Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum suyu kesti

20 Mayıs 2019 - 12:56 'de eklendi ve A+A-

Rum suyu kesti

NACAK GAZETESİ- Taşpınar (Angolem), ülkede işler durumda olduğu bilinen tek sıra kuyusuna sahip. Tünel ve kuyulardan oluşan sıra kuyusu, yer altı suyunun verimli topraklarda kullanılması için inşa edildi.
Sıra kuyularının hissedarlarından Ziraat Yüksek Mühendisi Abdullah Aktoprak TAK’a açıklamalarda bulundu.
Aktoprak, sıra kuyularının İngiliz döneminde 27 köylü tarafından kurulan Angolem Sıra Kuyuları İskaiyesi Cemiyeti’nin mülkü olduğunu belirtti.
Sıra kuyularının inşasına 1935’de başlanıp 1945’de tamamlandığını kaydeden Aktoprak, suni pınar adı da verilen bu yapının ilk etapta köy yakınındaki 100 dönümlük verimli toprakların sulanması için yapıldığını, daha sonra bin dönümlük arazinin sulanması için yapının daha da uzatıldığını ifade etti.
Suyun kaynağının dere yakınlarındaki bir kuyu olduğunu, suyun verimli topraklarda kullanılabilmesi için 20 metre aralıklarla 100 adet kuyu kazıldığını ve bu kuyuların yer altından kazılan tünellerle bir biri ile birleştirildiğini anlatan Aktoprak, daha sonra ise 9 kuyu ekleyerek suyun bin dönümün sulanabileceği bir mevkiye taşındığını anlattı.
ESKİNDEN HER YIL AKARDI
Bugün suyun 7-8 yılda bir aktığını, bunun derede su akıp akmadığına bağlı olduğunu kaydeden Aktoprak, geçmişte dereden her yıl su aktığını dolayısıyla sıra kuyularından da her yıl su geçtiğini kaydetti. Aktoprak, derenin Kıbrıs Rum kesiminde kalan kesimindeki bazı noktalarına gölet yaptırıldığından, ancak göletin taştığı dönemlerde sıra kuyularında su görülebileceğini söyledi.
AB NEZDİNDE MÜCADELE GEREKLİ
Aktoprak, Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından bahse konu dere üzerinde gölet yaptırılarak, dereye suyun önünün kesilmesinin Avrupa nezdinde bir mücadele gerektirdiğini ifade etti.
Bugün itibarıyla su miktarının saatte 100-120 ton olduğunu belirten Aktoprak, geçmişte 27 hissedarın ailesinin bu su ile tarımsal faaliyet yaparak karın doyurduğunu ancak tarım yapanların sayısının azaldığından bugün suyu kullananların 3-4 kişiye düştüğünü belirtti.
Ülkede sıra kuyularının 400 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu, ülkenin pek çok bölgesinde sıra kuyular inşa edildiğini, en büyüğünün de Akçay’da olduğunu belirten Aktoprak, ülkede çalışan bir iki tane sıra kuyusu kaldığını ifade etti.
Sıra kuyularının bakım gerektiren yapılar olduğunu belirten Aktoprak, bu yıl sıra kuyularının temizlenmesi için 30 bin TL harcadıklarını kaydetti.
SAHİP ÇIKILMASI GEREK
Bu suyun tarımda kullanılmasının önemli olduğunu, elektrik kullanılmadığını, suyun kendi cazibesiyle aktığını belirten Aktoprak, sıra kuyularının sahip çıkılması gereken birer kültürel miras olduğunu, turizmde de kullanılabileceğini kaydetti.
Aktoprak, “Bunların yaşatılması en doğrusudur” dedi
GÜZELYURT AKİFERİNİN TUZLANMASI
Güzelyurt Akiferi’nin tuzlanmasıyla ilgili olarak ise Aktoprak, ülkede artezyen kuyularının açılmaya başlanmasıyla, daha derinlerden su çekimi yapılmaya başlandığını, buna paralel olarak da Güzelyurt Akiferi’nden de su çekiminin derinden yapılmaya başlandığını, zaman içerisinde su seviyesi düşünce deniz suyunun yer altından içeriye doğru girmeye başladığını anlattı.
YEŞİLYURT DERESİ
Bu gün Kuzey Kıbrıs’ın su fakiri olan bir ülke olduğunu belirten Aktoprak, su fakiri olan ülkede Yeşilyurt Deresindeki suyun Lefke Güzelyurt Derivasyonu üzerinden geçerek denize aktığını ve buna bir tedbir alınamamasının üzüntü verici olduğunu belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, pozitif vakaya  rastlanmadı Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, po...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 1182 olduğunu, pozitif vakaya rastlanmadığını açıkladı. 6 Temmuz 2020...

“Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başlaması bekleniyor” “Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başl...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Geçitköy barajına Ağustos’ta Türkiye’den su akışının yeniden başlamasının ...

“Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarılmalı” “Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarıl...

NACAK GAZETESİ- Arda Erkan, ölümünün beşinci yılında, yarın , Lefkoşa kabristanlığındaki mezarı başında anılacak.  Anma töreni saat 18....

Ticaret Odası Başkanı Deniz;   “Kapanma çare değil” Ticaret Odası Başkanı Deniz; “Kapanma ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Pilli:Toplam 1182 test yapıldı, pozitif vakaya  rastlanmadı Bakan Pilli:Toplam 1182 t...

Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayı...

6 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 6 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

6 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Güney Kıbrıs kapılarını İngiltere’ye açıyor Güney Kıbrıs kapılarını İ...

NACAK GAZETESİ- Rum hükümeti, Güney Kıbrıs’ın turizminde öne...

Dendias, Türkiye’ye  tehditler savurdu… “Ok yaydan çıkar” Dendias, Türkiye’ye tehd...

NACAK GAZETESİ- Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias yaptığı...

“Türkiye’den su akışının Ağustos’ta başlaması bekleniyor” “Türkiye’den su akışının ...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

Fransa aklınca güç gösterisi yapıyor Fransa aklınca güç göster...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Paris’ten Güç Göster...

Rum Savunma Bakanı Petridis;  “Türkiye’nin garantörlüğü kaldırılmalı” Rum Savunma Bakanı Petrid...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta, 10 Temmuz 2002 yılında kend...

“Gençler uyuşturucu tacirlerden kurtarılmalı” “Gençler uyuşturucu tacir...

NACAK GAZETESİ- Arda Erkan, ölümünün beşinci yılında, yarın ...

Ticaret Odası Başkanı Deniz;   “Kapanma çare değil” Ticaret Odası Başkanı Den...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Tur...

Yeni hükümet kapıda Yeni hükümet kapıda

NACAK GAZETESİ- Kudret Özersay’ın hükümetin tüm olumlu icraa...

Eğitim HABERLERİ