DOLAR 32,8074 0.01%
EURO 35,1839 -0.22%
ALTIN 2.448,250,14
BITCOIN %
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

OSLO’da neler oldu?

OSLO’da neler oldu?

ABONE OL
10 Eylül 2017 11:39
OSLO’da neler oldu?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KKTC içten fethedildi… Kıbrıs Fulbright Komisyonu tarafından 7-11 Aralık 1998 tarihleri arasında Oslo’da gerçekleştirilen ‘İki toplumlu’ etkinliklere katılan Kıbrıslı Türk ve Rumların Kıbrıs Problemine çözüm bulmak adına yapmış oldukları çalışma metninin değerlendirilmesi aşağıda belirtilmektedir:
• 52 Kıbrıslının ‘OsloGgrubu’ olarak 6 aylık bir çalışma dönemi sonrasında bu metini oluşturdukları ifade edilmiştir.
• Kıbrıs’ta Fulbright Komisyonu tarafından organize edilen ve Oslo’da 1998 yılında yapılan toplantıya 26 Kıbrıslı Türk ve 26 Kıbrıslı Rum’un katılımıyla toplam 52 kişi katılmıştır. Bu çalışma 29 Haziran 1998 ile 5 Temmuz 1998 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu toplantının amacı adadaki ‘Barış inşa etme çalışmalarına’ katkı sağlamak olduğu ifade edilmektedir. Çalışma, adada bulunacak bir çözümde iki toplumlu iki bölgeli federal bir çözümü savunmaktadır.
• Yapılan çalışma sonucu 30 üzerinde konu düşünülmüştür. Fakat 6 madde üzerinde odak sağlanmıştır. Bu konular: İki toplumlu hareket, Hükümetin yapısı, Güvenlik, İnsan Hakları, Sosyal Konular ve Ekonomik konulardan oluşmaktadır.
• Fulbright Komisyonu çatısı altında 31 Oslo grubu üyesi Norveç’e 7-11 Aralık 1998 tarihlerinde Oslo’da bulunmuştur. Bu gruba Oslo II denilmiştir. Bu grup üyeleri daha once yapılan çalışmaları ve çalışmalara temel olan ana 6 konuyu tekrar ele almak, düşünmek, maddeleri değiştirmek ve sonuç raporunu kabul etmek için bir araya gelmişlerdir.
• Çalışmaların tamamlanması ile Oslo II grubunun Oslo’da Uluslararası Barış Araştırma Kurumu(PRIO) tarafından CNN’in bir saatlik canlı yayına katılmaları sağlanmıştır.
• Ortaya çıkan belgede amacın Birleşik, federal bir Kıbrıs Cumhuriyeti çatısı altında adanın yeniden birleştirilmesi hedefi yer almıştır. Oslo grubu adada bulunacak bir çözümün yalnızca ‘federasyon’ modeli ile mümkün olacağını savunmaktadır. Burada dikkat çekici husus KKTC hükümeti 1998 Ağustos ayında Konfederasyon tezini ortaya koymasıdır. Kıbrıs Türklerinin tezini ortadan kaldırmak için kaleyi içten feth etme yöntemi kullanılmıştır.
• 1997-99 Fulbright Okul Senyörü A. Marco Turk’ün iddiasına göre adadaki insanlar yani ‘Kıbrıslılar’ kendilerine herhangi bir müdahale olmadan bir arada dayanışma içinde çalışırlarsa, soruna çözüm bulabilecekleri ve Kıbrıs’ta bir barışa ulaşılabileceklerine inanmaktadır.
• Sözkonusu metinde ifade edildiği gibi Royal Norveç Dışişleri Bakanlığı, PRIO, Oslo II grubu üyelerinin çalışmalarına maddi olarak destek olduğu belirtilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.