Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Öğrenciler inşaatlarda çalışamayacak

29 Mart 2018 - 22:22 'de eklendi ve A+A-

Öğrenciler inşaatlarda çalışamayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 23 Mart’ta yayınladığı genelgeyle öğrenci çalışma izinlerine sınırlamalar getirdi.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre genelgede, KKTC üniversitelerinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin inşaat sektöründe faaliyet gösteren işyerleri için yapacağı öğrenci çalışma izni başvurularının kabul edilmeyeceği belirtildi.
Ayrıca genelgede, öğrenci çalışma izni almak için Bakanlığa başvuruda bulunan yabancı uyruklu öğrenciler için; öğrenim görmekte oldukları üniversiteden alacakları, birinci sınıfı bitirdikleri ve daha üst sınıflara devam etmekte olduklarını gösteren bir belge isteneceği kaydedildi.
Genelge şöyle:
“Bilindiği gibi Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü, KKTC üniversitelerinde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilere ülkemizdeki kayıtlı işyerlerinde ve işverenlerin yanında öğrenci çalışma izni alarak çalışmaya imkan tanımaktadır.
Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü ile, ülkemize Yüksek Öğrenim için gelen öğrencilere öğrenci kimlikleri ile çelişmeyecek sektörlerde çalışma imkanı tanınmakta ve uygulamada ilgili Bakanlıklar tarafından da bu yönde gerekli hassasiyet gösterilmektedir.
Yine aynı tüzükte, gece kulüpleri ve benzeri yerler ile kumarhaneler, bahis evleri ( bet ofisler) ve bunlarla bağlantılı hizmetler sunan işyerlerinde, yabancı uyruklu öğrencilerin istihdam edilemeyeceği düzenlenmektedir.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılan öğrenci çalışma izni başvurularında, birçok müracaatın inşaat sektörü ile ilgili olmasını dikkate alan Bakanlığımız; bu konuda önlem almak amacıyla, yeni bir yasal düzenleme yapılana kadar, öğrenci çalışma izni başvurularında geçerli olacak bir takım kararlar almış ve bunu bir genelge ile ilgili dairelerine aktarmıştır.
Bu kararlar şu şekildedir:
1- 23 Mart 2018 tarihinden itibaren Yabancıların Çalışma İzinleri Tüzüğü’nde sıralanan kısıtlamalara ek olarak, inşaat sektöründe faaliyet gösteren KKTC’de kayıtlı işyerlerinin, KKTC’deki üniversitelerde öğrenci statüsünde öğrenim görmekte olan yabancı uyruklu öğrenciler için yapacakları öğrenci çalışma izini müracaatları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kabul edilmeyecektir.
2- Öğrenci Çalışma izni almak için yapılan başvurularda, müracaat edilen yabancı uyruklu öğrenci için öğrenim görmekte olduğu üniversiteden alacağı 1.sınıfı bitirmiş ve 2.sınıfa devam etmekte olduğunu gösteren belgenin de ilgili birime sunulması şartı aranacaktır. Diğer koşullar yerine getirilmiş olsa bile bu belgenin sunulmaması durumunda; öğrenci çalışma izni Bakanlık tarafından onaylanmayacaktır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak , KKTC dahil 40 ...

“İkinci dalgaya ne kadar hazırız?” “İkinci dalgaya ne kadar hazırız?”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), “Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin 45 gün içinde pandemi hastanesi yapılacağını...

Başbakan Tatar;  Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir Başbakan Tatar; Kapılar oluşmasıyla kap...

NACAK GAZETESİ- İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurullarının görüşlerinin önemli olduğunun altın...

Üstel;   Sertifikalar güvenli ülkemizin nişanesi Üstel; Sertifikalar güvenli ülkemizin ...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, belirlenen kriterlere uygun işletme şartlarını yerine getiren ve “Güvende Kal” serti...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
5 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 5 Haziran 2020 NACAK Gaze...

5 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Güney’de Kawasaki ve Boğmaca salgını Güney’de Kawasaki ve Boğm...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını devam ed...

Güney’de işsiz sayısı 30 bine ulaştı Güney’de işsiz sayısı 30 ...

NACAK GAZETESİ- Rum İstatistik Birimi’nin verilerine göre Gü...

KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak KKTC’ye uçuşlar 10 Hazira...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Kar...

“İkinci dalgaya ne kadar hazırız?” “İkinci dalgaya ne kadar ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)...

Başbakan Tatar;  Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir Başbakan Tatar; Kapılar ...

NACAK GAZETESİ- İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Başbakanlık...

Üstel;   Sertifikalar güvenli ülkemizin nişanesi Üstel; Sertifikalar güv...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, belirlene...

“Madencilik Lefke için  felaket olur” “Madencilik Lefke için f...

NACAK GAZETESİ- Lefke Turizm Derneği, Çevre Yasası’nın eksik...

Çavuşoğlu;  Gelecek yıl online eğitim  planlanıyor Çavuşoğlu; Gelecek yıl o...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bak...

4 Haziran NACAK Gazetesi 4 Haziran NACAK Gazetesi

4 Haziran NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Eğitim HABERLERİ