Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Özersay; Rum tarafı ayırımcılık yapıyor

13 Kasım 2018 - 10:53 'de eklendi ve A+A-

Özersay;  Rum tarafı ayırımcılık yapıyor

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Derinya ve Aplıç kara sınır kapılarının hizmete açılmasının gecikmiş ama olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.
BRT’de yayınlanan Gündem Artı programına telefonla katılarak soruları yanıtlayan Bakan Özersay, kapıların açılmasının gecikmiş ama olumlu bir gelişme olduğunu kaydederek dikkate getirilmesi gereken başka konular da olduğunu söyledi.
Özersay, hükümet göreve geldikten sonra konuyla ilgili tüm bakanlıkların kapıların açılması taahhüdünün yerine gelmesi için çaba koyduğuna işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafını temsil eden tüm tarafların ortaya koyduğu irade neticesinde olumlu bir sonuca ulaşıldığını belirtti.
Kapılardan sadece Derinya’nın açılması ve Aplıç’ın açılmaması gibi bir uygulamayı asla kabul etmeyeceklerini hükümet olarak en başından ortaya koyduklarının altını çizen Bakan Özersay, “Her iki kapının da eş zamanlı olarak açılması yönünde bir politikaya sahip olduğumuzu ve bu duruşumuzdan vazgeçmeyeceğimizi söylemiştik. Günün sonunda her iki kapının da eş zamanlı olarak açılmasını başardık. Bu hükümetin kararlı duruşu sonunda gerçekleşmiştir” dedi.
Dışişleri Bakanı Özersay, verilecek tavizin Aplıç’ın açılmaması gibi bir sonuç doğurabileceğine de işaret ederek, “Sergilemiş olduğumuz duruşun olumlu sonuç alınmasında yararı olmuştur” şeklinde konuştu.
“RUM TARAFI”
Başka yeni kapıların açılmasını şartlar uygun olması durumunda destekleyeceklerini vurgulayan Özersay, bunun yanında eksiklik olarak gördüğü bir hususu da dile getirdi.
“Daha önce bir kaç kez Kıbrıs Rum tarafına açıkça çağrıda bulunmamıza ve hatta somut öneri de yapmamıza rağmen, henüz sonuç alamadığımız bir taraf vardır” diyen Bakan Özersay, Rum tarafının KKTC vatandaşları arasında geçişlere ilişkin ayrımcılık yaptığını söyledi.
Kudret Özersay, “Rum tarafı bir ayrımcılık yapmaktadır ve bu da bizi rahatsız eden bir husustur. Bazı istisnalar hariç, TC kökenli KKTC vatandaşlarının büyük bir bölümünün Güney’e geçişine Rum Yönetimi izin vermemektedir. Bu içimizi burkan ve bizi rahatsız eden bir durumdur” dedi.
Bu gayri adil uygulamanın Rum Yönetimi tarafından ısrarla devam ettirildiğine değinen Özersay, “Temennim odur ki, önümüzdeki dönemde Kıbrıs Türk tarafı yaptığımız önerilere daha olumlu yaklaşır ve bu konuda da bir ilerleme kaydedilir” dedi.
Bakan Özersay, Kıbrıs’ta öyle ya da böyle bir uzlaşmaya varıldığı takdirde KKTC’nin tüm vatandaşlarının kökenine bakılmaksızın Kıbrıslı Türkler ve Rumlarla aynı coğrafyada yaşayacaklarının herkes tarafından bilinmesi gerektiğini de vurguladı.
Dışişleri Bakanı Özersay, şöyle konuştu:
“Biz bu haksız uygulamanın giderilmesi ve düzeltilmesi için girişimlerimize devam edeceğiz. Başka kapıların açılmasını da hükümet olarak desteklemekteyiz. Ama bu kapılardan geçiş uygulamasının bütün vatandaşlarımıza eşit şekilde ve ayrımcılık gözetilmeden yapılması konusundaki mücadelemizi de sürdüreceğiz.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk iki ayrı devle...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’ni Kıbrıs’taki iki hal...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya hazırız”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanlığı’nın üzerine düşen büyük görev ve sorumluluğun ...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yapılmıyor

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, yüzme suyu analizlerinin yapılmadığını ve halk sağlığın...

Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış! Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış!

NACAK GAZETESİ- KKTC mahkemelerinde küfür, hakaret, ve karşılıksız çek kesmekten yargılanan Hüseyin Macit Yusuf’un “KKTC ve Kıbrıs Türk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutu...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aks...

“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Öz...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yap...

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nild...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş”...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüks...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlü...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, ...

Eğitim HABERLERİ