Tatar; İki devletli çözüm masada olmalı Tatar; İki devletli çözü...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başba...

Eğitim HABERLERİ