DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 2075205-1,48%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rum için önemli olan manastır

Rum için önemli olan manastır

ABONE OL
12 Ekim 2017 08:56
Rum için önemli olan manastır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KKTC hükümetinin Rum ve Maronitlere  gönderilen  mallardan gümrük alınması kararı sonrasında dünyayı ayağa kaldıran Rum Yönetimi’nin  KKTC’de yaşayan Rumlara ve Maronitlere  yılda  sadece 38 bin Euro gönderdiği açıklandı…Bu paranın 20 bin Euro’su da ApostolosAndreas Manastırı için harcanıyor…

Rum Yönetimi , KKTC’de yaşayan Rumlar ve Maronitler için her yıl yaklaşık  olarak 38 bin Euro gönderiyor. Bu paranın 20 bin Euro’lukbölümüApostolosAndreas Manastırı’nın su ve aydınlatma maksatlı kullanılan 2 jeneratörü için harcanıyor.  Karpaz’da yaşayan Rumlar ise elektrik parası ödemiyor

KKTC’de yaşayan Rumlar ve Maronitlere yılda sadece 18 bin Euro gönderilmesi Rum Yönetimi’nin  bu insanlara değer vermediğini ve  bu insanları sadece  KKTC’ye yönelik siyasi istismar aracı olarak kullandığını gözler önüne seriyor

KKTC’nin BM Barış Gücü aracılığıyla Kuzey’de yaşayan Rum ve Maronitlere gönderdiği emtiaya gümrük vergisi uygulama kararının Rum tarafınca uluslararası mesele haline getirilmekte olduğu haber verildi.

Fileleftheros “Mahsurlar Konusu Enternasyonalize Ediliyor… Başkan, Tusk ve Juncker’e Telefonla Bilgi Verdi… Fotiu: Karpaz’da Kalanlara Daimi Destek Tedbirleri İnceleniyor” başlıklı haberinde, konunun dün ele alındığı  Rum Meclisi “Göçmenler, Mahsurlar, Kayıplar ve Mağdurlar” Komitesi’nde açıklananları aktardı.
MEKTUP VE TELEFON DİPLOMASİSİ
Habere göre, Rum İnsani Konular Komiseri FotisFotiu, KKTC’nin gümrük kararını değiştirmek ve Rum yönetiminin gönderdiklerinin Rum ve Maronitlere kesintisiz ulaşımını sağlamak maksadıyla gerek BM gerek AB ve diğer uluslararası merciler nezdinde, bütün düzeylerde diplomatik girişim ve eylemlerde bulunduğunu açıkladı.
Fotiu, ¬Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastaiadis’in meseleyi New York’taki görüşmeleri sırasında BM Genel Sekreteri AntonioGuterres’e ilettiğini ve Guterres de dahil, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean ClaudeJuncker’e mektup göndererek müdahale etmelerini istediğini söyledi.
Fotiu ayrıca, Anastasiadis’in Pazartesi günü Avrupa Konseyi Başkanı ve Avrupalı yetkililere telefon ederek, meselenin gelecek haftaki Avrupa Konseyi toplantısında ele alınacağını teyit ettiğini kaydetti.
FOTİU

FotisFotiu, KKTC’nin gümrük uygulamadığı ilaç kategorisine eklettirilmek istenen gıdalara, bebekler için, KKTC’de bulunamayan özel bir süt ve yaşlılar için özel mamul ekmek örneklerini verdi.
KKTC’de yaşayan Rumlara ve Maronitlere çeşitli emtia göndermeye devam etmek istediklerini anlatan Fotiu,  Rum yönetiminin KKTC’nin tavrını değiştirmemesi halinde, muhtarlar ve diğer yerel mercilerle (Dipkarpaz Rum Ortaokulu ve orada sakin Rumlarla) istişare içerisinde Rumlara ve Maronitlere desteğini sürekli kılacak tedbirler üzerinde çalıştığını da söyledi. Fotiu, üzerinde çalıştıkları tedbirleri şimdilik açıklayamayacağını ancak Komite’nin basına kapalı toplantısında ele alınabileceğini belirtti.

YILDA 38  BİN EURO PARA
Fotiu, KKTC’de yaşayan Rumlar ve Maronitler için her yıl yaklaşık 38 bin Euro gönderdiklerini, bu paranın 20 bin Euro’luk bölümünün ApostolosAndreas Manastırı’nın su ve aydınlatma maksatlı kullanılan 2 jeneratörü için harcandığını anlattı.
Para dışında tüp gaz da gönderdiklerini belirten Fotiu, Karpaz’da yaşayan Rumların tüp gazı sadece mutfak için kullandıklarını, elektriğe para ödemediklerini, buna mukabil Pile’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin de elektrik parası ödemediği izahında bulundu. .
“KENDİ MEKANİZMASINI KURDU”
Alithia ise, Rum yönetiminin KKTC’nin gümrük kararı üzerine çıkan “sorunları gidermek için” muhtarların ve ihtiyar heyetlerinin de yardımı ile kendi mekanizmasını kurduğunu, aynı şekilde, gönderilenler ulaşmadığı için işleyişi durdurulan Dipkarpaz’daki okulun da gelecek hafta tam gün eğitime geçeceğini haber verdi.
Rum yönetiminin kurduğu “mekanizma” hakkında detay vermeyen gazete, önceki günkü komite toplantısında konuşan Maliye Bakanlığı temsilcisine dayanarak, bakanlığın da gerekecek ödenekleri serbest bırakmaya hazır olduğunu haberine ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.