Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum siyasi partileri; “Akıncı umudumuzdur”

12 Şubat 2020 - 10:20 'de eklendi ve A+A-

Rum siyasi partileri; “Akıncı umudumuzdur”

AKEL: Kuzeydeki seçim çerçevesinde yaşananlar, Türkiye’nin Kıbrıs’ı nihai olarak bölme, Kuzey Kıbrıs’ı fiilen bünyesine katma ve Kıbrıs Türk toplumunu yok etme çabalarını ortaya koydu. Akıncı’nın “Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye bağlanmasının korkunç olacağı” şeklindeki açıklaması doğru bir tespittir.
RUM VATANDAŞLAR İTTİFAKI: Akıncı, yaptığı açıklamalarla Türkiye’nin planlarının Kuzey Kıbrıs’ı ilhak etmek olduğunu kamuoyu önünde açıkça kabul etti.
RUM DAYANIŞMA HAREKETİ: Akıncı’nın açıklamaları Akıncı’yı , Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenli ve toprak bütünlüğünü geri verecek bir çözüm için çalışırken görme umududur.
DEMOKRATİK CEPHE: Akıncı’nın açıklamaları seçim öncesi yapılmış tespitler olmamak kaydıyla doğrudur.
DİSİ: Akıncı yaptığı açıklamalarında , seçilmesi halinde iki toplumlu iki kesimli federasyon için yeniden müzakere edeceği mesajını verdi.
DİKO: Akıncı’nın açıklamaları Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin haklarını savunma bahanesini ortadan kaldırdı. Akıncı’nın, Ankara’nın stratejik hedefinin Kuzey Kıbrıs’ı kendine katmak olduğunu söylediği sözleri önemli olup değerlendirilmelidir

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları ve ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamalar Rum basınında geniş yer bulurken, Rum siyasi partilerinden de açıklama geldi.
Alithia gazetesi: “Akıncı’ya Karşı Kılıçlar Çekildi – Ankara Kıbrıslı Türk Lidere Saldırısını Arttırıyor ve Şimdi Başı Çavuşoğlu Çekiyor – En Dürüst Olmayan Siyasetçi” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı hedef alan açıklamaları ve Rum siyasi partilerinin yorumlarını aktardı.
Gazete özetle, Türkiye’nin Akıncı’yı, KKTC’de yapılacak seçimler çerçevesinde “Türkiye için tehlikeli göstermek ve tamamen bitirmek için” ağır top atışına tuttuğu yorumunda bulundu.
Çavuşoğlu’nun açıklamalarına geniş şekilde yer veren gazete, bu açıklamaların KKTC siyasetini de hareketlendirdiğini, tepkiler olduğu kadar destek veren açıklamaların da yapıldığını belirtirken bazı KKTC siyasilerinin açıklamalarına da yer verdi.
****
Fatih sondaja başlıyor

FATİH SONDAJ GEMİSİ
y Fatih sondaj gemisi Mersin Körfezi açıklarında, Dipkarpaz’ın da 35 deniz mili uzağında sondaj çalışması yapacak
Fatih sondaj gemisinin, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nin (MEB) dışında sondaj yapacağı bildirildi.
Fileleftheros gazetesi “Fatih Türk Sularında” başlığıyla aktardığı haberinde, Türkiye’nin önceki gün yayımladığı NAVTEX’te, Fatih sondaj gemisinin 10 Şubat-10 Nisan tarihleri arasında Mersin Körfezi açıklarında, Dipkarpaz’ın da 35 deniz mili uzağında sondaj çalışması yapacağının kaydedildiğini yazdı.
****

Başpiskopos II. Hrisostomos’un girişimleriyle vatandaş yapılan Çinliler ile Malezyalıların durumu…

Hala daha vatandaşlıktan çıkarılmadılar

FOTO BAŞPİSKOPOS II. HRİSOSTOMOS
Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un girişimleriyle “Kıbrıs Cumhuriyeti” vatandaşı yapılan Malezyalı işadamının da aralarında bulunduğu 26 yabancı uyruklunun vatandaşlıklarının, aksi yönde yapılan tüm açıklamalara karşın hala vatandaşlıklarını korudukları bildirildi.
Haravgi gazetesi: “Kamboçyalıdan, Malezyalıdan ve Diğerlerinden Selamlar – 26 ‘Kıbrıs’ Vatandaşının Hiçbirinin Vatandaşlıkları İptal Edilmedi” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, birkaç ay önce, aralarında Başpiskopos II. Hrisostomos’un “arkadaşı” Malezyalı işadamının da bulunduğu 26 kişiye yasadışı vatandaşlık verildiği şeklinde patlak veren skandalın ardından, söz konusu kişilerin hiçbirinin vatandaşlıklarının henüz iptal edilmediğini yazdı.
Gazete, Rum İçişleri Bakanlığı’nın o dönemde yaptığı açıklamada 26 kişinin vatandaşlıklarının yasal olmadığını duyurmasına karşın henüz elle tutulur hiçbir adım atılmadığını, Rum hükümetinin ise, Rum Meclisi’nin ilgili yasaların 31 Ocak 2020 tarihine kadar hazırlanıp sunulması kararına uymadığını vurguladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginlik daha da tırmanacak Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginl...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yasadışı olduğu iddia edilen faa...

Rusya, Türk tarafının “Kapalı Maraş Açılımı”na karşı çıktı… Rusya’dan Rum’a destek Rusya, Türk tarafının “Kapalı Maraş Açıl...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in 43’üncü BM İnsan Hakları Konsey Toplantısı çerçevesinde görüştüğü Rusya Dış...

Rum subaylar eğitilecek Rum subaylar eğitilecek

NACAK GAZETESİ- Rum Savunma Bakanlığı, Birleşik Krallık’taki Buckingham Üniversitesi Güvenlik Araştırma ve Bilgi Merkezi iş birliğiyle ...

Şer ittifakı hazırlanıyor… Doğu Akdeniz’de en büyük tatbikat Şer ittifakı hazırlanıyor… Doğu Akdeniz...

NACAK GAZETESİ- Fransa ile gerçekleştirilen hava ve deniz tatbikatından sonra on beş gün içerisinde, Güney Kıbrıs’ın da ilk kez dahil o...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Av. Fuat VEZİROĞLU;  İNCİ DÖKTÜRMEK Av. Fuat VEZİROĞLU; İNC...

Güzellik uzmanlarına göre dünyanın en iyi, en kaliteli, en p...

FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;  “Tatar seçimi kazanmamalı” FETÖ’nün yayın organları ...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayan AB lob...

Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor? Aydın AKKURT; AB Nereye ...

Türkiye’nin AB süreci, bundan tam 57 yıl önce başladı. Türki...

LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanmanın amacı ne? LTB 10 milyon TL borçlana...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Cumhurbaşka...

Başbakan Tatar;  Yargının sıkıntıları aşılmalı Başbakan Tatar; Yargın...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen istişar...

Futbolcular aracılığıyla kara para aklama Futbolcular aracılığıyla ...

NACAK GAZETESİ- İspanyol makamlarının, Europol işbirliğiyle,...

Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları vergiler hariç 1 TL Başbakan Tatar açıkladı; ...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, THY Kıbrıs Müdürlüğü n...

Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginlik daha da tırmanacak Rum yanlısı AB harekete g...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan...

Başbakan Tatar; KKTC ve halkımız için çalışıyoruz Başbakan Tatar; KKTC ve ...

Ötüken’de, İskele Belediyesinin öz kaynakları ve Milli Eğiti...

HP Milletvekili Manavoğlu sordu;  Akıncı örtülü ödeneği nerelerde kullandı HP Milletvekili Manavoğlu...

NACAK GAZETESİ- HP Milletvekili Gülşah Manavoğlu, katıldığı ...

Eğitim HABERLERİ