Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum Sözcü Prodromu; Türk askerini göndereceğiz

16 Temmuz 2018 - 9:57 'de eklendi ve A+A-

Rum Sözcü Prodromu;    Türk askerini göndereceğiz

Prodromu: Vatanımızda Türk askerinin bulunması kabul edilemez.  Barış prosedürü ve müzakerelerin maksadı da bu, yani Türk askerini Kıbrıs’tan göndermek

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, BM’deki Türk Daimi Temsilci Feridun Sinirlioğlu’nun mektubuna ataçlı olarak BM Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği ve dün resmî belge olarak dağıtılan 2 Temmuz tarihli mektubu Rum basınında geniş yer buldu.
Gazeteler Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, mektuba KKTC Cumhurbaşkanı olarak imza attığına dikkat çekti.
RUM YÖNETİMİ
Aithia gazetesi  “Hükümet… Attila Olduğu Sürece UNFICYP de Olacak” başlıklı haberine göre Rum yönetimi, Sözcüsü Prodromos Prodromu aracılığıyla, BM Barış Gücü’nün, Türk askeri Ada’da bulunduğu sürece misyonuna devam edeceği beklentisi içerisinde olduğunu , bu yönde gerekli her türlü adımı da attığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği mektubu Rum Haber Ajansı’na (KİPE) değerlendiren Prodromu, Genel Sekreter’in geçici temsilcisi Jane Holl Lute’un, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda zemin yoklamak amacıyla yapacağı ziyaret öncesinde “gerilim ortamı yaratmak istemediklerini” söyledi, şunları ekledi:
“Bu nedenle işgal ve taksimin kabulünü ve normalleştirilmesini hedefleyen iddiaları yorumlamayacağız. Ancak, Sayın Akıncı’nın mektubunda öne sürdüğü iddiaların, Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının Türk ordusu tarafından işgaline son verilmiş olsaydı geçerli olacağını vurgulamadan edemeyeceğiz. Barış prosedürü ve müzakerelerin maksadı da bu, yani Türkiye’nin işgaline son vermektir.”
Rum tarafının Lute ile görüşmeyi iple çektiğini de söyleyen Prodromu, Rum tarafının “yapıcı tezlerinin” Lute ile görüşmede ortaya konulacağını, Kıbrıs Türk tarafının da “yapıcı olmasını beklediklerini” savundu.
Prodromos Prodromu “Bize göre UNFICYP’in varlığı ve işlevi, bunca yıldır etkin istikrar unsuru olmuştur. Barış Gücü’nün Kıbrıs’ta Türk işgal ordusu olduğu sürece misyonuna devam etmesini bekliyoruz” dedi.
Aynı gazete AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis’in “Bizim taraf BM Genel Sekreteri’nin özel temsilcisine karşı net olmak zorundadır” dediğini yazdı.
Habere göre “Başkan Anastasiadis Sayın Guterres’in müzakere prosedürünün yeniden başlaması için koştuğu net şartları yıldızlar ve dipnotlar koymadan kabul etmelidir” diyen Lukaidis, “Aksi halde, BM kararlarında belirtilen onurlu bir uzlaşı perspektifi bozulacak ve bizim taraf nereye varacağı belli olmayan tehlikeli maceralara girebilir” uyarısında bulundu.
SIDDIK
Öte yandan KİPE’nin, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Güvenlik Konseyi’ne mektubunu sorduğu BM Barış Gücü Basın Sözcüsü Alim Sıddık, “Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili bütün kararlar Güvenlik Konseyi düzeyinde alınır, heyet düzeyinde değil. Sayın Akıncı’nın mektubunda, Güvenlik Konseyi’nde değerlendirilecek konular bulunuyor” dedi.
Genel Sekreter’in Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın Güvenlik Konseyi’ni 17 Temmuz’da bilgilendirmesinin beklendiğini hatırlatan Sıddık, “Tartışmaların önemli bölümü UNFICYP’in görevi ile ilgili olacak. Güvenlik Konseyi’nin, UNFICYP’in görev süresinin 6 ay daha uzatılmasını, bu görev döneminin biteceği 31 Temmuz’dan önce oylaması bekleniyor” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de Kawasaki ve Boğmaca salgını Güney’de Kawasaki ve Boğmaca salgını...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını devam ederken, bir çocuk daha “Kawasaki” hastalığına yakalandı, böylelikle bu hasta...

Güney’de işsiz sayısı 30 bine ulaştı Güney’de işsiz sayısı 30 bine ulaştı...

NACAK GAZETESİ- Rum İstatistik Birimi’nin verilerine göre Güney Kıbrıs’taki Mayıs ayındaki işsizlik oranı, Mayıs 2019’a oranla yüzde 68...

Güney’de 6 vaka daha Güney’de 6 vaka daha

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son 24 saatte gerçekleştirilen 2 bin 928 test sonucunda 6 yeni Covid-19 vakası tespit edildiği ha...

“Nikitis-Dimitra 2020”  tatbikatı devam ediyor “Nikitis-Dimitra 2020” tatbikatı devam ...

NACAK GAZETESİ- Rum Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Pieris, yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın tüm şehirlerinde büyük ölçekli bir tatb...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
5 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 5 Haziran 2020 NACAK Gaze...

5 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

Güney’de Kawasaki ve Boğmaca salgını Güney’de Kawasaki ve Boğm...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını devam ed...

Güney’de işsiz sayısı 30 bine ulaştı Güney’de işsiz sayısı 30 ...

NACAK GAZETESİ- Rum İstatistik Birimi’nin verilerine göre Gü...

KKTC’ye uçuşlar 10 Haziran’da başlayacak KKTC’ye uçuşlar 10 Hazira...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Kar...

“İkinci dalgaya ne kadar hazırız?” “İkinci dalgaya ne kadar ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS)...

Başbakan Tatar;  Kapılar oluşmasıyla kapılar açılabilir Başbakan Tatar; Kapılar ...

NACAK GAZETESİ- İki Toplumlu Sağlık Komitesi ile Başbakanlık...

Üstel;   Sertifikalar güvenli ülkemizin nişanesi Üstel; Sertifikalar güv...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, belirlene...

“Madencilik Lefke için  felaket olur” “Madencilik Lefke için f...

NACAK GAZETESİ- Lefke Turizm Derneği, Çevre Yasası’nın eksik...

Çavuşoğlu;  Gelecek yıl online eğitim  planlanıyor Çavuşoğlu; Gelecek yıl o...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Milli Eğitim ve Kültür Bak...

4 Haziran NACAK Gazetesi 4 Haziran NACAK Gazetesi

4 Haziran NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Eğitim HABERLERİ