Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rauf R. Denktaş; Maraş deyince

10 Mayıs 2018 - 11:12 'de eklendi ve A+A-

Rauf R. Denktaş; Maraş deyince

Rum basınından öğreniyoruz. Hristofyas AB’nin 26 devlet başkanına, AB yetkililerine, Güvenlik Konseyinin Daimi üyelerine mektup yazarak “görüşmelerin güçlendirilmesi için Maraş’ın, yeniden inşası konusunda keşif yapmak üzere BM uzmanlarının Maraş’a girişlerine Türkiye’nin izin vermesi için” girişimde bulunmalarını istemiş. Görüşmelerde fazla mesafe alınmamış ama, Maraş’ın iadesi için hazırlıkların başlatılması görüşmelere güç katabilecekmiş!
Görüşmeler devam ederken, Hristofyas bu konuyu neden masaya getirmedi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin toprağı olan Maraş için Türkiye’den izin istiyor?
Son zamanlarda Türkiye, Kıbrıs’ın her şeyinden sorumlu olduğunu kabul edercesine beyanatlarda bulunuyor. Bunu teyit eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yok farz eden son AİHM kararını bile Türk makamları, Türk tarafı için “zafer” olarak kabul edebildiğine göre, Hristofyas’ın bu girişimine belki de şaşmamamız gerekir! Ancak bunları geçelim.
Hristofyas, Maraş konusunu görüşme masasına getirmiş olsaydı kendisine verilecek cevaplar ve sorulacak sorular olacaktı.
(1) Hristofyas, Maraş’ın %80 gasp edilmiş Vakıf arazi üzerine inşa edildiğini; Loizudu davası emsal alınarak Evkaf’a, gasp tarihinden bu güne kadar bu emlakin kullanımı için kira ve manevi tazminat verilmesi gerektiğini kabul etmeden bu konu gündeme alınamaz, çünkü, zamanında, Maraş sakinlerine geri dönme çağrısı bir çok kez yapılmış, fakat Rum liderliği, Kıbrıs’ın tümüne dönüşü öngördüğü için, bu insanların dönüşüne izin vermemiştir. Bu arada Rum liderliği Güvenlik Konseyinden “taşına dokunulamaz” şeklinde bir karar çıkartmayı başarmış, bu nedenle, yıllar bu şehrin yıpranıp harap olmasına neden olmuştur. Bu nedenle, Türk tarafı Maraş’ın tamiratından sorumlu tutulamaz. Hristofyas bunları kabul ediyor mu?
(2) Ayrıca, Maraş konusu da artık toprak ve mal-mülk konusu olarak ele alınacağına göre, bu konuya (son AİHM’in kararından sonra Hristofyas’ın da dediği gibi, bu konular görüşmelerde halledileceğine göre) Türk tarafının eskiden bu yana üzerinde durduğu (Annan Planı ile savsaklanan ve Toprak Tazmin Komisyonu ile çığırından çıkmış olmasına rağmen) Global çözüm formülüne dönülmelidir. Bu da, iki Maraş’a bedel 103 köyün topraklarını 47 yıldır kullanmakta olan Rumlardan (Loizudu kararını emsal alarak) benzeri kira, tazminat, (ve Türkiye tarafından kurtarılıncaya kadar yüzde üç toprağa hapsedilerek çile çekmiş olan halkımıza manevi tazminat talebi de masaya yatırılmalıdır. Maraş’ı talep eden Hristofyas buna ne der?
(3) 1963’den – 1974’e kadar, Akritas Planı gereğince Türklere yapılan zarar ve ziyan, kayıp ailelerine, toplu mezarlara gömülmüş olanların ailelerine tazminat konusu da Maraş konuşulurken, tazminatlar arasında ele alınmalıdır konusuna Hristofyas olumlu cevap verecek mi!
(4) Türkiye’nin müdahalesinden doğan ne varsa, bunun sorumlusu Yunanistan ve Kıbrıs’ta EOKA B bayrağı altında Yunanistan ile birlikte hareket etmiş olan Kıbrıs Samson Hükümeti olduğuna göre, Türkiye’den tazminat talep etme hakkı olmadığını, “Kıbrıs meselesi 1974’de başladı” yalanını söylemeye devam eden, EOKA’dan ilham alan Hristofyas efendi kabul edebilecek mi?
Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye’nin olduğu kadar Rumların da Yunanistan’dan tazminat talep hakları vardır! Görüşmelerde, Rum tarafı gerçekten kalıcı bir barış istiyorsa, bu konuda işbirliği başlatılamaz mı?
“Rum mazlum, Türk suçlu” yalanından vazgeçilmedikçe, Türk tarafına eşit muamele yapılmadıkça kalıcı bir anlaşma nasıl yapılacak? (18 Mart 2010)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Denktaş’ın çalışma ofisini ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı Denktaş’ın çalışma ofisini ziyaret eden ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, Kıbrıs Türk halkının davasına inanan ve bu yolda ...

Cumhurbaşkanı Tatar;    Müzakereler iki eşit devlet temelinde başlamalı Cumhurbaşkanı Tatar; Müzakereler ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs görüşmelerinden son 50 yılda netice alınamadığına işaret ederek federal temelde bir ...

Cumhurbaşkanı Tatar; Egemenliği dünyaya haykırıyorum Cumhurbaşkanı Tatar; Egemenliği dünyaya...

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ölümünün 9’uncu yıl dönümünde Rauf Raif Denktaş Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı. Törende pro...

Maliye Bakanı Oğuz; KKTC ilelebet yaşatılacak Maliye Bakanı Oğuz; KKTC ilelebet yaşat...

NACAK GAZETESİ – Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölümünün 9. yıldönümü dolayısıyla mesaj yay...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Denktaş’ın çalışma ofisini ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı Denktaş’ın çalışma ofisin...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kurucu Cumhurbaşk...

Cumhurbaşkanı Tatar;    Müzakereler iki eşit devlet temelinde başlamalı Cumhurbaşkanı Tatar; ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs görüşmele...

Cumhurbaşkanı Tatar; Egemenliği dünyaya haykırıyorum Cumhurbaşkanı Tatar; Ege...

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ölümünün 9’uncu yıl d...

“Denktaş Türkiye ile birlikte Kıbrıs davasını savundu” “Denktaş Türkiye ile birl...

NACAK GAZETESİ- TC Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cu...

“Denktaş ömrünü halkına adadı” “Denktaş ömrünü halkına a...

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kurucu Cumhurba...

Maliye Bakanı Oğuz; KKTC ilelebet yaşatılacak Maliye Bakanı Oğuz; KKTC...

NACAK GAZETESİ – Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Kurucu Cum...

“Denktaş ilham kaynağımız” “Denktaş ilham kaynağımız...

NACAK GAZETESİ- Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu...

Sağlık Bakanı Pilli;    Denktaş kalplerimizde yaşıyor Sağlık Bakanı Pilli; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Kurucu Cumhurbaşka...

UBP’de MYK toplanıyor UBP’de MYK toplanıyor

Başbakan Ersan Saner’in ‘erken seçim’ isteminin ardından UBP...

Koronavirüs önlemleri uzatıldı Koronavirüs önlemleri uza...

NACAK GAZETESİ- Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, koronavir...

Eğitim HABERLERİ