Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Özersay: Adım atacak mısınız?

01 Nisan 2021 - 15:46 'de eklendi ve A+A-

Özersay: Adım atacak mısınız?

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, 1 Nisan’ın Kıbrıs Türkü’ne ve genel anlamda Kıbrıs’a acılar çektirmiş olan EOKA terör örgütünün yıldönümü olduğunu hatırlatıp örgütü kınayarak başladığı meclis konuşmasında hükümete sağlık ve ekonomi konularında sorular yöneltti. Türkiye’de yaşanan gelişmeler çerçevesinde Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesine ilişkin adım atılması gerektiğini daha önce de söylediklerinin altını çizen Özersay, “Bu sürecin daha da hızlanabileceğini daha önce vurgulamıştık. Hareket yeteneğinizin kısıtlı olduğunun farkındayız ama yine de dövizle ilgili yapabileceğiniz şeyler olduğunu hatırlatmıştık. Bunları değerlendirip lütfen ele alın. Hükümetin bunu gündemine aldığını görmedik. Örneğin Bakanlar Kurulu toplantısında döviz artışının özellikle dar gelirli vatandaşın üzerinde yarattığı olumsuz etkiyi gidermek için bir değerlendirme yaptınız mı? Adım atacak mısınız?” ifadesini kullandı.

“ELEKTRİĞE YAPILACAK ZAM HALKA MI YANSIYACAK YOKSA BU ZAMMI MALİYE BAKANLIĞI MI KARŞILAYACAK?”

Özersay meclis konuşmasında Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı’ya da bazı sorular yöneltti. Arıklı’ya aralık ayında yaptığı “Elektrik fiyatını ucuzlatma çalışması başlattık” açıklamasını işaret eden Özersay konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu açıklamadan tam 3 ay sonra ‘Bu işin astarı yüzünden pahalı. Elektrik Kurumu’nda elektriği 119 kuruşa mal edip 97 kuruşa satıyoruz. Dolayısıyla muhtemelen %15 zam yapacağız’ dediniz. 26 Mart’ta ise müsteşarınız yapılacak olan zammın %15’ten daha fazla olması gerektiğini söyledi. Aynı tarihte Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı devlet her ay 22 milyon TL zarar eden bu kurumun zararını karşılamazsa zam yapmanın kaçınılmaz olacağını açıkladı. Sizse aynı tarihte başka bir açıklama yaparak zammın vatandaşa yansıtılmayacağını söylediniz. Bunu yapılan açıklamaların tutarsızlığını göstermek için değil, insanların anlaması için soruyorum; döviz ve akaryakıt fiyatındaki artış nedeniyle yapılmasının zorunlu olduğunu söylediğiniz zammın şu an döviz daha da artmışken daha yüksek bir rakam mı olacak? Bu zam ne zaman yapılacak? Dediğiniz gibi bu zam vatandaşa yansıtılmayacak mı? Maliye Bakanı’na soruyorum; %15 veya daha fazla olacak elektrik zammını bakanlığınız mı üstlenecek? Maaşları ödemek için borçlanmak durumunda olduğunuz bu günlerde elektrik zammını yansıtmamak için başka bir borçlanmaya mı gideceksiniz?”

“MART AYI İÇİN VERİLEN TAAHHÜTLER YAPILMADIĞI İÇİN Mİ ANLAŞMA YÜRÜRLÜĞE GİRMEDİĞİ İÇİN Mİ TÜRKİYE KAYNAK AKTARIMINI YAPMADI?”

Türkiye’yle imzalana Ekonomik ve Mali İş Birliği Anlaşması’nın imzalandığını ve içerisinde mart ayı içinde yapma taahhüdünde bulunulan bazı hususlar olduğunu anlatan Özersay, bu konu üzerinden Başbakan Ersan Saner’e sorular sordu: “Anlaşmada ‘Mart ayında Kamu Görevlileri Yasası değiştirilecek’ diyor. Yine aynı mart ayında ‘Üst Kademe Yöneticileri Yasası’nda gerekli değişiklikler yapılacaktır’ yazıyor. Bugün itibariyle nisan ayına girdik. Sözü edilen taslaklar hazırlanmış ve tarafınızdan meclise gönderilmiş olsa komitelerde iş yürümemiş olsa anlayacağız. Ancak bu taslaklar meclise gelmedi. Yoksa ‘Bu anlaşma henüz yürürlüğe girmedi, bu taahhütler de dolayısıyla daha sonraya kaldı’ mı diyorsunuz? TC İç Hukuku çerçevesinde yapılması gereken işlemler henüz yapılmadı mı? Anlaşmanın içinde ‘İmzadan sonra her devlet kendi iç mevzuatının süreçlerini tamamlayıp birbirine bildirdikten sonra bu anlaşma yürürlüğe girer’ ifadesi ve Türkiye’yle yapılan anlaşma henüz yürürlüğe girmedi mi? Anlaşma yürürlüğe girmediği için mi kaynak aktarımı yapılmadı? Mart ayındaki taahhütler anlaşma yürürlüğe girmediği için mi yerine getirilmedi? Taslaklar bitti mi ve meclise neden gelmedi? Biliyorsunuz ki anlaşmalardaki taahhütler yerine getirilmezse Türkiye de kaynak aktarımını yapmayabilir. Hükümetinizin bu konuyla ilgili duruşu nedir?”

“GİRNE HASTANESİ İHALESİ, MAKUL SAYIDA FİRMANIN REKABET EDECEĞİ BİR İHALE OLMALIDIR”

Girne Hastanesi’nin yapımı konusunda ihaleyle bağlantılı bazı tartışmalar yaşandığını hatırlatan HP Genel Başkanı, Müteahhitler Birliği Başkanı’nın ihalenin iptal edildiğini açıkladığını söyledi. Başbakan’a “Resmi durum tam olarak nedir? İhale iptal oldu mu?” sorularını yönelten Özersay, “Özellikle ihaleye katılabilecek olan şirketlerin sayısı itibariyle devletin bu kadar büyük bir harcama yapacağı bu kadar önemli bir konuda rekabetçi bir ortamın oluşturulması ve aslında daha fazla firmanın katılımına imkan verilmesinin doğru bir adım olacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Ermeni soykırımını tanıyacak Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Erme...

Göreve geldiği Ocak ayından beri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşmayarak gerilim yaratan ABD Başkanı Joe Biden, iki ülke ilişkil...

21 Nisan 2021 Döviz Kurları 21 Nisan 2021 Döviz Kurları

21 Nisan 2021’in sabah saatlerinde dolar güne 8,1125 lira seviyesinde başladı. Sabah saat 08.20 itibariyle euro/TL 9,7948 liradan...

Bakanlar Kurulu bugün toplanıyor Bakanlar Kurulu bugün toplanıyor

Bakanlar Kurulu bugün toplanıyor. Başbakan Ersan Saner başkanlığındaki toplantı saat 17.00’da başlayacak....

İngiliz kulüpleri Avrupa Süper Ligi’nden çekiliyor İngiliz kulüpleri Avrupa Süper Ligi̵...

Kurucuları olduğu Avrupa Süper Ligi’nden çekilmeye ilişkin Manchester United, Arsenal, Liverpool ve Tottenham kulüplerinden ayrı ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DSİ’nin KKTC’de bulunan proje müdürlüğünün görev süresi uzatıldı DSİ’nin KKTC’...

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Kuzey Kıbrıs Su Te...

22 Nisan 2021 Döviz Kurları 22 Nisan 2021 Döviz Kurla...

Dolar, 22 Nisan 2021 sabahında 8,18 lira bandının üzerinde y...

Aziz Ataoğlu hayatını kaybetti Aziz Ataoğlu hayatını kay...

Demokrat Parti Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Sayın F...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yarın Kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yarın, kutlanaca...

Meclis Danışma Kurulu toplanacak Meclis Danışma Kurulu top...

UBP’nin, erken seçim tarihiyle ilgili, Ad-Hoc Komite oluştur...

Hakan Altun yoğun bakıma alındı Hakan Altun yoğun bakıma ...

Ünlü şarkıcı Hakan Altun, televizyon programının çekimleri ö...

Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Ermeni soykırımını tanıyacak Biden’dan son dakika haml...

Göreve geldiği Ocak ayından beri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğ...

Rum liderden iki devletli çözüm itirafı Rum liderden iki devletli...

Kıbrıs zirvesi öncesi Ankara’nın BM’ye gönderdiği 2017’ye ai...

Türkiye’den KKTC’ye 2 milyar 250 milyon TL’lik kaynak aktarımı başlıyor Türkiye’den KKTC...

Türkiye ile KKTC arasında 3 Mart 2021’de Ankara’da imzalanan...

Bahçeli ve Vadili’de elektrik kesintisi yapılacak Bahçeli ve Vadili’d...

Kıb-Tek’ten verilen bilgiye göre Vadili köyünde bugün ...

Eğitim HABERLERİ