DOLAR 28,9605 0.13%
EURO 31,2442 -0.09%
ALTIN 1.892,100,30
BITCOIN 1259436-0,92%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dağlık Karabağ’da 27 Eylül tarihinde başlayan savaş 44 günde Ermenistan’ın tarihi mağlubiyetiyle sona ermiş, yenilginin ardından Erivan’da başlayan protestolar Başbakan Paşinyan’a istifa çağrılarıyla günlerce devam etmişti.

Azerbaycan 27 yıl sonra işgalden kurtulan Ağdam’a girmiş ancak şehirdeki acı tablo, gün ışığıyla birlikte ortaya çıkmıştı. Neredeyse tek bir sağlam bina kalmayan şehrin harabe görüntüsü yürek burktu.

Rusya heyeti Azerbaycan ve Ermenistan’da önemli görüşmeler gerçekleştirirken Paşinyan’a tüm umutlarını başladığı Rusya’dan yine kötü haber geldi.

“Dağlık Karabağ Azerbaycan’ın Ayrılmaz Bir Parçası”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti.

Rossiya 1’e konuşan Putin, Dağlık Karabağ’ın aidiyeti ile ilgili değerlendirmesinde bölgenin Azerbaycan topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Putin, “Ermenistan, Dağlık Karabağ’ın bağımsızlığını ve egemenliğini tanımadı. Bu, uluslararası hukuk açısından hem Dağlık Karabağ’ın hem de ona komşu tüm bölgelerin Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğu anlamına geliyordu” diye konuştu.

Ermenistan Yalnız Hissetmesin Diye Herşeyi Yaptık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 10 Kasım itibariyle Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’den beri devam eden çatışmaların durması için bir anlaşma imzalamıştı.

İmzalanan ortak bildiriye göre Azerbaycan ve Ermenistan güçleri anlaşmanın imzalandığı anda bulundukları noktalarda kaldı. Böylece çatışmalar esnasında ele geçirdiği yerleşim yerleri Azerbaycan’ın denetimine geçmiş oldu.

Bu bir alıntı metin örneğidir.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmaları sonlandıran anlaşmanın ardından bölgedeki durum ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Rus hükümet üyelerinden oluşan heyet Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitmiş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dur.

Başbakan Yardımcıları Aleksandr Novak ve Aleksey Overçuk oluşan heyet Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın imzaladığı üçlü bildirinin bölgede sağlam ve uzun süreli barışın sağlanması açısından önemli adım olduğunu açıklamıştı.

 • Rusya Devlet Başkanı Putin’in, “‘Dağlık Karabağ sorunu’ ifadesini bir daha duymamayı umuyorum” şeklindeki açıklamasına katıldığını bildiren Aliyev, “Ben de bu sözleri duymayacağımı umuyorum.
 • Umarım Dağlık Karabağ bahsi geçtiğinde, sadece kalkınmadan, savaşın sonuçlarının ortadan kaldırılmasından ve bir zamanlar birbirine düşman olan ülkelerin uzlaşmasıyla ilgili haberler duyacağız.” dedi.
 • Lavrov, üç ülkenin imza attığı bildirinin, bazı güçler tarafından kan dökülmesinin sonu, barışçıl yaşama geçiş, insani sorunların çözümü olarak değil, jeopolitik oyunların prizmasıyla yorumlanmaya çalışıldığını, bunun da çağdaş değerlerle bağdaşmadığını kaydetti.

Karşılıklı Açıklamalar Geliyor

Aliyev’in bölgedeki uzlaşma konusunu her zaman vurgulamasına özel önem verdiklerini bildiren Lavrov, bölgede yapılacak tüm çalışmaların yabancı çıkarlar için değil bölge insanlarına yönelik olduğundan emin olduğunu ifade etti.

Öte yandan Dağlık Karabağ’da çatışmaları sona erdiren anlaşma gereği Azerbaycan’a ait topraklarda bulunan Ermeni siviller ve askerler, bölgeden ayrılmaya devam ediyor.

Burası yukarıda ki görselin altyazı örneğidir.

Yenilginin ardından başkent Erivan’da istifa etmesi için günlerce protestolar yapılan Başbakan Paşinyan ise uzun süre sonra cepheye savaşmaya giden eşiyle birlikte bir cenaze töreninde görüntülendi.

 1. İstifa çağrılarına direnen Başbakan Nikol Paşinyan, dünyada hiçbir ülkenin tanımadığı Dağlık Karabağ’ın yöneticisi Arayik Harutyunyan’la görüştü.
 2. İkilinin buluşmasına dair yapılan açıklamada çatışmalar sırasında kaçanların geri dönmesi ve normal yaşamın başlaması masaya yatırıldı.
 3. Şimdiye kadar 25 bin Ermeninin Dağlık Karabağ’a geri döndüğü bilgisini veren Harutyunyan, savaşta ölen askerlerin ailelerine 600 dolar yardım verileceğini söyledi. 10 Kasım anlaşmasıyla statüsü tamamen belirsiz kalan Dağlık Karabağ Ermenistan tarafından bile tanınmıyor.
 4. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken Ermenistan’a verdiği desteği açıkça ifade eden Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise hafta sonunda dikkat çeken bir ziyaret gerçekleştirdi.
Burası yukarıda ki videonun altyazı örneğidir.

Öte yandan Dağlık Karabağ’da çatışmaları sona erdiren anlaşma gereği Azerbaycan’a ait topraklarda bulunan Ermeni siviller ve askerler, bölgeden ayrılmaya devam ediyor.

Paşinya’nın Ne Yapacağı Merak Konusu

Yenilginin ardından başkent Erivan’da istifa etmesi için günlerce protestolar yapılan Başbakan Paşinyan ise uzun süre sonra cepheye savaşmaya giden eşiyle birlikte bir cenaze töreninde görüntülendi.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmaları sonlandıran anlaşmanın ardından bölgedeki durum ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Rus hükümet üyelerinden oluşan heyet Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitmiş, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dur.

Rusya Sonuçları Etkileyecek En Kritik Ülke

Lavrov, üç ülkenin imza attığı bildirinin, bazı güçler tarafından kan dökülmesinin sonu, barışçıl yaşama geçiş, insani sorunların çözümü olarak değil, jeopolitik oyunların prizmasıyla yorumlanmaya çalışıldığını, bunun da çağdaş değerlerle bağdaşmadığını kaydetti.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (12)
 • Anonim

  I RFSU:s frågelåda finns över 600 frågor och svar om sex och relationer. Frågorna har kommit in till oss genom åren och anonymiserats innan de lagts ut på vår webbsida. I RFSU:s frågelåda finns över 600 frågor och svar om sex och relationer. Frågorna har kommit in till oss genom åren och anonymiserats innan de lagts ut på vår webbsida. EQUALITY Certification adalah brand dari PT EQUALITY Indonesia yang merupakan perusahaan yang melayani jasa testing, inspection dan certification. Varje onsdag kväll kommer nyhetsbrevet med alla inlägg från senaste veckan. Ibland kommer också specialutskick om specifika ämnesområden. Veckans bästa priser online Nu var det dags för slottet. Slottet var roligt att se, väldigt mycket fanns att se. Favoriterna var nog fängelsehålorna samt kronjuvelerna. Ena fängelsehålan var i bruk så sent som under andra världskriget då dom även byggde till nya duschar. Under andra världskriget gömde man även kungakronan i ett skåp i ett latrinskåp i David’s Tower.
  http://toypapa.net/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=9794
  Om du vill se mig runka min kuk live för dig så lovar jag att runka min kuk till jag sprutar. Skriv till mig på så får du mitt nr Det är lätt att fastna i gamla hjulspår, och runka på som man alltid gjort. Det finns dock en mängd saker du kan göra för att få lite mer variation. Sätt fast säkerhetsbältet. Jag runkar gärna för dig. Jag är mellan 30-40. Herbenick, D., Reece, M., Sanders, S. A., Dodge, B., Ghassemi, A., & Fortenberry, J. D. (2010). Women’s vibrator use in sexual partnerships: Results from a nationally representative survey in the United States. Journal of Sex & Marital Therapy, 36, 49-65. Runka uppåt, inte nedåt Bollarna är icke att förglömma! Smek kulorna lite lätt med din andra hand samtidigt som du runkar. Tänk på att vara just försiktig, detta är en superkänslig del av killarnas härligaste parti.

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  A este suceso le llamamos Bifurcación en la red. Esta bifurcación puede causarse por accidente. Es decir, si una criptomoneda presenta un error en su código fuente y este se corrige puede dar lugar a una bifurcación. Otro motivo puede ser una nueva propuesta en el protocolo anterior que se acaba aplicando en la nueva versión del código. Si lo que se quiere es crear una nueva criptomoneda, los desarrolladores especifican los nuevos parámetros y un punto de partida respecto a la cadena bifurcada de la que se partió. De este modo, han surgido Bitcoin Cash o Bitcoin Gold, diferentes derivaciones de Bitcoin. Un hard fork es ligeramente diferente, ya que esencialmente crea una nueva cadena de bloques. Bitcoin Cash es un ejemplo famoso de Bitcoin forks. Como la mayoría de las cadenas de bloques como Bitcoin son de código abierto, cualquiera puede ver y copiar el código, lo que significa que un hard fork de Bitcoin puede ser realizado por cualquiera.
  https://wool-wiki.win/index.php?title=Criptomonedas_bolsa
  Ya están negro sobre blanco las directrices del organismo tributario sobre diversas cuestiones relativas a las criptodivisas. La proliferación de plataformas que ofrecen este tipo de servicios sobre estos activos –la china Binance, la estadounidense Coinbase, la hongkonesa Crypto y las españolas 2gether y Bit2Me, entre otras– ha despertado las dudas sobre qué impuestos han de abonar. Y el intérprete de la normativa tributaria las ha establecido, con el respaldo de varias sentencias del Tribunal de Justicia de la UE (TJUE). Hasta ahora no existe ningún tipo de regulación específica llevada a cabo por la Agencia Tributaria. Existen muchas personas que obtienen importantes beneficios de lo que se conoce como el minado de criptomonedas. Muchas de estas personas tienen la creencia de que solo se deben tributar si se convierten a euros y se ingresan.

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  Realistically if you’re even asking this question then you should probably take a break from any kind of betting. You should also stop immediately if you’re betting more than you can afford to lose, are going out of your way to hide it from friends and family, or if losing a bet makes you depressed or anxious. 1 provision of sports betting services as a substantial part of the bookmaker’s website There’s no denying the global popularity of NFL betting. Sundays are quickly becoming a busy night for online betting, as football fans cash in on the hard-hitting action of the NFL. The best football betting sites are adding more features to meet the demand. Over the last few years, betting sites have set up a number of tools to enable UK punters to remain in control of their own betting. You can set betting limits upon signing up in which you can decide your maximum weekly deposit limit. You can also set a time limit on the amount of time that you spend betting with a particular betting site.
  https://www.runway-bookmarks.win/las-vegas-scores-and-odds
  There are hundreds of cricket betting sites which are accessible to the Indian bettors. We provide detailed study of all the top cricket betting sites and apps. You can compare the features, payment methods, range of bonuses, etc. of all the betting sites on our website. Mobile apps are simple and you can navigate your way around the application without hassle or fear of freezing and crashing. Many of the top racing best sites also come with both an official sports app and a mobile-friendly site (mobile site) that you can access from your browser. With a mobile sportsbook app you can place bets anywhere you are so long as you are inside Arizona’s state borders. Sophisticated geolocation software is a feature of all apps so you cannot accidentally place a bet illegally. Arizona laws do not apply outside state borders. If the operators allowed you to place bets while you were in another state – if that state also has not given legislative approval to sports betting and given a license to the operator that you are trying to use to place a wager – the government regulator would levy heavy fines.

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  Οι συναλλαγές με τα Online Καζίνο έχουν γίνει πολύ εύκολες και η εξυπηρέτηση γίνεται με πολλές μεθόδους, είτε διατραπεζικά είτε με ηλεκτρονικά πορτοφόλια. Μπορείτε να παίξετε στον ΟΠΑΠ! Every Free Spins Bonus has an expiry date. If all free spins have not been used by the expiry date, your Free Spins Bonus will expire and will be removed from your account, and you will not receive any pending winnings acquired using those free spins. National Casino Previous post Το Site μας βρίσκεται σε Beta Version… Ετοιμαστείτε όμως, γιατί τα καλύτερα έρχονται!
  https://station-wiki.win/index.php?title=Το_καζινο_ειναι_ανοιχτο_Paysafecard
  Με την paysafecard Mastercard μπορείτε να κάνετε συναλλαγές όπως με οποιαδήποτε άλλη χρεωστική κάρτα. Έδωσε πρόσβαση στα μετρητά που έχετε στον λογαριασμό σας δίχως χρονοτριβές και δίχως να μεσολαβούν οι τράπεζες. Αυτό είναι ιδιαίτερα θετικό για τους παίκτες, ιδίως όταν θα φτάσουμε στο σημείο να μπορούν σε όλες τις στοιχηματικές να κάνουν ανάληψη τα χρήματά τους στον paysafe λογαριασμό τους. Άμεση και ευγενέστατο τμήμα εξυπηρέτησης, οφείλει να σημειωθεί.

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  В момента в сайта се предлагат оферти с или без Winbet бонус код, които важат както за нови играчи, така и за вече регистрирани клиенти. На този етап има начален All inclusive бонус, който се предоставя при първи депозит и важи за всички секции в сайта (спорт, казино и Live казино). Този бонус върви със специални подаръци като например безплатен залог за спорт и безплатни врътки. Благодарение на подобренията в софтуера и хардуера през последното десетилетие, можете да се забавлявате с казино игри от всякакъв тип и с различни залози. Дори и по-малко като предлагани заглавия всички казино игри със залог 1 стотинка ви държат в играта и ви дават възможност за положителни емоции.
  https://travisccay630630.snack-blog.com/20684566/ротативки-игри-с-депозит-от-10-лева
  Това определено е възможно! Има мобилни версии на повечето от най-популярните казина, а освен това има и специално създадени казино приложения. Остава единствено да изберете и да започнете играта. Йордан Митрецов: „Не забравяйте да потърсите помощ от специализирани организации, ако смятате, че вие или някой ваш близък има първите признаци на хазарт. Освен това трябва да спрете да играете, да зададете лимити или временно да ограничите достъпа до профила си. Играта за пари трябва да бъде отговорна.“

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  Learn about the fire safety obligations for businesses and landlords, including fire safety checklists, information about fire alarms, and tips for building and designing for fire safety. Bertaruh dan bermain di situs slot online terpercaya akan memberikan Anda banyak keuntungan. Situs slot online Agen108 hadir dengan keunggulan yang tak tertandingi. Berbeda dengan situs abal-abal yang hanya ingin menipu para pecinta slot gacor, Agen108 memberikan kesempatan kepada pemain lama dan baru untuk meraih kemenangan besar dengan aman, mudah, dan menyenangkan. Selain manfaat yang sudah disebutkan sebelumnya, berikut adalah tiga keuntungan unik bermain di situs judi slot online terlengkap Agen108: The Week aims to engage a wide range of stakeholders, especially via four main groups: schools; companies; road safety professionals; and community groups. Brake begins marketing involvement in the Week, especially to these key groups, almost as soon as the previous Road Safety Week is over, and marketing continues throughout the year. This marketing directs people to info on the Brake NZ website, which offers ideas on how they can participate and info on the theme, and encourages them to register using an online form to receive a free electronic ‘action pack’ of resources. Brake carries out this marketing through:
  http://www.joto.ru/user/e8wbezu434
  Enjoy a refreshing swim in one of the pools at The Venetian or The Palazzo pool decks. The recently renovated Vegas oasis includes four large pools spread across two acres. The Linq closed its poker room twice this decade, as well as another time under the previous Quad branding during a renovation. The Linq’s five-table poker room spread the lowest-limit cash game on the Strip at the time. Players could sit at the table with just $50 for a no-limit game with a small and big blind of just $1. The space seemed redundant with the poker room at Harrah’s a short walk away. The former poker room is now used as a lounge. Yes, Bally’s will be closer than , ‘log_autolink_impression’);Planet Hollywood. PLUS ☛ ALWAYS FREE PARKING Had he stopped after six rooms, Black might have gotten away with it. But trying to solve a rash of burglaries in recent months, Las Vegas police setup a “bait room” at Paris, containing security cameras, a wallet with $600 in it, suitcases, and other “items of value.” That was the seventh room Robert Black hit on June 2.

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) 50. yıl kutlamaları kapsamında, dünyanın önde gelen bale topluluklarından Zürih Balesi’nin Anna Karenina gösterisini… 2023’te yollara çıkması beklenen Türkiye’nin otomobili Togg’un CEO’su Gürcan Karakaş, lansmanı yapılacak ilk ürünün otomobil olmayacağını bildirdi. Karakaş,… 2023’te yollara çıkması beklenen Türkiye’nin otomobili Togg’un CEO’su Gürcan Karakaş, lansmanı yapılacak ilk ürünün otomobil olmayacağını bildirdi. Karakaş,… 2023’te yollara çıkması beklenen Türkiye’nin otomobili Togg’un CEO’su Gürcan Karakaş, lansmanı yapılacak ilk ürünün otomobil olmayacağını bildirdi. Karakaş,…
  https://www.bookmarks4all.win/top-ten-no-deposit-bonus-casinos
  Fair Go Casino $25 – $400 Free Chip Bonus. Use bonus Code: KOALAMO $25 – $400 Free Chip for Existing players Wager: 60xB Maximum CashOut: $1000 Valid for: Expires on 2022-05-09 Check your cashier to redeem the bonus Minimum deposit requi… May 9, 2022 Bonus Codes, Free Chip, No Deposit Bonus Codes. 1. Log out Sherbet Casino Review Sign Up Bonus: 100% up to $500 Offer Expires: Please contact customer support for this info. New Customer Offer. T&C’s Apply. 18+. This offer is not available for players… Sitemap Uptown Aces and Uptown Pokies 18+. Bonus terms and conditions apply. In order to get your Fair Go free chip 100 no deposit you must follow the next couple of steps. Everyone has an opportunity to get 155 free spins no deposit bonus codes Fair Go Casino quickly.

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  Raloxifene effects on breast cancer and cardiovascular events cialis online ordering

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  These are simple classic casino slots with multiple reels and several paylines from 1 to 245. Each slot has its unique icons and bonus features. We want to talk about a few top slots produced by Konami in detail so let’s take a look: You can play free Konami slots online here at MrGamez. We offer one of the widest selections of free online slots for players to play on the internet. Konami first slots appeared in casinos about the year of 1996, a little later online games were released for real money casinos in the year of 2014. Konami slots are not as loved as Aristocrat or IGT games but they are still in the top five of our most played free slot machines on this site. Konami’s recent innovations have also shifted toward more noticeable changes to gameplay. In 2016, the company unveiled the Crystal Cyclone. This upgrade adds a social element to Konami’s older physical machines. The system places a roulette wheel in the center of several linked Konami slot machines.
  https://allods.my.games/forum/index.php?page=User&userID=118829
  Bermain slot sebaiknya ditujukan hanya untuk hiburan semata. Layaknya permainan pada umumnya, ada nominal yang harus dikeluarkan untuk itu. Namun tidak jarang juga pemain yang bermain slot online dengan harapan untuk mendapatkan uang banyak dengan cara yang mudah. Cara yang kedua ini tentunya salah ya, karena slot seharusnya menjadi hiburan saja seperti layaknya kita bermain game online pada umumnya. Created by Pragmatic Play, Hercules: Son of Zeus Slot machine attempts to recreate the feel of ancient Greece in great detail. At 95.97%, Zeus slots have an RTP rate, which is average. RTP is a measure of how much a slot will pay back in player winnings, so this slot machine game is quite generous. Fortunately, it it has medium volatility, which means you can expect to hit winning combos and activate the free spin round without much difficulty.

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  Cryptocurrency cards are becoming increasingly popular due to their rewards and their ability to link cryptocurrencies to regular card purchases. One of the most popular cards on the market is the Crypto Visa Debit card. This card is prepaid and allows you to load up fiat or cryptocurrencies in exchange for a wide amount of incentives such as airport lounge access, cashback, and rewards. In this Crypto card review, we look over all the rewards, limits, and fees that are associated with the card. Crypto announced over the weekend major changes to its Visa Card rewards program. Starting June 1, cardholders will see drastic cuts to the reward amounts they can earn, as the company tries to balance cardholder benefits with the long-term growth of its crypto-linked card program. Crypto credit and debit cards have come a long way since they were introduced several years ago. Visa announced last year that it had partnered with 50 of the leading crypto platforms on card programs that allow for the seamless conversion of digital currency to fiat currency worldwide, while Mastercard offers real-time use of digital currency across over 90 million acceptance locations.
  https://grocery-coupons-guid.com/forums/users/2996lxi4936cmv/
  That’s why it’s fundamental to understand how to access your Coinbase wallet address so you can successfully receive money in no time. Almost everyone in the crypto world has heard the name Coinbase, one of the largest crypto exchanges in terms of volume and liquidity. But the most common confusion around Coinbase is if Coinbase is a wallet or an exchange; because what most people don’t know is that Coinbase Wallet is not the same as Coinbase. If you want to send cryptocurrency to a wallet, you will need a cryptocurrency wallet address to send your funds. Each cryptocurrency will have a different wallet address. Plus, this may vary depending on the network or the blockchain you are sending your funds on. Coinbase is one of the best crypto exchanges both in terms of trading volume and the number of users worldwide. However, Coinbase only supports a limited number of coins. If you want access to a greater variety of trading pairs, you might want to transfer your crypto assets from Coinbase to another exchange.

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  The SR form has been available in the United States since 1996 and in Canada since 1998 tadalafil cialis

  Yanıtla
  +0
  -0
 • Anonim

  Tobramycin Oral Inhalation Loop Diuretics may enhance the nephrotoxic effect of Tobramycin Oral Inhalation generic cialis online Por causa disso, tambГ©m Г© frequentemente tomado pelo belo sexo

  Yanıtla
  +0
  -0


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.