Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rauf R. DENKTAŞ; Hareket gerek

19 Haziran 2018 - 9:53 'de eklendi ve A+A-

Rauf R. DENKTAŞ; Hareket gerek

Başpiskopos Hrisostomos, kaç zamandır, Hristiyan alemini aleyhimize ve Türkiye’nin aleyhine ayağa kaldırmak için yoğun bir çaba harcamaktadır. Esas hedefi de Washington’daki Kongre’dir. Bu konuda, Rumların 107 camimizi 1963/64 yıllarında yerle bir ettiklerini, harap ettikleri mezarlıkları, köyleri ayni hararetle bizim de savunmamız gerekiyor. Bu konuda da oldukça pasif kalıyoruz.
ABD Temsilciler Meclisi 30 Eylül’de Yunan lobisine mensup milletvekillerinin girişimleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kalan dini mekanları ile ilgili ağır bir karar tasarısını kabul etmişti. Bu tasarı, Rum-Yunan dostu Nancy Pelos’un desteği ile, sadece 5 milletvekilinin bulunduğu bir toplantıda onaylanmış.
Karar Rumlara ait dini mekan ve eserlerin tahribi nedeniyle Türkiye’yi suçlamakta ve Türkiye’nin bunların onarılmasına imkan tanımasını, Rumların dini özgürlüklerini kısıtlamamasını vs. istemektedir.
Teksas milletvekili Johnson ve Massachuselts vekili Delehunt gerçekçi ve tarafsız kişiler olarak bu oyuna karşı muhalefetlerini açıklamışlardır. Delehunt, “Bu karar Türklere yapılanları kale almayan tek yanlı ve sadece Kıbrıs Türkleri ile Türkiye’yi hedef alan, devam eden, görüşme sürecine zarar verecek bir karardır” diyor.
İlgili kuruluşlarımız inşallah bu milletvekillerine teşekkür ederler ve gerçekleri duyururlar. Rum tarafında yeniden ve Kilisenin desteği ile canlanan faşist, ırkçı, kuruluşların faaliyetlerini, çocuklara “Türk öldürme” eğitimi verildiğini de duyurmayı ihmal etmezler.
En önemlisi, ABD Dışişlerinin ve garantör İngiltere’nin bu gerçekleri bilmelerine rağmen Kıbrıs’ta iki tarafa eşit muameleden kaçınmaları, suçlu tarafı, 1960 Antlaşmalarına ve 1963-74 gerçeklerine rağmen hala meşru hükümet olarak tanınmaları ve ısrarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne eşit muamele yapmamalarıdır. Milletvekili Delehunt “Kıbrıs meselesi Kıbrıs Türkleri ile Rumlar arasında bir mesele olmasına karşın, Türkiye, Yunanistan, İngiltere, ABD, BM, AB’yi de ilgilendiren bir meseledir” diyor.
Bu gerçekçi görüşe eklenmesi gereken bir şey varsa o da, Kıbrıs meselesinin Türkiye açısından tarihi, stratejik öneminin ve 1960 antlaşmalarının temelini teşkil eden Lozan dengesinin korunmasının başta gelen bir husus olduğunun vurgulanması olacaktır. Bu husus, Kıbrıs Türklerinin canlarını, hak ve hürriyetlerini kurtarmak sorumluluğunun da ötesinde, 72 milyon Türk’ün güvenliği ile bağlantılı bir husustur. Bunları başkalarının düşünebilmeleri için burada, bizim, kişiler ve kuruluşlar olarak, devletimize, egemenlik haklarımıza sonuna kadar sahip çıkmak kararlılığımızı hergün ve her fırsatta duyurmamız gerekir. Bu, uzlaşmazlık değildir; bu, oyuna gelmemek kararlılığıdır; bu, kalıcı bir anlaşmadan yana olduğumuzun kanıtıdır.
İç içe ortaklık 1960’da denenmiş ve yürütülmemiştir. 1977’den bu yana “iki kesimli-iki toplumlu federasyon” her yönü ile tartışılmış ve Rumlar tarafından böyle bir uzlaşmaya ihtiyaç duyulmamış, “meşru hükümet” unvanı altında Kıbrıs’a sahip çıkma siyasetine devam tercih edilmiştir.
Bugün Hristofyas federasyona inanmadığını, bunu sadece Türk askerinden kurtulmak için görüştüğünü, iki kesimli federasyon işlerliği olmadığını açıklamaktadır.
Biz hala, dünyaya şirin görünme oyunu mu oynayacağız, yoksa, dünyanın karşısına 47 yıldır hak ve hürriyetlerini savunan, kurucu ortaklık statüsünden ve kendi kaderini tayin hakkından vazgeçmemiş olan şerefli, mukavemetçi bir halk olarak mı
çıkacağız?
O halde, Devlet-Egemenlik-Lozan Dengesinin korunması kaydı ile ortaklık formülüne dört elle sarılalım. (26 Kasım 2010)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete sahip çıkılmal...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu ve beraberindeki heyetini k...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın so...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesinde düzenlen...

FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşik Arap Emirlikleri ve George Soros’un sahibi olduğu Open Society Foundation...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, “T...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (I) Fuat VEZİROĞLU; AKINCI ...

Akıncı, yani Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı kimin eseridir? Hat...

Rum Savunma Bakanı Angelidis; ABD kuvvetlerine kolaylık sağlıyoruz Rum Savunma Bakanı Angeli...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan Andreas Papandreu Hava Üssünd...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye bedel ödetmeli Anastasiadis; AB Türkiye...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Kı...

Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları F...

Anastasiadis’den Kapalı Maraş önerisi… Ortak komite oluşturulsun Anastasiadis’den Kapalı M...

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Guterres’e ...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Top...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuri...

Rum Yönetimi insansız hava aracı satın alacak Rum Yönetimi insansız ha...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Deniz Gözetimi İçin ...

Rumlar en çok orduya güveniyor Rumlar en çok orduya güve...

NACAK GAZETESİ- 2019 yılı Sonbaharı Eurobarometre sonuçların...

Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’e üçüncü gemimiz geliyor Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Doğu Akdeniz) üçü...

Aydın AKKURT;  FETÖ- AHVAL NEWS VE RUM PROPAGANDASI Aydın AKKURT; FETÖ- AH...

Londra merkezli, FETÖ’nün Avrupa’daki yayın organı AHVAL NEW...

Eğitim HABERLERİ