Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum-Fransa askeri işbirliği derinleşti

19 Mayıs 2020 - 8:32 'de eklendi ve A+A-

Rum-Fransa askeri işbirliği derinleşti

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs ile Fransa arasındaki askeri işbirliğinin derinleştirilmesi için bir dizi eylem yapılması kararlaştırıldı. Bunlardan en önemlisi ise Fransız deniz kuvvetlerinin bölgedeki mevcudiyetinin daha yoğun hale getirilmesi.

Fransız fırkateyninin sözde “MEB” içerisindeki üçüncü parseldeki varlığının ve burada gerçek mermiler kullanarak gerçekleştirdiği tatbikatın tesadüf olmadığı da bildirilirken bugün de Fransız gemileri tarafından planlı atış yapılacağı açıklandı.

Fransa’nın Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisindeki varlığını güçlendirilmiş şekilde sürdüreceği bildirildi.
Fileleftheros gazetesi, elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in Fransız mevkidaşı Florence Parley ile yaptığı son telefon görüşmesinde, iki ülkenin askeri işbirliğinin derinleştirilmesi için bir dizi eylem yapılmasının kararlaştırıldığını ve bunlardan en önemlisinin, Fransız deniz kuvvetlerinin bölgedeki mevcudiyetinin daha yoğun hale getirilmesi olduğunu yazdı.
Gazete, Fransız deniz kuvvetlerine ait gemilerin adanın açıklarında sık sık devriye yapacağını ve böylelikle, Fransa’dan Güney Kıbrıs’a güçlü bir dayanışma mesajı verileceğini kaydetti.
Fransa’nın, Güney Kıbrıs’a dayanışma mesajı vermenin ötesinde, Türkiye’nin gerek Güney Kıbrıs, gerekse sözde “MEB” içerisinde faaliyet gösteren şirketlere gösterdiği tepkilerden ve “tahrikkar tutumundan” ötürü rahatsız olduğunu belirten gazete, Angelidis ile Parley’nin, Yavuz ve Barbaros gemilerinin bölgedeki faaliyetlerinin de iki hükümetin gündemine yeniden getirileceğini yazdı.
Gazete, Fransız fırkateyninin sözde “MEB” içerisindeki üçüncü parseldeki varlığının ve burada gerçek mermiler kullanarak gerçekleştirdiği tatbikatın tesadüf olmadığını da belirterek, NAVTEX’in ayın 20’sine kadar geçerli olduğunu ve 19’unda da, Fransız gemileri tarafından planlı atış yapılacağını kaydetti.
Haberde, Parley’nin Angelidis’e, Güney Kıbrıs’ın pandemi döneminde bile Fransız gemilerine hizmet etmiş olmasından ötürü teşekkürlerini sunduğu ifade edildi.
Gazete, Güney Kıbrıs ile Fransa arasındaki işbirliği çerçevesinde, 2020 yılının ikinci altı ayı içerisinde, askeri tatbikatlar da dahil bir dizi programlanmış eylemin hayata geçirilmesinin planlandığını Fransız Hükümeti’nin Rum Hükümeti’ni diplomatik düzeyde de destekleyeceğini yazdı.
Haberde, Parley’nin Angelidis’e, Fransa’nın Güney Kıbrıs’ın yanında olduğunu ve Türkiye’nin sözde “MEB” içerisindeki “yasadışı faaliyetlerini” kınadığını söylediği de belirtildi.
Habere göre Angelidis, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise, Parley ile “oldukça yapıcı” bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve Covid-19 ile iki ülke arasındaki savunma işbirliğinin güçlendirilmesine dair görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rus Büyükelçi  Osatchy;   Rum tarafını destekliyoruz Rus Büyükelçi Osatchy; Rum tarafını d...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osatchy, ülkesinin Kıbrıs sorunu konusunda Güney Kıbrıs’a yönelik desteğin...

Dünyada vaka sayısı 5,5 milyonu geçti Dünyada vaka sayısı 5,5 milyonu geçti...

NACAK GAZETESİ- Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 5,5 milyonu aştı. Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vak...

ABD doğal gazı paylaştırıyor ABD doğal gazı paylaştırıyor

NACAK GAZETESİ- Amerikalıların, Doğu Akdeniz’deki gerilimin aşılması hedefiyle, enerji konusunda iki toplumlu düzeyde görüşme prosedürü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
29 Mayıs NACAK Gazetesi 29 Mayıs NACAK Gazetesi

29 Mayıs NACAK Gazetesi Okumak için tıklayın...

Gözler 11 Haziran’a çevrildi Gözler 11 Haziran’a çevri...

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, pandeminin yargıya...

72 kilo uyuşturucu ele geçirildi 72 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Şube Polislerinin, Limasol’da 7...

Rus Büyükelçi  Osatchy;   Rum tarafını destekliyoruz Rus Büyükelçi Osatchy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Mavroyannis;   Müzakereler KKTC’deki seçimden sonra Mavroyannis; Müzakerele...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün (UNF...

Başbakan Tatar;  Var olan siyasi irade devam edecek Başbakan Tatar; Var olan...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yeni tip koronavirüs (...

“Adını AİHM tarihine yazdırdı” “Adını AİHM tarihine yazd...

NACAK GAZETESİ- Başhakim Zeka bey, Kıbrıs Türk Halkının mode...

Patates üreticisi iflasın eşiğinde Patates üreticisi iflasın...

Patates Üreticileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanl...

Kocaismail  yardım çağrısında bulundu Kocaismail yardım çağrıs...

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) 26 Mayıs’ta 26 yaşı...

Pilli;  Hastalar gerekli hizmeti almalı Pilli; Hastalar gerekli ...

Sağlık Bakanlığı, Kamu Sağlık Çalışanları Nakil Tüzüğü’nün g...

Eğitim HABERLERİ