Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Müzakereler için Akıncı’nın seçilmesini bekliyor

14 Ekim 2020 - 10:55 'de eklendi ve A+A-

Müzakereler için Akıncı’nın seçilmesini bekliyor

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis: Crans Montana’da ortaya konulan Guterres parametrelerinin 6 maddesi temelinde, kuzeydeki seçimlerin ardından müzakerelere hazırım.
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in yaptığı bir açıklamada “Avrupalı ortaklarının Türkiye’ye gösterdiği müsamahayı yeniden eleştirdiği” ifade edildi.
Alithia gazetesinde yer alan habere göre, dün katıldığı bir etkinlikte konuşan Anastasiadis, “Türkiye’yi pohpohlayan Avrupalı ortaklarına öğütlerde bulunarak, Avrupalı ortaklarının yeni Türk meydan okumalarının ardından bir değerlendirme yapmaları gerektiğini” öne sürdü.
İleri sürülen yeni Türk meydan okumalarının sonrasında, Belarus karşısındaki yaptırımlara paralel olarak, Türkiye aleyhinde yaptırımlar empoze edilmesindeki ısrarında kendisini haklı hissedip hissetmediği konusundaki bir soruya karşılık Anastasiadis, kısaca şunları söyledi:
“Tüm ortaklara şunu tekrar edeceğim: Türkiye’nin Kıbrıs aleyhindeki aynı zamanda Yunanistan’a da uzanan yeni kışkırtıcı faaliyetleri, Avrupalılar tarafından bir değerlendirme yapılması gerektiğine kuşku bırakmamaktadır. Ki onlar (Avrupalı ortaklar) hâlâ pohpohlamakla Türk provokasyonlarının geri çekileceğini düşünüyor ve bekliyorlar.”
“SEÇİMLERDEN SONRA”
Alithia gazetesine göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunan Radyo Televizyonu ERT’ye verdiği demecinde “ Crans Montana’da ortaya konulan Guterres parametrelerinin 6 maddesi temelinde, kuzeydeki seçimlerin ardından müzakerelere hazır olduğunu” söyledi.
“Türkiye’nin BM Genel Sekreteri’nin çağrısına karşılık vermesini umduğunu” dile getiren Anastasiadis, “kendilerinin elbette tehditlerinden uzak bir şekilde, müzakere masasına dönmeye her daim hazır olduklarını” yineledi.
BM Güvenlik Konseyi’nin kısa süre önce yaptığı açıklama konusunda ise Anastasiadis, “BM Güvenlik Konseyi’nin iki tarafın müzakerede bulunmasına ilişkin davetinin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, seçimlerden sonra, prosedürler üzerinde hemfikir olunması için, beş taraflı (artı BM) gayriresmi bir görüşme gerçekleştirilmesi amacıyla zemin hazırlanmasına dair çabalarını sürdüreceğini apaçık bir şekilde söylemesinden kaynaklanmaktadır” ifadesini kullandı.
Türk tarafının sürdürdüğü ileri sürülen tahrikler konusunda ise Anastasiadis, Maraş’ın sahil şeridinin açılmasının haricinde, yeni bir Navtex’in söz konusu olduğunu belirterek, Total ve Eni’ye lisans verilen deniz parselleri içerisinde sondaj yapan Yavuz gemisinin daha geçtiğimiz gün bölgeden ayrıldığını öne sürdü.
Buna paralel olarak “Barbaros’un Mağusa gidişatında olmak üzere doğudaki sismik araştırmalarını sürdürdüğünü” iddia eden Anastasiadis, “Barbaros gemisinin şimdi de, dün yayımlanan ve 9 Kasım’a kadar geçerli olan Navtex’le, Yavuz gemisinin sondaj yaptığı Kuzey bölgesine hareket etmekte olduğunu” ileri sürdü.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Tatar çözüm masasına başı dik oturacak” “Tatar çözüm masasına başı dik oturacak”...

NACAK GAZETESİ- UBP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan, Türkiye’nin önemli haber kanallarından A-Haber’deki programda seçim süre...

Koronavirüs tedbirleri açıklandı Koronavirüs tedbirleri açıklandı

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan k...

“KKTC’yi daha iyi noktalara taşıyacağım” “KKTC’yi daha iyi noktalara taşıyacağım”...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar dün “Cumhurbaşkanlığına seçildiğine dair” tutanağı (mazbata) aldı. Mahkem...

UBP Genel Sekreteri Saner;  Tatar yemin edene kadar görevinin başında UBP Genel Sekreteri Saner; Tatar yemin ...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hamza Ersan Saner, Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Ersin Tatar’ın yemin edene kadar g...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Tatar çözüm masasına başı dik oturacak” “Tatar çözüm masasına baş...

NACAK GAZETESİ- UBP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşa...

Koronavirüs tedbirleri açıklandı Koronavirüs tedbirleri aç...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Yasas...

“KKTC’yi daha iyi noktalara taşıyacağım” “KKTC’yi daha iyi noktala...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar dün “...

“KKTC örnek bir demokrasiye sahip” “KKTC örnek bir demokrasi...

NACAK GAZETESİ- TC Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey K...

UBP Genel Sekreteri Saner;  Tatar yemin edene kadar görevinin başında UBP Genel Sekreteri Saner...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Hamza ...

“Anavatan Türkiye ile birlikte yürüyeceğiz” “Anavatan Türkiye ile bir...

NACAK GAZETESİ- Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Ersin ...

“KKTC ile Anavatan Türkiye’nin kaderi ortaktır” “KKTC ile Anavatan Türkiy...

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu, ...

AK Parti Sözcüsü Çelik;   Seçimin kazananı tüm Kıbrıs Türkleri oldu AK Parti Sözcüsü Çelik; ...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye ...

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… İkinci dalga korkusu Güney Kıbrıs’ta koronavir...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son bir haftadır Korona virü...

Rum-ABD ilişkisi derinleşiyor Rum-ABD ilişkisi derinleş...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen Coop...

Eğitim HABERLERİ