Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum savunma Bakanı Angelidis; Caydırıcılık gücümüz artıyor

17 Nisan 2018 - 12:11 'de eklendi ve A+A-

Rum savunma Bakanı Angelidis; Caydırıcılık gücümüz artıyor

Angelidis: Yunanistan , AB ve bölge ülkeleriyle yaptığımız ikili veya üçlü işbirliği anlaşmaları caydırıcılık gücümüzü artırıyor. RMMO’nun teknolojik açıdan çağdaş, esnek, yarı-profesyonel ordu haline getirilmesi hedefiyle 2016’da başlatılan ve 15 yıl sürecek reorganizasyon-modernizasyon çalışmaları ilerliyor

Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis, Güney Kıbrıs’ın Yunanistan’la ve diğer ülkelerle “savunma” ilişkilerinin “yükselmekte” olduğunu, bu ilişkilerin Güney Kıbrıs’ın “caydırıcılık gücünü takviye ettiğini” söyledi.
Savvas haftalık Simerini gazetesine verdiği özel söyleşide, Rum-Yunan “Ortak Savunma Sahası Doktrini”nin de aktif durumdan aktif hale getirilmesi istenci hatırlatılarak görüşü sorulan Angelidis, “Bir işbirliğinde ilanlar veya reklamlar önemli değildir. önemli olan içerik ve uygulanması için pratikte yapılanlardır” ifadesini kullandı.
Bu çerçevede Rum -Yunanistan savunma bakanlıkları arasında yılda iki kez RMMO ile Yunan Genelkurmaylığı subaylarının da katılımıyla genişletilmiş görüşmeler yapıldığını, RMMO subaylarının Yunanistan’da, Yunan subaylarının da Güney’de icra edilen çeşitli hava-deniz, arama-kurtarma tatbikatlarına katıldığını hatırlatan icra edilen tatbikatlara katıldığını belirten Angelidis şunları ekledi:
“Her türlü meydan okumaya soğukkanlılıkla ve herkese, Kıbrıs sorununun çözümünün diyalog ve iyi niyetle başarılabileceğini hatırlatarak cevap veriyoruz.”
Savvas Angelidis Güney Kıbrıs’ın çeşitli AB üyesi ve bölge ülkeleriyle yaptığı ikili veya üçlü işbirliği anlaşmalarının “ülkenin caydırıcılık gücünü takviye ettiğini ve jeopolitik değerini yükselttiğini” söyledi.
RMMO’nun teknolojik açıdan çağdaş, esnek, yarı-profesyonel ordu haline getirilmesi hedefiyle 2016’da başlatılan ve 15 yıl sürecek reorganizasyon-modernizasyon çalışmalarının istikrarlı ilerlediğini söyleyen Angelidis askerlik süresini 14 aya çekmesi ile 3 bin 90 profesyonel sözleşmeli asker (kadınlar da dahil) almakla 15 yıllık projenin 5 yıllık ilk aşamasını tamamlamakta olduğunu söyledi.
Angelidis ABD’nin silah satışı konusunda Güney Kıbrıs’a uygulamakta olduğu ambargonun kaldırılması yönündeki çabalar sorulduğunda ise ambargonun kaldırılması kararının ABD’nin vereceği bir karar olduğuna, kendilerinin ancak “Her fırsatta ABD’li yetkililerle bu talebi hatırlatmak” olduğunu söyledi, şunları da ekledi:
“Ancak, eylemlerimiz ve hareketlerimiz konusunda detaya girmemiz hiçbir maksada hizmet etmez. Savunma Bakanlığı ile ilgili konuların hassas, dikkatli yönetilmesi gereken konular olduğu genel görüşüne sahibim. Halkın çevresinde olup bitenden haberdar olma hakkına saygı duyuyorum. Esasen gece-gündüz onların güvende olmaları ve öyle hissetmeleri için çalışıyoruz. Bu da büyük ölçüde basından uzakta başarılır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamayız”

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açılımına karşı eylemleri devam ederken turizm ve inşaat sektörünün önde gelen...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir v...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lideri Kemal Coygun’un direktifiyle, yanına Kemal Tunç’u da alarak Kıbrıs Türk ...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devreye konulmalı”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ivedilikle pandemi hastanesinin devreye konulması ve personelle ekipman eksikl...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünlerine ek fon konu...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, hayvancının yaşayabilmesi için üretilen sütün tüketilmesi gerektiğini beli...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 3 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamay...

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açı...

“Rum-Yunan ilişkileri sarsılamaz” “Rum-Yunan ilişkileri sar...

NACAK GAZETESİ- İki günlük ziyaret için Atina’da bulunan DİS...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye yaptırımlarını artırmalı Anastasiadis; AB Türkiye’...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, AB...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anl...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lide...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devre...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ive...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünleri...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

PCR sonuçları çıkana kadar karantina PCR sonuçları çıkana kad...

NACAK GAZATESİ- deniz ve havayoluyla gelen tüm yolcular, Gün...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 2 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Alman Büyükelçisi Kremp; Her zaman Rum’un yanındayız Alman Büyükelçisi Kremp;...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Franz Josef ...

Eğitim HABERLERİ