Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum tarafı endişe içinde

23 Ocak 2020 - 10:32 'de eklendi ve A+A-

Rum tarafı endişe içinde

NACAK GAZETESİ- Rum basını, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) yer aldığı iddia edilen 8’inci parsele göndermesine ilişkin haberlere geniş yer vermeye devam ediyor.
Fileleftheros gazetesi “İşgal Ediyor ve Çiğniyor – Önce İşgal Sonra Diyalog” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki 8’inci parsele göndererek “işgal eylemi” gerçekleştirdiği iddialarını yinelerken, akabinde Türkiye’nin bu eylemle taleplerini diplomatik düzeye ve müzakere masasına taşımaya çalıştığını iddia etti.
Türkiye’nin konuyu diyalog düzeyine taşıma ve diplomatik kazanımlar elde etmeye çalıştığını öne süren gazete, Türkiye’nin, imkansız olduğunu bildiği halde doğal gaz konusunu müzakere masasına taşıma girişiminde bulunduğunu savundu.
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Davos’tan konuya ilişkin yaptığı açıklamaları da yansıtan gazete, BM Güvenlik Konseyi’nin UNFICYP raporun ele alındığı toplantısında ise konunun üyeler tarafından gündeme getirildiğini iddia etti.
Habere göre, ABD’nin BM temsilcisi toplantıda söz alarak doğal gaz konusuna değindi ve ABD’nin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi doğal kaynaklarını kullanma konusundaki egemenlik haklarını tanıdığını” vurguladı.
Gazete, Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’nun da Güney Kıbrıs’a yönelik tam desteğini belirten bir karar aldığını aktardı.
ERCAN HAVAALANI
Gazete bir diğer haberinde ise Yavuz sondaj gemisinin bulunduğu 8’inci parselin Türkiye’den çok uzak mesafede olmasının, geminin ihtiyaçlarının karşılanması adına alternatif çözümler üretilmesine sebep olduğunu, bu çerçevede Ercan Havaalanı’nın gemiye ikmal yapan helikopterlerin üssü haline getirildiğini iddia etti.
Türkiye’den kalkan Agusta Weatland (AW139) tipi helikopterin Türkiye’den 400 kilometre uzaklıkta bulunan Yavuz sondaj gemisine ulaşamayacağı inancıyla önceki gün Ercan Havaalanı’na indiğini öne süren gazete, helikopterin “Redstar Aviation” isimli Türk özel şirketine ait olduğunu aktardı.
Gazete, helikopterin yaklaşık bir saat sonra Ercan’dan havalandığını, Gazimağusa üzerinden ve ardından “Kovo Greko” burnu açıklarından geçerek güneye, Yavuz sondaj gemisine yöneldiğini iddia ederek, helikopterin aynı rota üzerinden geri döndüğünü de öne sürdü.
Gazete, Türkiye’nin sondaj gemilerinin desteklenmesi konusunda ilk kez KKTC topraklarının kullanıldığını da vurguladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sümer Şehitoğlu, “Seçimi Boykot Grubu”na dikkat çekti;   “Türkiye karşıtlarına destek veriyorlar” Sümer Şehitoğlu, “Seçimi Boykot Grubu”na...

NACAK GAZETESİ- “Çok ilginç bir şekilde kendilerini “milliyetçi” ve “vatansever” olarak gören birileri seçimleri boykot çağrısı yaparak...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;    Azerbaycan seninleyiz Meclis Başkan Yardımcısı Töre; Az...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Ermenilerin saldırganlığının devam ettiğini belirterek, “Azerbaycan se...

“Vaka sayıları şeffaf bir şekilde açıklanıyor” “Vaka sayıları şeffaf bir şekilde açıkla...

NACAK GAZETESİ- “Yapılan tüm PCR sonuçları aynı gün Sağlık Bakanlığı tarafından kamuoyunun bilgisine getirilmektedir. Tüm pozitif sonuç...

YKP yöneticilerinden Durduran;  Akıncı yolsuzlukların üzerine gitmedi YKP yöneticilerinden Durduran; Akıncı ...

NACAK GAZETESİ- Y TKP 1999 yılında UBP ile koalisyon kurdu. Akıncı da Başbakan yardımcısı oldu. Ne yaptı bir şey söylesin. Akıncı’nın h...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT; Ajan-Provokatör Salsacı ve “Seçimi Boykot Grubu” Aydın AKKURT; Ajan-Provo...

Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimin KKTC’nin ve Kıbrıs Türk ...

Sümer Şehitoğlu, “Seçimi Boykot Grubu”na dikkat çekti;   “Türkiye karşıtlarına destek veriyorlar” Sümer Şehitoğlu, “Seçimi ...

NACAK GAZETESİ- “Çok ilginç bir şekilde kendilerini “milliye...

“AB Rum-Yunan ikilisine boyun eğiyor” “AB Rum-Yunan ikilisine b...

NACAK GAZETESİ- “Türkiye ve KKTC’nin içinde adil şekilde yer...

Meclis Başkan Yardımcısı Töre;    Azerbaycan seninleyiz Meclis Başkan Yardımcısı ...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu T...

“Vaka sayıları şeffaf bir şekilde açıklanıyor” “Vaka sayıları şeffaf bir...

NACAK GAZETESİ- “Yapılan tüm PCR sonuçları aynı gün Sağlık B...

Rumlar Ermenistan’a dayanışma belirtti Rumlar Ermenistan’a dayan...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in,...

YKP yöneticilerinden Durduran;  Akıncı yolsuzlukların üzerine gitmedi YKP yöneticilerinden Durd...

NACAK GAZETESİ- Y TKP 1999 yılında UBP ile koalisyon kurdu. ...

“Seçilecek Cumhurbaşkanı Türkiye ile uyumlu olmalı” “Seçilecek Cumhurbaşkanı ...

NACAK GAZETESİ- “Üniversite olarak KKTC siyasetinde tabi ki ...

Anavatan yardım elini yine uzattı…  Beş ambulans gönderiyor Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZATESİ – Sağlık Bakanı Ali Pilli, Pandemi Hast...

Eğitim HABERLERİ