Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mücahitler “Toros” kod adlı liderleri Denktaş’ı anlattı… “Denktaş olmasaydı Kıbrıs Türkü de olamazdı”

13 Ocak 2020 - 10:20 'de eklendi ve A+A-

Mücahitler  “Toros” kod adlı liderleri Denktaş’ı anlattı… “Denktaş olmasaydı Kıbrıs Türkü de olamazdı”

NACAK GAZETESİ- Fadıl İncirli: Denktaş, son liderimizdir. Kıbrıs Türkü’nün ayakta kalmasının en büyük nedenlerinden biri Denktaş’tır, o olmasaydı belki Kıbrıs Türkü de olamazdı.
Veli Hakkı: TMT, Kıbrıs’ta namusumuzu, şerefimizi, malımızı, halkımızı, sınırlarımızı korumak için kuruldu. Bunun önderi Denktaş idi.
Erdoğan Volkan: Denktaş, Rum’a hizmet edecek herhangi bir şey kabul etmezdi. Denktaş, Türkiyesiz bir Kıbrıs ve KKTC’nin olamayacağını söylerdi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın Kıbrıs Türk davası için yürüttüğü mücadele yıllarının büyük bir bölümünde yanında olan Kıbrıslı mücahitler, merhum Denktaş ve döneme ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.
Mücahit Fadıl İncirli, Rauf Denktaş’ın en büyük liderler ve komutanlarından birisi olduğunu kaydetti.
Denktaş’ın son liderleri olduğuna işaret eden İncirli, “Kıbrıs Türkü’nün ayakta kalmasının en büyük nedenlerinden birisi Rauf Denktaş’tır, o olmasaydı belki Kıbrıs Türkü de olamazdı. Çok vatansever, milliyetçi ve halkına her türlü yardımı yapan en büyük mücahitlerden birisiydi.” dedi.
“SAVAŞ UÇAKLARI”
İncirli, Denktaş’ın halkın tüm kesimlerine yardım ettiğini belirterek, 1964’te Erenköy Direnişi’ne katıldığını ve 10 gün birlikte savaştıklarını söyledi.
“Tüm savaş uçakları, hatta Yunan uçakları, bizi bombalarken onların resmini çekerdi.” diyen İncirli, Denktaş’ın kahraman ve cesur biri olduğunu vurguladı.
İncirli, “Denktaş, yanına kim gelirse yardım ederdi. Bilhassa şehit aileleri ve yakınlarına. Herkesi çok severdi ve kucaklardı.” ifadelerini kullandı.
VELİ HAKKI
Mücahit Veli Hakkı da Kıbrıs Türkü’nün milli mücadele yıllarının Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş iş birliğiyle başladığını, o dönemde genç arkadaş grubuyla bu direnişe katıldıklarını kaydetti.
Türk Mukavemet Teşkilatının (TMT), Rumların kurduğu terör örgütü EOKA’yı durdurmak için kurulduğunu hatırlatan Hakkı, “TMT, Kıbrıs’ta namusumuzu, şerefimizi, malımızı, halkımızı, sınırlarımızı korumak için kuruldu. Bunun önderi Denktaş idi. Kıbrıs Türk halkının yüzde 99’u Denktaş’ı severdi. Halen de seviliyor, Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın.” dedi.
Hakkı, o dönemde Kıbrıs’ın en önemli futbol kulüplerinden Çetinkaya’da futbolcu olduğunu anımsatarak, Denktaş’ın bazı başarılarında kendilerini ödüllendirdiği ve Cumhurbaşkanlığı Kupası, Kıbrıs Kupası ve şampiyonluk ödülünü takdim ettiğini anımsattı.
Denktaş’ın bütün milli günlerin merasimini seyreden bir lider olduğunun altını çizen Hakkı, kendisini daima ziyaret ettiklerini, ona sevgi ve saygılarını ilettiklerini kaydetti.
Hakkı, “Denktaş’ın yokluğunu hissediyoruz. Her zaman aramızda olması büyük bir şeref ve mutluluktu.” ifadelerini kullanarak, Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün de aynı şekilde Kıbrıs halkı tarafından sevildiğini vurguladı.
ERDOĞAN VOLKAN
Mücahit Erdoğan Volkan ise Kıbrıs Türklerinin davasını Denktaş gibi müdafaa eden bir liderin bir daha gelmediğini söyledi.
Volkan, “Rumların bütün korkusu Denktaş’ın Cumhurbaşkanı olmasıydı çünkü her toplantıya gittiğinde Türkiye ile beraberdi. Rumların en korktuğu şey, Denktaş’ın yaptığı müzakerelerdi çünkü Rum’a hizmet edecek herhangi bir şey kabul etmezdi.” diye konuştu.
Denktaş’ın Türkiye ile ilişkilerinin çok iyi olduğunu hatırlatan Volkan, Türkiyesiz bir Kıbrıs ve KKTC’nin olamayacağını söyledi.
Volkan, Denktaş’ın çok iyi bir karaktere sahip olduğunu belirterek, “Daima kulüpleri, birlikleri ve teşkilatları bir yerde toplardı. Durumları anlatırdı. Bir gün baktı biz hepimiz yaşlılar olarak geldik, bize, ‘Bazen de gençleri getirin. Hep eski tüfekler gelmesin’ dedi.” ifadelerini kullandı.
Denktaş’ın yokluğunu hissettiklerini dile getiren Volkan, onun Kıbrıs Türkü’nün medarı iftiharı olduğunu vurguladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk iki ayrı devle...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’ni Kıbrıs’taki iki hal...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya hazırız”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanlığı’nın üzerine düşen büyük görev ve sorumluluğun ...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yapılmıyor

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, yüzme suyu analizlerinin yapılmadığını ve halk sağlığın...

Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış! Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış!

NACAK GAZETESİ- KKTC mahkemelerinde küfür, hakaret, ve karşılıksız çek kesmekten yargılanan Hüseyin Macit Yusuf’un “KKTC ve Kıbrıs Türk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutu...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aks...

“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Öz...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yap...

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nild...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş”...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüks...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlü...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, ...

Eğitim HABERLERİ