Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rauf R. DENKTAŞ; Kıbrıs AB üyesi mi?

10 Ocak 2020 - 10:27 'de eklendi ve A+A-

Rauf R. DENKTAŞ;  Kıbrıs AB üyesi mi?

1960’da kurulmuş olan Ortaklık Cumhuriyeti, bize göre, 1963’de Rumlar tarafından Enosis için yerle bir edilmiştir. 1963’den 1974’e kadar Türk tarafının uğraşı bu ortaklığı yeniden fakat daha da sağlamlaştırarak ihya etmek için olmuştur. Ancak suçlu ve eli kanlı Rum ortağın “meşru hükümet” olarak kabul görmesi, bu uğraşımızın sonuçsuz kalmasına neden olmuştur. Akritas Planının ifşaatı, ada sathında Türklere yapılan zulüm, Yunanistan’ın darbesi ve Türk Barış Harekâtı suçlu Rum ortağın “meşru Kıbrıs Hükümeti” olmadığı ve olamayacağı gerçeğini kabul ettirmeye yetmemiştir. Cenevre Konferansı’nda üç Garantörün yapmış olduğu “Kıbrıs’ta iki otonom idare vardır” tespiti ve bu yönde alınan karar da bu vahim yanlışı değiştirmemiştir. Bunlara rağmen Türkiye ve Kıbrıs Türkleri, Rum idaresinin “meşru Kıbrıs Hükümeti” olduğunu hiçbir zaman kabul etmemiştir. Kıbrıs bir bütünken bile Türkiye’nin de üye olmadığı bir kuruluşa üye olamaz kuralı 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kuran uluslar arası Anlaşmalarla tescil edilmiştir. Bu kural “1960 Kıbrıs Antlaşmalarının temelini teşkil eden Türk – Yunan dengesinin kaçınılmaz bir gereğidir. Türkiye ile Yunanistan’ın Garantörlüğü, Enosis ve Taksimin yasaklanması da bu dengenin korunmasını sağlamaktadır. Kısacası, 1960 Kıbrıs Antlaşmaları Türkiye ile Yunanistan arasında var olan Lozan Antlaşması’na uygun bir şekilde yapılmıştı. Lozan’da İngilizlere bırakılmış olan Kıbrıs, İngiliz adadan çıkınca, Yunanistan’a bırakılamazdı. Taksim formülü de bu dengeyi koruyan bir anlayışı yansıtmaktaydı. Zürih ve Londra anlaşmaları da Lozan Dengesini koruyarak kaleme alınmıştı.
Rum-Yunan ikilisi yüz yıllık “megoli idea” sevdasından vazgeçmedikleri içindir ki, Enosis için başlattıkları saldırılar nedeniyle NATO müttefiki Türkiye’nin kararlı tutumu ile karşılaşınca 1960 Ortaklık Cumhuriyeti’ne razı olmuş göründüler. Sonunda 1963’den bu yana bu anlaşmalardan kurtularak yasaklanmış olan Enosise, sıçrayabilmek için gereğini yaptılar. Hâlâ bu yoldadırlar.
Silâh zoru ile 1960 Antlaşmalarının kurmuş olduğu iç dengeyi bozdular ve eşit haklarla donatılmış olan Türk ortağa azınlık hakları önerdiler. ANCAK esas konu dış dengeyi (Türk-Yunan dengesini- Lozan dengesini) bozmaktı. Bunu, yıllarca “Garanti Anlaşması’nın geçersizliğini savunmakla” elde etmeğe çalıştılar. Başaramadılar. “Kıbrıs Hükümeti” olarak AB üyeliğine müracaatı bu dengeyi bozmak ve böylelikle Garanti Anlaşmasından da kurtularak Enosisin yolunu açmak için yaptılar. Kıbrıs’ın sadece Rum ortağını temsil ettikleri halde AB’nin, Yunanistan’ın şantajına yenik düşerek, “Kıbrıs’ı üye yapmış olması” 1960’da yapılan Uluslararası Antlaşmalara ters düşen, kabul edilmez bir tecavüzdür. Ve Türk tarafı Annan Planına kadar bu tezi savunmuştur. TBMM’de de kayda geçmiş olan milli davamız “Rum tarafının Kıbrıs’ı temsil edemeyeceği ve meşru hükümet olmadığı” esasına dayanmaktadır. “Kıbrıs’ta iki eşit egemen HALK-iki Demokrasi ve iki DEVLET vardır; Türkiye’nin Uluslararası Antlaşmalardan kaynaklanan hakları devam etmektedir” olgusu, Rumların neden oldukları yeni şartlarda, 1960’daki iç ve dış dengelerin vurgulanmasından başka bir şey değildir.

Hâl böyle iken Annan Planı “Türkiye henüz AB üyesi değilken ve ne zaman üye olacağı da bilinmezken, yıllardır ikiye bölünmüş bir Kıbrıs’ı birleştiriyor ve AB üyesi yapıyor”. Yani, 1960 Antlaşmaları ile Türkiye’ye ve Kıbrıs Türklerine verilmiş olan en temel bir hakkı ortadan kaldırıyor.
Annan Planı’na evet diyen halkımız bu ayrıntının farkında olamazdı çünkü Türk Hükümeti de kendisine “evet deyiniz, hayır derseniz başınıza gelecek olana razı olunuz” diyordu.
Şimdi bizden istenen Türkiye AB üyesi olmadan Rum tarafı ile anlaşarak-ayrı egemenlik, ayrı bağımsızlık istemeksizin— Türkiye’nin üye olmadığı fakat Kıbrıs Rumları ile Yunanistan’ın at oynattıkları bir AB’ye girmemizdir. Yani AB’ye gireceğiz diye Rum’un, Enosis’in yolunu açmak için delmiş olduğu Garanti Anlaşmasını ortadan kaldırmalarına ve Türk-Yunan dengesinin de lehlerine bozulmasına katkıda bulunmamız istenmektedir. Uzlaşmanın bedeli teslim olmak, Türkiye’den kopmak ve Rum’un insafına kalmaktır-EĞER “KKTC üye olmadan Kıbrıs üye oldu diyemezsiniz” tezine sarılarak “Devletimizi, bağımsızlığımızı, garantileri asla masaya yatırmıyoruz” demeden masaya oturursak! (17 Şubat 2008)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

Atilla ÇİLİNGİR;   ONLARIN ACILARI SESSİZ AMA ÇOK DERİNDİR… Atilla ÇİLİNGİR; ONLARIN ACILARI SESSİ...

‘’Tam 57 yıl geçmiş o derin acının ardından… Sırf Türk oldukları için anaların, babaların, evlatların diri, diri toprağa gömüldüğü o ka...

Prof. Dr. Ata Atun;   Biz İsyan Etmedik Prof. Dr. Ata Atun; Biz İsyan Etmedik

Kıbrıs’ta Rumların Kıbrıslı Türklere silahlı saldırıları ve katliamları başlattıkları 21 Aralık 1963 tarihinde, Mağusa Namık Kemal Lise...

Aydın AKKURT;   Makarios’un Vasiyeti ve Rum Zihniyeti Aydın AKKURT; Makarios’un Vasiyeti ve ...

Bilmeyenler için “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı ve Rum Ortodoks Kilisesi’nin Başpiskoposu Makarios’u kısaca tanıtalım; Keşişlikten ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Beşşar Esad ve eşi Covid-19 oldu Beşşar Esad ve eşi Covid-...

Suriye’de Devlet Başkanlığı Ofisi, rejim lideri ’ın Covid-19...

Cumhurbaşkanı Tatar;  “Güçlü kadın güçlü toplum” Cumhurbaşkanı Tatar; “Gü...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Fedakârlıkları, ...

“Anavatan can istedik can, su istedik su verdi” “Anavatan can istedik can...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Asrın Projesi” o...

“Kadın haklarına saygı gösterilmeli” “Kadın haklarına saygı gö...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, kadınl...

“KKTC ile ilişkilerimiz en üst seviyede” “KKTC ile ilişkilerimiz e...

NACAK GAZETESİ- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti...

“Kadınlarımızın hakları korunacak” “Kadınlarımızın hakları k...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Covid-19 ile mücad...

Cumhurbaşkanı Tatar, Lute’u kabul edecek Cumhurbaşkanı Tatar, Lute...

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreteri’nin  Kıbrıs  için görevle...

“Kadınlar ayrımcılığa maruz kalmamalı” “Kadınlar ayrımcılığa mar...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşo...

Meclis Başkanı Sennaroğlu;  Kadınlar hak ettikleri yere gelmeli Meclis Başkanı Sennaroğlu...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu,...

KKTC nüfusunun yüzde 46’sı kadın KKTC nüfusunun yüzde 46’s...

NACAK GAZETESİ- İstatistik Kurumu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gün...

Eğitim HABERLERİ