Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Özgürgün; En doğru kararı halk verecek.

23 Ekim 2017 - 22:37 'de eklendi ve A+A-

Özgürgün;  En doğru kararı halk verecek.

Başbakan olarak CTP’den seçim tarihi vermesini istedim, 7 Ocak tarihini önerdiler. Teknik konular halledilecek ve seçim yapılacak
Bunun artık konuşulmaması gerekiyor. Ben sorumluluklarımın bilincindeyim. argı halktır. Halk kimin doğru kimin yanlış yaptığına karar verecek. En önemli karar odur.Mmeclis’te artık seçim tarihini tartışmamalıyız
Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Meclis’te yaptığı konuşmada bütçe çalışmalarının bir buçuk aydan beri devam ettiğini, bunu yok sayacak bir adım atılmaması gerektiğini, bu şekilde Meclis’e sunulacağını söyledi.
Denktaş, tartışılmadan bütçe geçirilemeyeceğini belirtti. Denktaş, “Bütçesiz gidemeyiz, gelecek yıl sorunlu başlar. Şubat ayında yapılacak ödemeler yapılamaz” dedi.
Denktaş, bütçenin Meclis’te görüşülmesinin seçim çalışmalarıyla çakışacağını söyleyerek, seçimin Şubat başına alınmasının doğru olduğunu belirtti.
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı, milletvekili Tufan Erhürman, seçim tarihi konusunun ortaya çıkış sürecini anlattı.
Seçim tarihinin hükümet tarafından belirlenmesi gerektiğini ifade eden Erhürman, “Sorumluluk bize atıldı. Tarih belirleyin dendi. Yasal olarak mümkün olan ilk tarih olan 7 Ocak’ı söyledik” dedi.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, yeni seçim yasası uyarınca seçim tarihi konusunda Meclis Başkanı’nın Yüksek Mahkeme Başkanı ile istişare etmesi gerektiğini, dile getirdi.
ÖZGÜRGÜN
Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakan olarak CTP’den seçim tarihi vermesi istediğini söyleyerek, seçimin 7 Ocak’ta yapılacağını söyledi.
Özgürgün, 7 Ocak önerisinin Erhürman tarafından verileceğini ve seçimin yapılacağını belirtti.
Bütçenin de geçeceğini kaydeden Özgürgün, Denktaş ile uyumlu bir ortaklık içinde olduklarını kaydetti.
Gelen eleştiriler sonucu güvenoyuna ihtiyaç olduğunu fark edince seçim kararı alındığını söyleyen Özgürgün, DP’nin de bunu değerlendireceğini kaydetti.
Özgürgün, teknik konuların halledileceğini, seçimin yapılacağını söyledi.
CTP milletvekili Birikim Özgür’ün sorusu üzerine, Başbakan Özgürgün, daha kötü zamanlarda seçim yapıldığını, bütçenin komitede kaldığı dönemler yaşandığını belirterek, Genel Kurul aşamasının seçimden sonra yapıldığı dönemler yaşandığını kaydetti.
Öncelikli olanın seçimler olduğunu ifade eden Özgürgün, “Bütçeyi seçim erteleme gerekçesi yapmayın. Geri adım atmamalıyız. Atarsak Meclis ciddiyetini kaybeder” dedi.
SİBER
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de, partilerin erken seçme karşı olmadığını, en uygun seçim tarihinin belirlenmesine ihtiyaç olduğunu, toplumun zarar görmemesi gerektiğini belirtti. Siber, tarih konusunda parti başkanlarının bir araya gelerek konsensüs sağlaması önerisinde bulundu.
DENKTAŞ
Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, 2004 yılı bütçesi örneğini vererek, 2004 bütçesinin yaşanan olaylar, seçimler nedeniyle 31 Mart 2005 yılında geçtiğini söyleyerek, “Şimdi de gelecek iki yılı heba edeceğiz” dedi.
Son yıllarda yapılan olumlu gelişmelerin sıfırlanacağını ve 2019’da yeniden başlanacağını belirten Denktaş, “yazık” dedi.
Denktaş, Meclis’i sorumlu davranmaya davet ederek, geçmişte yaşanan örneğin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.
ERHÜRMAN
CTP Genel Başkanı milletvekili Tufan Erhürman, 7 Ocak önerisinden vazgeçmediklerini söyleyerek, Yüksek Seçim Kurulu ile görüşülmesi konusu da dahil olmak üzere görüşmeleri yapacaklarını belirtti.
Erhürman, “Biz bu sorumluluğu üsteleneceğiz. Çünkü belli ki hükümet bunu yapmayacak” dedi.
Erhürman, 7 Ocak tarihinin komitede önerildiğini, ekstra yapılacak şeyler varsa onun da yapılacağını ifade etti.
ÖZGÜRGÜN
Başbakan Hüseyin Özgürgün, 62. maddenin sulandırıldığını, güncel konuşma haline getirildiğini söyledi.
Özgürgün, ana muhalefet partisi başkanının üslubuna dikkat etmesi gerektiğini, halkını düşünmediğine ilişkin eleştirilerin doğru olmadığını, sorumluluklarının farkında olduğunu kaydetti.
Seçimle ilgili kararın meclis tarafından verileceğini söyleyen Özgürgün, kararın ardından gerekenlerin yapılacağını belirtti.
Özgürgün, “7 Ocak ile ilgili iki parti niyet ortaya koydu. Bunun artık konuşulmaması gerekiyor. Ben sorumluluklarımın bilincindeyim” dedi.
Özgürgün, “Yargı halktır. Halk kimin doğru kimin yanlış yaptığına karar verecek. En önemli karar odur. meclis’te artık seçim tarihini tartışmamalıyız” diye konuştu.
Bütçenin Meclis Genel Kurulu’na geleceğini söyleyen Özgürgün, geçmesinin seçimden sonraya kalabileceğini belirtti.
Yerinden söz alan Başbakan Yardımcısı Maliye Bakanı Serdar Denktaş, ülkenin bütçesiz kaldığı dönemlerde yaşanan sıkıntılara işaret ederek, seçim tarihinin tartışılabileceğini, iki parti başkanı tarafından alınan kararın “değiştirilemez olamayacağını” söyledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Maliye Bakanı Şan, Kar-İş heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Kar-İş heyetini kabul...

Maliye Bakanı Alişan Şan, Fuat Topaloğlu başkanlığında Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (Kar-İş) heyetini kabul ederek, toplu ulaşım...

Kültür Dairesi 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü etkinlikle kutluyor Kültür Dairesi 19 Ağustos Dünya Fotoğraf...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü etkin...

Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul e...

Maliye Bakanı Alişan Şan, ekonominin büyüyebilmesi ve hareketlenebilmesi için özel sektörün çok önemli bir rolü olduğunu vurguladı. Şan...

RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağustos’ta RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağusto...

Rauf Denktaş Üniversitesi’nin (RDÜ) yerleştirme ve burs sınavı 20 Ağustos’ta yapılacak. RDÜ’den verilen bilgiye göre sınavda ilk 25 sır...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Maliye Bakanı Şan, Kar-İş heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Kar-İş...

Maliye Bakanı Alişan Şan, Fuat Topaloğlu başkanlığında Kamu ...

Kültür Dairesi 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü etkinlikle kutluyor Kültür Dairesi 19 Ağustos...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, GİAD h...

Maliye Bakanı Alişan Şan, ekonominin büyüyebilmesi ve hareke...

RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağustos’ta RDÜ Yerleştirme ve Burs s...

Rauf Denktaş Üniversitesi’nin (RDÜ) yerleştirme ve burs sına...

Maliye Bakanı Şan, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Beşpar...

Maliye Bakanı Alişan Şan, içerisinde tecrübeli siyaset insan...

SOS Çocukköyü Derneği, okul hazırlıklarına destek amacıyla kampanya başlattı SOS Çocukköyü Derneği, ok...

SOS Çocukköyü Derneği, çatısı altında bakım ve destek verile...

Bakan Taçoy, Ankara’da temaslarda bulunuyor Bakan Taçoy, Ankara’da te...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Sosyal Hizmetl...

Töre, Haspolat Şehitlerini anma törenine katıldı Töre, Haspolat Şehitlerin...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, 14 Ağustos 1974’te Ha...

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Tasarruf sahiplerinin üçte biri döviz yerine kur korumalı TL mevduat hesabını tercih ediyor TC Hazine ve Maliye Bakan...

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tasarruf sahiple...

Taşkent Şehitleri anıldı Taşkent Şehitleri anıldı...

Taşkent ve civar köylerde şehit düşenler Taşkent Şehitliği’n...

Eğitim HABERLERİ