Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Özersay; Federasyonda ısrarcı olunmamalı

03 Aralık 2018 - 11:43 'de eklendi ve A+A-

Özersay;  Federasyonda ısrarcı olunmamalı

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs’ta bir ortaklık olacaksa seçeneklerin belli olduğunu vurguladı.
“Kıbrıs’ta müzakere edilerek bir ortaklık kuracaksak bu ya paylaşmaya dayalı federal bir ortaklık olur ya da paylaşmaya hazır değillerse işbirliğine dayalı bir ortaklık olur, yani federasyon dışında daha farklı zeminde bir ortaklık olur. Federal ortaklık kötü bir model olduğu için değil, bunun sosyolojik unsurları bu adada eksik olduğu için ciddi bir güçlük ile karşı karşıyayız” diyen Özersay, sonuç alınmayacağı önceden kestirilebilen bir müzakere sürecine girmek yerine müzakereyi başarılı kılacak bir zeminin oluşmasını sağlamak ya da var olan şartlara uygun bir zeminde müzakere etmenin en doğrusu yöntem olacağını belirtti.
Kıbrıs sorunu konusunda Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklamalarda bulunan Özersay, “50 yıllık müzakeredeki başarısızlığın arkasında başka faktörler yanında özellikle bu yatmaktadır. Bu gerçeği görüp söylemek yetmez, cesaret gösterip buna uygun bir tutum geliştirmek de gerekir” dedi. Özersay şöyle devam etti:
“Özetle bir ortaklık kurulması yönünde yeni bir müzakere süreci olacaksa ve bunun başarılı olması isteniyorsa seçenekler bellidir. Ya Kıbrıs Rum tarafında yönetimi ve zenginliği paylaşmaya dönük bir değişim olacak ve bununla birlikte bir federasyon müzakeresi ucu açık olmayan bir şekilde yürütülecek. Veya federasyon dışında, yani yönetimi ve zenginliği bir ortaklık içerisinde paylaşmayı gerektirmeyen bir modeli, daha ziyade işbirliğine dayalı bir çözüm modeli için yine ucu açık olmayacak şekilde müzakere edilecek. Ben Rum tarafında paylaşmaya dönük bir değişim görmüyorum.
“Rum tarafının paylaşmayı reddeden zihniyeti değişmedikçe federal temelde müzakerede ısrarcı olmak bizi yine statükonun devamına ve yeni hayal kırıklıklarına taşıyacaktır. Hem ‘paylaşmaya hazır değiller’ deyip hem de ‘paylaşmaya dayanan federal çözüm’ müzakeresinde ısrar etmek şahsen bana kendi içinde tutarlı bir yaklaşım gibi gelmiyor.”
“MEVCUT PARAMETRELER”
“Bu kadar yıllık müzakere deneyimim bana Rum tarafının paylaşmayı içine sindiremeyen zihniyeti değişmedikçe, paylaşmaya dayanan mevcut parametrelerde bir müzakerede ısrar etmenin, ucu açık olmayan bir müzakere olacak dahi olsa, sonuç getirmeyeceğini ve statükoyu daha da bir perçinleyeceğini söylüyor” ifadelerini kullanan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, şunları ifade etti:
“Federasyon paylaşmaya dayalı bir anlayışı, bir zihniyeti gerekli kılar. Eğer bu yoksa ve bunun olmadığını artık herkes kabul ediyorsa, buna rağmen yine de ‘federasyon temelinde müzakereye devam edelim’ demek statükoyu devamı demektir, kısır döngü ile halkın umutlarını yeniden bir hayal kırıklığına dönüştürmek riski içerir.”
Rum tarafında bu yönde bir anlayış yokken federasyon temelinde bir müzakereye girmenin statükonun devamına hizmet edeceğini vurgulayan Özersay, “Bu nedenle ‘ucu açık olmayacak zaten’ diyerek paylaşmaya dönük bir zihniyet değişimi olmaksızın müzakere sürecine dahil olmak kendi kendimizi tekrar anlamı taşıyacaktır” dedi ve şöyle devam etti:
“Sonuç alınmayacağı önceden kestirilebilen bir müzakere sürecine girmek yerine müzakereyi başarılı kılacak bir zeminin oluşmasını sağlamak ya da var olan şartlara uygun bir zeminde müzakere etmek en doğrusudur. Aksi halde sırf müzakere süreci olsun diye içerisine dahil olacağımız bir müzakere ile karşı karşıya kalırız ki bu aslında Doğu Akdeniz’de hidrokarbon konusunda da bizi zora sokacak olan bir yaklaşımdır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşik Arap Emirlikleri ve George Soros’un sahibi olduğu Open Society Foundation...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, “T...

Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı...

NACAK GAZETESİ- Tümgeneral Osman Fazı Polat’ın oğlu Yılmaz Polat “Mağusa Maraş Bölgesinin Alınmasının Gerçek Hikayesi” başlıklı yazısın...

Dışişleri Bakanı Özersay; Büyükelçiliği kapatalım mı? Dışişleri Bakanı Özersay; Büyükelçiliği...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, katıldığı bir programda, dış politika vizyonunu, geçmiş günlerd...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHV...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşi...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbr...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşl...

Güney Kıbrıs, ABD’nin saldırı üssüne dönüştü… 500 ABD askeri konuşlandı Güney Kıbrıs, ABD’nin sa...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan “Andreas Papandreu” hava üssü...

Fransız Savunma Bakanı Parly;     Güney Kıbrıs’a desteğimiz sürecek Fransız Savunma Bakanı Pa...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta bulunan Fransa Savunma Bakan...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  HANİ GEREKÇE? Av. Fuat VEZİROĞLU; HAN...

Evet, KKTC’nin anavatana ilhak ihtimalini bile HORRIBLE (kor...

ABD Rum’un yanında… “Kapalı Maraş taraflı olarak açılamaz” ABD Rum’un yanında… “Kapa...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi, ABD’nin Güney Kıbrıs...

Aydın AKKURT; FETÖ- AHVAL NEWS ve Seçimlere Müdahale Aydın AKKURT; FETÖ- AHVA...

Merkezi Londra olmak üzere 2017 yılının Kasım ayı başlarında...

Aydın AKKURT; Katil Devlet ve Katil Polisle mi Yaşayacağız? Aydın AKKURT; Katil Devl...

Güney Kıbrıs’ta POLİTİS gazetesinin 2018 yılında yayınladığı...

Av. Fuat VEZİROĞLU; PİYANGODAN MI ÇIKTI? Av. Fuat VEZİROĞLU; PİYAN...

Akıncı’nın mülâkat verdiği Guardian muhabiri belli ki plânlı...

Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı Rum ve BM askerleri Maraş...

NACAK GAZETESİ- Tümgeneral Osman Fazı Polat’ın oğlu Yılmaz P...

Eğitim HABERLERİ