Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rauf R. Denktaş; Maraş deyince

10 Mayıs 2018 - 11:12 'de eklendi ve A+A-

Rauf R. Denktaş; Maraş deyince

Rum basınından öğreniyoruz. Hristofyas AB’nin 26 devlet başkanına, AB yetkililerine, Güvenlik Konseyinin Daimi üyelerine mektup yazarak “görüşmelerin güçlendirilmesi için Maraş’ın, yeniden inşası konusunda keşif yapmak üzere BM uzmanlarının Maraş’a girişlerine Türkiye’nin izin vermesi için” girişimde bulunmalarını istemiş. Görüşmelerde fazla mesafe alınmamış ama, Maraş’ın iadesi için hazırlıkların başlatılması görüşmelere güç katabilecekmiş!
Görüşmeler devam ederken, Hristofyas bu konuyu neden masaya getirmedi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin toprağı olan Maraş için Türkiye’den izin istiyor?
Son zamanlarda Türkiye, Kıbrıs’ın her şeyinden sorumlu olduğunu kabul edercesine beyanatlarda bulunuyor. Bunu teyit eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yok farz eden son AİHM kararını bile Türk makamları, Türk tarafı için “zafer” olarak kabul edebildiğine göre, Hristofyas’ın bu girişimine belki de şaşmamamız gerekir! Ancak bunları geçelim.
Hristofyas, Maraş konusunu görüşme masasına getirmiş olsaydı kendisine verilecek cevaplar ve sorulacak sorular olacaktı.
(1) Hristofyas, Maraş’ın %80 gasp edilmiş Vakıf arazi üzerine inşa edildiğini; Loizudu davası emsal alınarak Evkaf’a, gasp tarihinden bu güne kadar bu emlakin kullanımı için kira ve manevi tazminat verilmesi gerektiğini kabul etmeden bu konu gündeme alınamaz, çünkü, zamanında, Maraş sakinlerine geri dönme çağrısı bir çok kez yapılmış, fakat Rum liderliği, Kıbrıs’ın tümüne dönüşü öngördüğü için, bu insanların dönüşüne izin vermemiştir. Bu arada Rum liderliği Güvenlik Konseyinden “taşına dokunulamaz” şeklinde bir karar çıkartmayı başarmış, bu nedenle, yıllar bu şehrin yıpranıp harap olmasına neden olmuştur. Bu nedenle, Türk tarafı Maraş’ın tamiratından sorumlu tutulamaz. Hristofyas bunları kabul ediyor mu?
(2) Ayrıca, Maraş konusu da artık toprak ve mal-mülk konusu olarak ele alınacağına göre, bu konuya (son AİHM’in kararından sonra Hristofyas’ın da dediği gibi, bu konular görüşmelerde halledileceğine göre) Türk tarafının eskiden bu yana üzerinde durduğu (Annan Planı ile savsaklanan ve Toprak Tazmin Komisyonu ile çığırından çıkmış olmasına rağmen) Global çözüm formülüne dönülmelidir. Bu da, iki Maraş’a bedel 103 köyün topraklarını 47 yıldır kullanmakta olan Rumlardan (Loizudu kararını emsal alarak) benzeri kira, tazminat, (ve Türkiye tarafından kurtarılıncaya kadar yüzde üç toprağa hapsedilerek çile çekmiş olan halkımıza manevi tazminat talebi de masaya yatırılmalıdır. Maraş’ı talep eden Hristofyas buna ne der?
(3) 1963’den – 1974’e kadar, Akritas Planı gereğince Türklere yapılan zarar ve ziyan, kayıp ailelerine, toplu mezarlara gömülmüş olanların ailelerine tazminat konusu da Maraş konuşulurken, tazminatlar arasında ele alınmalıdır konusuna Hristofyas olumlu cevap verecek mi!
(4) Türkiye’nin müdahalesinden doğan ne varsa, bunun sorumlusu Yunanistan ve Kıbrıs’ta EOKA B bayrağı altında Yunanistan ile birlikte hareket etmiş olan Kıbrıs Samson Hükümeti olduğuna göre, Türkiye’den tazminat talep etme hakkı olmadığını, “Kıbrıs meselesi 1974’de başladı” yalanını söylemeye devam eden, EOKA’dan ilham alan Hristofyas efendi kabul edebilecek mi?
Kıbrıs Türklerinin ve Türkiye’nin olduğu kadar Rumların da Yunanistan’dan tazminat talep hakları vardır! Görüşmelerde, Rum tarafı gerçekten kalıcı bir barış istiyorsa, bu konuda işbirliği başlatılamaz mı?
“Rum mazlum, Türk suçlu” yalanından vazgeçilmedikçe, Türk tarafına eşit muamele yapılmadıkça kalıcı bir anlaşma nasıl yapılacak? (18 Mart 2010)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıktaki başarının ekonomide de sağlanması için acil adımlar atılması gerektiğin...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emrivakisi kabul ed...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce kişinin Covid 19’a yakalanacağının belirtildiğini anımsatarak, kendileri iç...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Rum ile...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit düşen 8 Çınarlılı, düzenlenen törenle anıldı. Çınarlı Şehitler Anıtı önündeki...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affetmedi

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Special Branch”ta ajan olarak çalışan Kıbrıslı Türk polis, Polis komutanı Bir...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 3 Haziran 2020 NACAK Gaze...

3 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Aydın AKKURT;   Camilere Neden Saldırılıyor? Aydın AKKURT; Camilere ...

Kıbrıs’ta İngiliz Sömürge Yönetimi’nin başladığı günden bu y...

Kamil ÖZKALOĞLU;  ANLAYAMIYORUM Kamil ÖZKALOĞLU; ANLAYAM...

Ben en çok şu bizim sözüm ona işadamlarının Birleşik Kıbrıs ...

Sungur; 30 Haziran kabusuna girdik Sungur; 30 Haziran kabusu...

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, sağlıkt...

Başbakan Tatar;  Rum emrivakisi kabul edilemez Başbakan Tatar; Rum emri...

Başbakan Tatar, KKTC’de önlem alınmaması halinde onbinlerce ...

Aksoy; KKTC’nin hakları kararlılıkla korunacak Aksoy; KKTC’nin hakları k...

NACAK GAZETESİ – TC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami A...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;   Rum ile ortak bir devlet olamaz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Çınarlı’da 1958 ile 1974 yıllarında şehit dü...

TMT İngiliz ajanını affetmedi TMT İngiliz ajanını affet...

NACAK GAZETESİ- İngiliz Sömürge Yönetimi’nin oluşturduğu “Sp...

Din Görevlileri Sendikası; Nefret ve şiddet olayı Din Görevlileri Sendikası...

NACAK GAZETESİ- Din Görevlileri Sendikası, Limasol’daki Köpr...

Yeniden Doğuş Partisi;   Mabetlere  saldırı alçaklıktır Yeniden Doğuş Partisi; ...

NACAK GAZETESİ- Limasol’daki tarihi camiye yapılan tah...

Eğitim HABERLERİ