Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Prodromu; Türkiye sondaj faaliyetlerine son vermeli

23 Temmuz 2019 - 9:15 'de eklendi ve A+A-

Prodromu;   Türkiye sondaj faaliyetlerine son vermeli

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Ağustos ayının ilk yarısında gerçekleşmesi planlanan baş başa görüşmesinin, gayrı resmî ve bütün konuların serbestçe görüşülebilmesi için gündemi açık olacağı haber verildi.
Fileleftheros “Yüz Yüze görüşmede Her Şeyi Konuşacaklar… İki Liderin 15 Ağustos’tan Önceki Randevusu Bundan Sonrası Açısından Belirleyici Olacak” başlıklı manşet haberinde liderler görüşmesinden, hem Kıbrıs sorunundaki çıkmazı kaldırmak ve müzakerelerin başlamasına dönük yeni bir çaba doğması perspektifi, hem de gayrı resmî beşli konferans için ön şartlar olup olmadığının ortaya çıkacağını yazdı.
Habere göre Rum Sözcü Prodromos Prodromu açıklamasında, Ağustos ortalarından önce gerçekleşmesi beklenen Akıncı-Anastasiadis görüşmesinde, müzakerelerin yeniden başlaması, bunun paralelinde de Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine son vermesi yönünde çaba harcanacağını söyledi.
Prodromu, Akıncı-Anastasiadis görüşmesine dair somut bir şey var mı sorusuna karşılık “Sayın Akıncı’nın tarafıyla uzlaşı sağlandı. Başkan ile Kıbrıslı Türk liderin Ağustos ayı ortasından önce görüşecek” yanıtını verdi.
Prodromos Prodromu şöyle devam etti:
“Başkanın arzusu, müzakerelerin yeniden başlamasına ulaşabilmemiz için serbestçe konuşabilmeleri, bütün konuların üzerinden geçilmesidir. Bunun da Türkiye’nin meydan okumaları veya yasadışı müdahaleleri olmadan, uygun bir ortamda olması gerekir. Crans Montana’da vardığımız noktadan başlayarak, 6 parametreye de atıf yapılan Guterres Çerçevesi’nin sağlayabileceği kesin yardımla, AB ilke ve kurallarının da geçerli olacağı ve güvenlik meselelerini de dikkate alacak genel kapsamlı bir anlaşmaya varmamız lazım”
Liderler görüşmesinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un da hazır bulunup bulunmayacağı sorusuna karşılık Prodromu, bunun henüz netleşmediğini belirterek “Önemli olan irade olmasıdır. Şu anda Kıbrıs Türk tarafında da irade var. Görüşmenin Kıbrıs sorununun gerçek meselelerini kapsamasını, oyalama veya geciktirme unsuru olabilecek başka konular karıştırılmamasını umarım” dedi.
“Taraflardan biri meydan okurken, hak ihlalinde bulunur ve gerilim yaratırken müzakere olamayacağı” genel geçer mantığına işaret eden Prodromu, bu ön şartın liderler görüşmesi mi yoksa müzakerelerin başlamasıyla mı ilgili olduğu soruya karşılık “özlü olması gereken müzakereler uygun ortam gerektirir. Gayrı resmî görüşmede, müzakerelerin yeniden başlaması ve bu tahrikkar faaliyetlerin durması için paralel çaba harcanacak” dedi.
Prodromu, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, müzakerelerin koptuğu yerden başlamaması gerektiğine ilişkin soruyu yanıtında, çeşitli istikametlerden sürekli açıklamalar işitildiğini söyledi. “Bizim tarafın isteği, kaydedilen ilerlemenin değerlendirilmesi, tekrar baştan başlamamamız ve elbette müzakerelerin BM çerçevesinden çıkartılması için yapıldığını işittiğimiz yeltenmelerden kaçınılması için müzakerelerin (Crans Montana’da) ulaştığı noktadan başlamasıdır” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Rum-Yunan ilişkileri sarsılamaz” “Rum-Yunan ilişkileri sarsılamaz”

NACAK GAZETESİ- İki günlük ziyaret için Atina’da bulunan DİSİ Başkanı Averof Neofitu, temaslarının ilk gününde Yunanistan Başbakanı Kir...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye yaptırımlarını artırmalı Anastasiadis; AB Türkiye’ye yaptırımları...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, AB adına Türkiye’yle müzakereler sürdürmesi görevinin AB Dış İlişkiler ve Güv...

Alman Büyükelçisi Kremp; Her zaman Rum’un yanındayız Alman Büyükelçisi Kremp; Her zaman Rum...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Franz Josef Kremp, Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamada bulundu. Haravgi gazetesine göre ...

Rumlar korkuya kapıldı… “Maraş Türk yönetiminde açılmamalı” Rumlar korkuya kapıldı… “Maraş Türk yön...

NACAK GAZETESİ- Maraş kökenli Rumların, kapalı Maraş bölgesinin Kıbrıs Türk idaresi altında açılmasına ilişkin endişelerini dile getird...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 3 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamay...

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açı...

“Rum-Yunan ilişkileri sarsılamaz” “Rum-Yunan ilişkileri sar...

NACAK GAZETESİ- İki günlük ziyaret için Atina’da bulunan DİS...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye yaptırımlarını artırmalı Anastasiadis; AB Türkiye’...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, AB...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anl...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lide...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devre...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ive...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünleri...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

PCR sonuçları çıkana kadar karantina PCR sonuçları çıkana kad...

NACAK GAZATESİ- deniz ve havayoluyla gelen tüm yolcular, Gün...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 2 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Alman Büyükelçisi Kremp; Her zaman Rum’un yanındayız Alman Büyükelçisi Kremp;...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Franz Josef ...

Eğitim HABERLERİ