Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Oktay; KKTC’nin yanındayız

27 Mayıs 2020 - 7:51 'de eklendi ve A+A-

Oktay; KKTC’nin yanındayız

NACAK GAZETESİ- KKTC-TC arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması imzalandı. 2 milyar 288 milyon 976 bin TL’lik hibe ve kredi içeren anlaşma, Covid-19 salgının KKTC ekonomisinde açtığı yaraları sarmayı amaçlıyor.
Anlaşma, Başbakan Ersin Tatar ve TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından video konferansla imzalandı.
Başbakan Tatar, anlaşmaya Bakanlar Kurulu toplantı salonunda kurulan sistemle imza attı.
İmza öncesinde Tatar ve Oktay konuşma yaptı.
TATAR
Başbakan Ersin Tatar imza öncesi yaptığı konuşmada, böyle bir bayram gününde telekonferansla gerçekleştirdikleri anlaşmanın hayırlı olmasını dileyerek, protokole katkı koyanlara teşekkür etti.
Uzun zamandır çalışmaları devam eden ve korona nedeniyle daha da detaylandırılarak ortaya çıkan bir program olduğunu belirten Tatar, “Önemli olan bütün yapılan çalışmaları ve fedakarlıkları, korona süresince göstermiş olduğumuz başarıları fırsata da çevirmek suretiyle KKTC’nin daha güvenli gelecek için ve refah günlere ulaştırıldığı bir yapıya kavuşturmaktır” dedi.
Verilen destekten dolayı teşekkür eden Tatar, hükümetin zamanında aldığı kararlar ve düzenlemelere halkın da uyması sonucunda koronavirüs salgını döneminde bir başarı gösterildiğini kaydetti.
Tatar, bunun sonucunda da KKTC’nin, dünya devletlerinin bile sıkıntıyla sürdürdüğü korona sürecini başarıyla atlatıp gelecekle ilgili umut yarattığını belirtti.
“TURİZM VE YÜKSEKÖĞRENİM”
Tatar, KKTC’nin turizm ve yükseköğrenim adası olarak marka değerini arttırdığını ve bunun da daha güçlü noktalara gelinmesine katkı yapacağını ifade ederek, Türkiye’nin bu ortamdaki desteğinin daha da anlamlı hale geldiğini kaydetti.
Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de, Türkiye’nin desteğiyle KKTC’nin güçlendirilmesiyle ve var oluş mücadelesinde ekonomiyi de taçlandırarak halka daha çok refah ve koronavirüs salgını sonrası sağlıklı bir yaşam sağlamak için çalışmalarına devam edeceklerini sözlerine ekledi.
OKTAY
TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise “Türkiye ve KKTC Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması”nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomide açtığı yaraların hızla iyileştirilmesine destek verecek şekilde, güçlü bir gelecek projeksiyonuyla tasarlandığını söyledi.
Oktay, video konferans yöntemiyle düzenlenen “Türkiye ve KKTC Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması İmza Töreni”nde yaptığı konuşmada, Kovid-19 ile mücadelede tedbirlere uyulmaya devam edilmesinin önemini vurguladı.
Oktay, KKTC hükümetinin izlediği kararlı tutumun, Kıbrıs Türk halkının da desteğiyle önemli bir başarı öyküsü ortaya koyduğunu belirterek, KKTC’de bir ayı aşkın süredir pozitif vaka görülmemesinin bunun kanıtı olduğunu kaydetti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde aldıkları erken tedbirler ve etkin kriz yönetimi sayesinde Türkiye’de de salgının yayılımının büyük oranda giderildiğini ve normalleşme adımlarının hızla atıldığına değinen Oktay, şunları ifade etti:
“Bu süreçte bilhassa sağlık malzemelerine erişimde yaşanan ciddi sıkıntılar sebebiyle dost ülkelere Türkiye’nin yardım elini uzatmayı da ihmal etmedik. Aralarında 21 NATO ülkesinin de bulunduğu 82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske gönderdik. Hepsinin ötesinde öncelikli olarak KKTC’nin yanında olduk ve kardeşliğimizin gereği olarak Kıbrıs Türklerinin gereksinimleri için imkanlarımızı canı gönülden seferber ettik. Sağlık Bakanlığımız ve Kızılay tarafından maske, dezenfektan, koruyucu giysi ve gıda paketi destekleri sağlandı. Diğer taraftan, medikal malzemelerin KKTC’ye sevkini de kolaylaştırdık.”
“YANGIN HELİKOPTERİ”
Oktay, geçen hafta KKTC’deki orman yangınlarına müdahale için 3 yangın söndürme helikopteri gönderdiklerini hatırlatarak, şartlar ne olursa olsun KKTC ve Kıbrıs Türk halkının yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.
Fuat Oktay, yeni bir yangın riskine karşı yangın söndürme helikopterlerinden birini, KKTC’ye en yakın noktada beklettiklerini de açıkladı.
“YENİ PROJELER”
Oktay, kovid-19 salgınına karşı alınan tedbirlerin birçok ülkenin olduğu gibi KKTC’nin ekonomisini de etkilediğini söyledi.
“Salgınla mücadele süreci, KKTC’nin ekonomi yönetiminde yapılması gereken reformların önemini bir kez daha ortaya koymuştur.” diyen Oktay, şöyle konuştu:
“Birçok bölgede toparlanmanın ve normalleşmenin başladığı, turizm sezonunun yeniden açıldığı bugünlerde, Kuzey Kıbrıs’ta tüm kesimlerin yeni atılım sürecine destek vereceğine ve bu kriz dönemini KKTC için fırsata dönüştüreceğine yürekten inanıyorum. Salgının etkileriyle oluşacak yeni normale hazırlanırken Türkiye, geçmişte olduğu gibi KKTC’nin yanında olmaya devam edecektir.”
“GÜÇLÜ BİR GELECEK”
Oktay, imzalayacakları anlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs Türk halkına desteğinin somut nişanesi olduğunu dile getirdi.
” KKTC’NİN YÜKSELME ZEMİNİDİR”
Anlaşma kapsamında KKTC’ye hibe ve kredi şeklinde mali kaynak aktarılacağını belirten Oktay, “Anlaşma ile 2 milyar 288 milyon 976 bin lira tutarındaki mali kaynağı hibe ve kredi şeklinde aktarıyoruz. Anlaşma, savunma, altyapı ve reel sektör yatırımları harcamalarına ilave olarak, bütçe açığına katkı sağlayacak şekilde Turizm Kovid-19 Salgın Desteği Programı, Kırsal Kalkınma ve Sosyal Hizmet Projesi, Tarımsal Yatırım Desteği ve Zirai Kredi Programı ile Sanayici ve Küçük Esnaf-Zanaatkarlara Yönelik Kredi Programı’nı içermektedir.” diye konuştu.
Fuat Oktay, kardeşlik bilinciyle birlikte hareket ederek KKTC’yi ekonomik olarak daha sağlam, müreffeh ve rekabet edebilir bir yapıya kavuşturabileceklerine yürekten inandıklarını ifade ederek, şunları dile getirdi:
“Türkiye ile Kıbrıs Türk toplumu her zaman olduğu gibi tek yürek oldukça bu coğrafyada bizim hakkımıza, hukukumuza göz dikecek hiçbir unsur olamaz. Bizler, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru hak ve menfaatlerimizi korurken gücümüzü birliğimizden, dayanışmamızdan, kardeşliğimizden alıyoruz. Bu noktada bölgede kalıcı istikrarsızlığa neden olabilecek tüm ihtilaflara çözüm aranması hususunda uluslararası meşruiyet temelindeki çaba ve desteklerimizi sürdürüyoruz, sürdürmeye devam edeceğiz.”
“SİYASİ EŞİTLİK”
Bölgedeki hidrokarbon kaynakları meselesinin çözümü için uluslararası toplumun, Kıbrıs Rum Yönetimi’ni, Kıbrıs Türk tarafıyla adil paylaşıma ve diyaloğa ikna etmesi gerektiğini vurgulayan Oktay, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Kıbrıs meselesinin çözüm yolu, Ada’daki taraflar arasında siyasi eşitlik sağlanmadan aşılamaz. Milli davaya olan inancımızla Kıbrıs Türk halkının meşru hakları teslim edilene kadar ve Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin Ada’da siyasi eşitliği sağlanana dek hak ve hakkaniyet mücadelesini sürdüreceğiz. Kıbrıs Türkü’nün geleceğe güvenle bakarak barış, huzur ve refah içinde yaşamaya devam etmesi için ana vatan ve garantör ülke olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Aksini düşünenler her zaman olduğu gibi hayal kırıklığı yaşamaya mahkumdur.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılmasına katkı sağl...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbr...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü güç”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensup...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tamamlanacak”

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karao...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgeleri polis memuru Gümüşsoy’un hard-diskinden çıktı. “Resmi görevi kötüye kull...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ