Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum askeri tatbikatlara doymuyor

13 Aralık 2019 - 9:51 'de eklendi ve A+A-

Rum askeri tatbikatlara doymuyor

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi, sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde İtalya ve Fransa’yla askeri tatbikat gerçekleştirecek.
Fransa’nın “Surcouf” fırkateyni Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde bulunurken, İtalya’nın “Martinengo” isimli fırkateyni Larnaka limanında demirlemiş vaziyette.
Rum Savunma Bakanlığı da, “PASSEX” tipi tatbikatın askeri personelin operasyonel yeterliliğinin, iletişim düzeyinin ve işbirliği ruhunun arttırılmasının amaçlandığını açıkladı.

Fileleftheros gazetesi: “MEB’i Askeri Tatbikatlarla Güçlendiriyor – Lefkoşa’dan Türk Kışkırtmalarına Askeri İşbirlikleriyle Yanıt” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki kışkırtmalarına, bu bölgelerde gerçekleştirdiği ortak askeri tatbikatlar ve işbirlikleriyle yanıt verdiği iddiasında bulundu.
Gazete konuya ilişkin haberinde, Güney Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğumuz şu günlerde Kıbrıs açıklarında İtalya ve Fransa’yla ortak bir tatbikat gerçekleştirmekte olduğunu belirtirken, ileriki zamanda ise gerek PESCO gerekse ikili düzeyde işbirlikleri çerçevesinde başka tatbikatların da yapılacağını öne sürdü.
Fransa’nın “Surcouf” fırkateyninin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde olduğunu ve İtalya’nın “Martinengo” isimli fırkateynlerinin ise son 24 saattir Larnaka limanında demirlemiş vaziyette bulunduğunu vurgulayan gazete, her iki fırkateynin de, iki ülkenin şirketleri olan Eni-Total şirketlerinin faaliyet gösterdikleri sondaj bölgelerinde önümüzdeki günlerde yapılacak tatbikata katılacaklarını belirtti.
Gazete, bu tatbikatların sadece RMMO’nun askeri kabiliyetini yükseltmek amacıyla değil, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin diğer ülkelerle birlikte kendi MEB’nde, egemenlik haklarını kullandığı” şeklinde siyasi mesaj da vermek amacıyla yapıldıklarını ifade etti.
Habere göre söz konusu tatbikatlar hakkında açıklamada bulunan Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis, Güney Kıbrıs’ın İtalya ve Fransa gibi ülkelerle işbirliğini sürdürdüğünü, bu tatbikatların da işbirliğinin düzeyinin yükseltildiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.
Rum Savunma Bakanlığı’ndan ise tatbikatlara ilişkin yapılan resmi açıklamada, “PASSEX” tipi tatbikatın Kıbrıs’ın Güney deniz bölgesinde, askeri personelin operasyonel yeterliliğinin, iletişim düzeyinin ve işbirliği ruhunun arttırılmasının amaçladığı vurgulandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum-Yunan-ABD ilişkisi derinleşiyor Rum-Yunan-ABD ilişkisi derinleşiyor

NACAK GAZETESİ- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Selanik’te Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la gerçekleştirdiği görüşme v...

DİSİ Başkanı Neofitu;  Müzakereler kaldığı yerden başlamalı DİSİ Başkanı Neofitu; Müzakereler kaldı...

NACAK GAZETESİ- DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, telekonferansla katıldığı Avrupa Halk Partisi toplantısında “Türkiye’nin Kıbrıs MEB’in...

Rumlar Ermenistan’a dayanışma belirtti Rumlar Ermenistan’a dayanışma belirtti...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’le telefonda görüştüğü ve ...

Rum Müzakere Grubu  üyesi İliadis açıkladı;  “Maraş ile Güzelyurt’u elde ettik” Rum Müzakere Grubu üyesi İliadis açıkla...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı müzakere masasında verdiği tavizleri gizlerken Rum Müzakere Grubu üyesi İliadis şu açıklam...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT;   “Kıbrıs Cumhuriyeti” ve Rum Liderliği Aydın AKKURT; “Kıbrıs C...

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oluşumunu sağlayan Zurih ve Londra an...

“Federasyon havuzuna atlamayacağız” “Federasyon havuzuna atla...

NACAK GAZETESİ- Emekli Büyükelçi Osman Ertuğ, Radyo Güven’de...

Sınıflarda öğrenci sayısı 20 ile sınırlandırıldı Sınıflarda öğrenci sayısı...

NACAK GAZETESİ- Okullarda sosyal mesafe kurallarına uygun bi...

Okullar kademeli olarak açılıyor Okullar kademeli olarak a...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyacağı Ek ...

Rum-Yunan-ABD ilişkisi derinleşiyor Rum-Yunan-ABD ilişkisi de...

NACAK GAZETESİ- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Selanik...

DİSİ Başkanı Neofitu;  Müzakereler kaldığı yerden başlamalı DİSİ Başkanı Neofitu; Mü...

NACAK GAZETESİ- DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, telekonfera...

“Seçimi Boykot Grubu”na  tepki büyüdü…Köroğlu;   Adları milliyetçi ama ne oldukları belirsiz “Seçimi Boykot Grubu”na ...

NACAK GAZETESİ- “Sandığa gitmemek demek, o kutsal makamı alt...

Seçmen kartı dağıtılmayacak Seçmen kartı dağıtılmayac...

NACAK GAZETESİ- Vatandaşlar nerde oy kullanacağıyla ilgili b...

Durduran anlattı… Akıncı koltuk meraklısıdır Durduran anlattı… Akıncı ...

NACAK GAZETESİ- “Mustafa Akıncı TKP Genel Başkanı olduktan s...

Eğitim HABERLERİ