Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum ordusunun saldırı gücü artırılacak

07 Kasım 2019 - 10:00 'de eklendi ve A+A-

Rum ordusunun saldırı gücü artırılacak

NACAK GAZETESİ- Silahlanma faaliyetlerini yoğunlaştıran Rum Yönetimi, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun saldırı ve savunma gücünü artırmak için eylem planını devreye koydu.

Rum Yönetimi, Rum Milli Muhafız Ordusu’nun saldırı ve savunma gücünü artırmak için, “Atina-2019” eylem planını uygulamaya koydu. Buna göre “Savunma ve Saldırı Sanayi Sektörü” kurulacak.

“Atina -2019” eylem planı doğrultusunda insansız hava araçları, Rum Milli Muhafız Ordusu için operasyon, tatbikat, eğitim similasyon sistemi geliştirilecek. RMMO’nun hava- kara- deniz operasyon kabiliyetlerini tamamlayacak ve takviye edecek yeni sistem ve teçhizatlar satın alınacak.
.
Rum Savunma Bakanlığı’nın savunma olanaklarını ve teknolojisini araştırma ve geliştirme hedefi taşıyan özel faaliyetlerde bulunduğu, Bakan Savvas Angelidis’in bu faaliyetleri önceki gün yazılı olarak Rum meclisine ilettiği haber verildi.
Fileleftheros “21’inci Yüzyılın Milli Muhafız Ordusu… Savunma ve Saldırı Sanayi Sektörü Kuruluyor, Siber Güvenlik –Siber Saldırı Alanında faaliyetler… Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ABD İle İlişkileri Gelişiyor” başlıklı haberinde Angelidis’in meclise ilettiği yazıyı kaynak göstererek, Savunma Bakanlığı’nın faaliyetlerini şöyle aktardı:
“AB üyesi devletlerin muadil konsorsiyumlarıyla işbirliği geliştirme olanaklarına sahip olacak yenilikçi ve teknolojik açıdan öncü bir savunma sanayisi kurmak için Savunma Bakanlığı akademik ve araştırmacı kitle ve girişimciler arasında işbirliği ağı kurmak. Bu çerçevede Savunma Bakanlığı ülkenin akademik ve araştırma kurumlarını ve yenilikçi yatırımcılarını Milli Muhafız Ordusu’nun savunma ve saldırı atkabiliyetini geliştirmeye katkıda bulunmaya çağırarak ‘Atina-2019’ eylem planını yürürlüğe soktu.
Buna örneğin insansız hava araçları, Muhafız Ordusu için operasyon, tatbikat, eğitim similasyon sistemi geliştirme, Ordu’nun hava/kara/deniz operasyon kabiliyetlerini tamamlayacak ve takviye edecek sistem, teçhizat ve yazılımın geliştirilmesi.
Atina 2019 eylem planı çerçevesinde iki çalışma yapılacak. Bu çalışmalar Savunma Bakanlığı ve müdahil birimler tarafından birlikte finanse edilecek. Bakanlık tarafından çalışma başına verilecek toplamdaki en büyük finansman 450 bin Euro olacak. Bakanlığın sağlayacağı finansman, çalışma için belirlenen bütçesin yüzde 85’ine ulaşabilir.
Savunma Bakanlığı’nın Araştırma &Yenilik Eşgüdüm Komitesi’ne katılımı. Komite’nin ilk faaliyeti araştırma ve yenilik faaliyetleriyle ilgili bir yol haritasına da girebilecek öncelik, inisiyatif ve faaliyetlere dair iki öneri sunumuydu. Savunma Bakanlığı önerileri siber güvenlik, siber savunma-siber saldırı alanıyla ve bütün devlet birimleri ile kaynaklarından ulusal güvenlik konularıyla ilgili bütün bilgilerin gönderileceği ve toplanacağı bir Ulusal Güvenlik Bilgi Yönetimi Ulusal Merkezi kurulması ile ilgiliydi.
Savunma Bakanlığı’nın Avrupa’nın AB üyesi diğer ülkelerle işbirliğinde savunma teknolojilerinin ve olanaklarının geliştirilmesi ve araştırma programına katılımı. Bu programlar, aralarında PESCO, Avrupa Savunma Sanayi Geliştirme Programı’nın (EDIDP) ve diğer Avrupa Savunma Örgütü programların da yer aldığı AB’nin çeşitli faaliyetleri çerçevesinde geliştiriliyor. Savunma Bakanlığı EDIDP’e dair, Kıbrıs yatırımcılarının ve akademik kurumlarının iştirak ettiği 6 faaliyete katıldı.”
Haberde Angelidis’in, bakanlık bütçesinin (2020) bugün görüşülecek olması vesilesiyle Rum meclisine gönderdiği belgede, Rum Yönetimi’nin ABD ile ilişkilerindeki gelişmeye vurgu yapılarak bu işbirliğinin, Washington’a askerî ataşe gönderilmesiyle de güçlenmekte olduğuna işaret ettiği belirtildi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rumlar, Türk katili Grivas’ı andı…  “Grivas yolumuzu aydınlatıyor” Rumlar, Türk katili Grivas’ı andı… “G...

NACAK GAZETESİ- EOKA terör örgütü ideri Yeorgios Grivas Digenis, ölümünün 46’ıncı yıldönümü nedeniyle anıldı. Filelefteheros gazetesi, ...

Anastasiadis;    Kıbrıs Helenizmi için mücadele ediyoruz Anastasiadis; Kıbrıs Helenizmi iç...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yahudi soykırımının 75’inci yıldönümü nedeniyle gittiği İsrail’de, “bazı komşu...

Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı...

NACAK GAZETESİ- Alithia’nın “Üniversite Öğrencisinden Paravan…’Damatlara’… Kaçakçılık Şebekeleri ve Üçüncü Ülke Vatandaşları Üniversite...

Rum tarafı endişe içinde Rum tarafı endişe içinde

NACAK GAZETESİ- Rum basını, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB)...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Töre; KKTC’ye sahip çıkmaya devam edeceğiz Töre; KKTC’ye sahip çıkma...

NACAK GAZETESİ- Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, 27-28 O...

Rumlar, Türk katili Grivas’ı andı…  “Grivas yolumuzu aydınlatıyor” Rumlar, Türk katili Griva...

NACAK GAZETESİ- EOKA terör örgütü ideri Yeorgios Grivas Dige...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  SEÇİME DOĞRU Av. Fuat VEZİROĞLU; SEÇ...

Önümüzdeki Nisan’da seçim var. Adaylar şu anda peşrev yapmak...

Kamil ÖZKALOĞLU; Köpek Yarışları Kamil ÖZKALOĞLU; Köpek Y...

Modern(!) ülkelerde biliyorsunuz köpek yarışları yapılır. Kö...

Başbakan Tatar;   Kıbrıs Yunan olmadı olmayacak Başbakan Tatar; Kıbrı...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbaka...

KKTC polisindeki FETÖ yapılanması harekete geçti… “GAF” operasyonu KKTC polisindeki FETÖ yap...

Polis Genel Müdürlüğü’ndeki FETÖ yapılanması tarafından uygu...

Savaşan;  Tatar Cumhurbaşkanlığına yürüyor Savaşan; Tatar Cumhurb...

NACAK GAZETESİ- UBP MYK Üyesi Ahmet Savaşan, katıldığı bir t...

Taçoy; Spor ambargosu insanlığa sığmaz Taçoy; Spor ambargosu in...

NACAK GAZETESİ- Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs...

Rumlar öfkeden kudurdu Rumlar öfkeden kudurdu

NACAK GAZETESİ- UNFICYP raporunda sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”...

27-28 Ocak Direnişi… Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçilemez 27-28 Ocak Direnişi… Türk...

NACAK GAZETESİ- 27-28 Ocak 1958’de İngiliz sömürge ida...

Eğitim HABERLERİ