Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum çocukları keşiş olmaya zorlanıyor

14 Ekim 2017 - 8:15 'de eklendi ve A+A-

Rum çocukları keşiş olmaya zorlanıyor

Rum tarafındaki bazı aileler, Limasol Metropoliti Athanasiu ve Yunanistan’daki Vatopedi Manastırı BaşkeşişiEfraim’i, din propagandası yapmak (misyonerlik) ve çocukları zorla keşiş yapmakla suçluyor. Bunun için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde bekleyen dava başvuruları da olan ailelere göre, Rum tarafında ve Yunanistan’da bu yönde çalışan çeteler var.

Fileleftheros “2010’dan Beridir Din Propagandasıyla İlgili Davayı Bekliyorlar… Yetkili Avrupa Organlarına Başvuracak Olan Keşişin Babası Tepkili” başlıklı haberinde Athanasiu ve Efraim’i çocuklarını kendilerinden kopararak keşiş olmaya zorlamakla suçlayanlardan biri olan ve 2010’da başlattığı dava sürecinin Rum mahkemeleri tarafından sürekli ertelenen AndreasNearhu’nunşikayetlerini aktardı.

Habere göre oğlunun artık Vatopedi Manastırı’nda keşiş olduğunu belirten Nearhu, dün görülmesi gereken davasının 2018’e ertelenmesi üzerine kendisinin ve eşinin hasta ve yaşlarının da ilerlemekte olduğunu belirterek Rum mahkemelerinin davalarını oyalamasından şikayet etti, meseleyi yetkili Avrupa organlarına götüreceğini açıkladı.

Nearhu meseleyi yargıya taşımadan önce Rum tarafında ve Yunanistan’daki bütün yetkili mercilere (Rum Yönetimi Başkanı,Başsavcı, Dışişleri Bakanı, Başpiskopos, Yunanistan Meclis Başkanı, Eğitim ve Din işleri Bakanı, AyiuOros (Aynaroz) Yönetimi) Fener Rum Patriği’ne Avrupa Ombudsmanı’na gittiğini ancak hepsinden “yetkimiz yok, yargıya başvur” cevabı aldığını, şimdi de yargının davayı geciktirdiğini anlattı.

AndreasNearhu’nun, diğer şikayetçi aileler ile birlikte Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yapılmış başvurusu da bulunduğu kaydedildi.

Nearhu, LimasolMetropoliti’nin, VatopediuBaşkeşişiErafim ile işbirliği içerisinde, aile hayatına saygı gösterilmesi hakkına aykırı bir şekilde, keşiş olması için oğluna manevi baskı yaptığını, oğlu ile iletişimini kestiklerini, baskıcı ve ortaçağdan kalma kurallarla çocuklarını aileden uzaklaştırdıklarını anlattı.

Habere göre diğer aileler de çocuklarının “ölene kadar manastırda kalma, son nefeslerine kadar başkeşişe itaatin” de aralarında bulunduğu keşişlik yemini etmeye zorlandığını anlattılar.

Aileler “Keşişlik  yeminin, hastalık derecesinde itaat ve sorgulama niteliğinde günah çıkarma uygulamaları ile manastırların, keşişlerin ailelerine geri dönmeyi akıllarından bire geçirmedikleri yüksek güvenlikli manevi hapishaneye çevirdiğinden” şikayet ediyor.

Habere göre, keşişlerin; aileleri ile her türlü iletişiminin, ölmek üzere olsalar bile ailelerini ziyaretlerinin, aile fertlerinin cenaze törenine katılmalarının yasaklandığını, üç ayda bir ve çok sıkı takip altında telefonla görüşmelerine ve mektuplaşmalarına izin verildiğini anlatan aileler, Güney’de ve Yunanistan’da, kişileri çeşitli manastırlara kapanmaya zorlayan çeteler bulunduğuna dikkat çekiyor, Rum ve Yunan hükümetlerinden, çocuklarını kurtaracak tedbir almalarını istiyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de işsizlik oranları açıklandı Güney’de işsizlik oranları açıklandı...

Güney Kıbrıs’ta Eylül 2021 ayı kayıtlı işsiz sayısında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 63’lük bir düşüş yaşandı. Alithia gazete...

Ersin Tatar’ın Eskişehir’deki açıklamalarına Rum Yönetiminden cevap Ersin Tatar’ın Eskişehir’deki açıklamala...

Alithia, “Ersin Tatar: Maraş Yavaş Yavaş Yerleşime Açılacak… Hükümet: Tatar’ın Sözleri Kıbrıslı Rumların Maraş’taki Mallarına Dönmesiyl...

Anastasiadis: Türkiye, mültecileri başka çıkarlar elde etmek için kullanıyor; desteklerden muaf tutulmalı Anastasiadis: Türkiye, mültecileri başka...

Rum lider Nikos Anastasiadis Slovenya’da gerçekleştirilen AB Zirvesi’nde yaptığı konuşmasında, “Türkiye’nin Afganistan’dan AB’ye mültec...

KKTC ekonomisi Rum basınında KKTC ekonomisi Rum basınında

Gazete söz konusu haberinde özetle, Güney Kıbrıs’ın Koronavirüs salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntıları kalkınmaya yönelik atıla...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Oğuz, Tatlısu bölgesindeki harnup hasadını inceledi Bakan Oğuz, Tatlısu bölge...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Tatlısu bölgesi...

Maliye Bakanı Şan, Kar-İş heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Kar-İş...

Maliye Bakanı Alişan Şan, Fuat Topaloğlu başkanlığında Kamu ...

Kültür Dairesi 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü etkinlikle kutluyor Kültür Dairesi 19 Ağustos...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, GİAD h...

Maliye Bakanı Alişan Şan, ekonominin büyüyebilmesi ve hareke...

RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağustos’ta RDÜ Yerleştirme ve Burs s...

Rauf Denktaş Üniversitesi’nin (RDÜ) yerleştirme ve burs sına...

Maliye Bakanı Şan, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Beşpar...

Maliye Bakanı Alişan Şan, içerisinde tecrübeli siyaset insan...

SOS Çocukköyü Derneği, okul hazırlıklarına destek amacıyla kampanya başlattı SOS Çocukköyü Derneği, ok...

SOS Çocukköyü Derneği, çatısı altında bakım ve destek verile...

Bakan Taçoy, Ankara’da temaslarda bulunuyor Bakan Taçoy, Ankara’da te...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Sosyal Hizmetl...

Töre, Haspolat Şehitlerini anma törenine katıldı Töre, Haspolat Şehitlerin...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, 14 Ağustos 1974’te Ha...

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Tasarruf sahiplerinin üçte biri döviz yerine kur korumalı TL mevduat hesabını tercih ediyor TC Hazine ve Maliye Bakan...

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tasarruf sahiple...

Eğitim HABERLERİ