Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Nereye kadar?

08 Aralık 2017 - 0:20 'de eklendi ve A+A-

Nereye kadar?

Cenevre görüşmelerinde BM Genel Sekreteri gündemdeki her konuda yakınlaşma bekliyor. Genel Sekreter’e göre Kıbrıs’ta iki toplumdan oluşan  “Tek Halkın temsilcileri” yani “Kıbrıslıların” “Kıbrıs meselesini”, sözde tek halkı oluşturan Kıbrıslılar olarak, biraz fedakârlıkla halledebileceklerdir.
Genel Sekreterin %65 Rum’un Türklerle bir arada yaşamak istemediklerinden haberi yok! Genel Sekreter, Rumların “Kıbrıs’ın Yunanlıları”, Kıbrıs’ın  “Yunan Adası” , Kıbrıs Türklerinin “azınlık”, Türkiye’nin “işgalci” olduğunu ve “Kıbrıs meselesinin” 1974’de başlayan bir mesele olduğunu kabul etmiş midir ki, bu yalanlar ortadan kalkmadan, Kıbrıs’ta iki eşit halkın varlığı ve egemenliği kabul edilmeden, “kurucu devlet” deyiminin “egemen devlet”  anlamına geldiği konusunda mutabakat sağlanmadan varılacak herhangi bir anlaşmanın kum üzerine yazılmış olacağını Genel Sekreter’e anlatan da mı yok?
Sayın Downer, Genel Sekreter’e de Simerini gazetesine söylediği gibi “Federasyonu ben bilirim, benim istediğim şekilde olacak. Türkiye ve Rumlar bunu kabul ediyor, sen Kıbrıs Türklerine bakma, KKTC yoktur, yasa dışıdır, kaale alınacak değildir” mi diyor?
Sn. Downer bir halk kendi iradesini kullanarak devletini ilan ettikten sonra, kimsenin “bu devlet yoktur, kanunsuzdur” demek hakkı olmadığını bilmiyor mu? Böyle bir devleti tanıyıp, tanımamak başka bir meseledir, fakat onu yok farzetmek büyük bir insanlık dışı yaklaşımdır. Eli kanlı bozuk Rum idaresini meşru hükümet addeden KKTC’yi yasa dışı ilan eden, geçmiş BM Güvenlik Konseyi’nin, büyük devletlere hizmet eden yanlış kararı, tavsiye kararıdır. Kimseyi bağlayıcı değildir. Adalet Divanı, Kosova konusunda, devlet ilanının uluslararası hukuka aykırılığı olmadığını vurgulamıştır.
Bir halkın devletini ilan nedenlerini bilmemek, devlet ilanına gelinceye kadar, devletsiz bırakılmış bir insan topluluğunun, katlandığı insanlık dışı muameleyi umursamamak, 1960 Antlaşması’nın esasta bir Türk-Yunan anlaşması olduğunu ve Türkiye’nin garantörlük hakkının tartışılmaz olduğunu kabul etmemek, 1964’den bu yana Kıbrıs meselesi ile ilgili bir makama yakışmaz.
Kıbrıs Türk halkı, hür iradesi ile oluşturduğu, 28 yaşındaki devletinin başına, görüşmelerde “bu devleti ve halkın egemenliğini koruyan bir uzlaşma istiyorum” diyen Sn. Eroğlu’nu getirmiştir. BM için bu halk iradesinin de mi bir önemi yoktur? Bu iradeye ters düşen bir yolu, Rum öyle istiyor diye, kat etmek zorunda mıyız?
Kıbrıs Türkü olarak 1960-63-74’leri yaşamış, egemenliği ve kendi kaderini tayin hakkı tartışılamaz olan bir halkız. Bugün, “fanatikler” denilen gruplar, 1955-58’lerde ve 63’den 74’e kadar bize yapılan kötülüklerin başını, Enosis adına çekenlerin bir tekrarıdır. Kilise o zaman da bugün olduğu gibi bu “fanatiklerin” arkasındaydı. Yarın bunlar silahlanınca Rum halkı yine susacak, bunlarla bir olacaktır.
Şimdiden fanatik denilen bu grubun, hükümetin, kilisenin, Milli Konseyin, basının ve eğitimcilerin “federasyon ancak Türk askerini adadan çıkarmak için bir vasıtadır; AB nizamında ve demokratik bir düzende herkes yasalar altında eşittir. Türk azınlığa, çoğunluğun haklarına gölge düşürecek haklar verilemez. Kıbrıs Yunandır”  görüşünü desteklediğini ve Rumlar açısından milli siyasetin icra kolu olduğunu görmemek mümkün mü?
Kıbrıs Türkleri; Rum’un, Kıbrıs’ın tümüne sahip çıkamayacağı, yırtılıp atılamayacak, kalıcı bir anlaşma istemektedir. Bunun temelinde de iki egemen halk ile bunların devletleri ve Türk halkının “olmazsa olmazı” olan fiili ve etkin Türk garantisi olmalıdır.
Bunların pazarlığı yapılmamalı, bu kırmızı çizgiler sonuna kadar savunulmalıdır. (7 Ocak 2011)

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatın...

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren D...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Eğitim HABERLERİ