Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Rum Yönetimi  para göndersin”

11 Ekim 2017 - 9:20 'de eklendi ve A+A-

“Rum Yönetimi  para göndersin”

KKTC’de yaşayan Rumlar ve Maronitler; “Rum Yönetimi  para göndersin”

KKTC’de yaşayan  Rum ve Maronitler Rum kesimden aldıkları ve KKTC hükümetinin kararının ardından durdurulan mallar konusunda, kendileri için en iyi şeyin ne olduğu konusunda karar verdi. Buna göre Rumlar ve Maronitler  Rum Yönetimi2nin verdiği para yardımının artırılmasını talep etti

Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’in, Avrupa Birliği (AB) liderlerini, KKTC hükümetinin, KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitlere gönderilen yardımlardan vergi alınması kararı konusunda bilgilendireceği haber verildi.
Anastasiadis’in bu çerçevede dün Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefonda görüştüğünü yazan Alithia gazetesi, Rum Hükümeti Sözcüsü NikosHristodulidis’in konuyla ilgili  Rum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaya yer ayırdı.
Açıklamasında “esas endişelerinin ve başlıca hedeflerinin, mahsurlardan, kendilerine gönderilen ve işgal rejiminin kararıyla yasaklanan hiçbir şeyin eksik edilmemesinin güvenceye alınması olduğunu” dile getiren Hristodulidis, bunun için, KKTC’deki Rum ve Maronitlerin yaşadıkları köylerin muhtarlarıyla sürekli temas içerisinde olduklarını söyledi.
Bu kararın iptal edilmesine dair eylemler konusunda ise Hristodulidis, eylemlerin bir yandan BM’ye yönelik olarak, diğer yandan da Avrupa düzeyinde süreceğini ifade etti.
“Eylemlerin hedefinin Türkiye olacağını” dile getiren Rum sözcü, “buna paralel olarak Türkiye’yle ilgili eylemlerin Avrupa düzeyinde yoğunlaşacağını” ifade etti.
19–20 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan Avrupa Konseyi çerçevesinde, Brüksel’de 19 Ekim akşamı düzenlenecek akşam yemeğinde, AB-Türkiye ilişkilerinin ele alınmasının beklendiğini dile getiren Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’in bu çerçevede, bahse konu kararla ilgili olarak AB’deki ortaklarını bilgilendireceğini ifade etti.
Aynı anda başka aşamalarda da hareket edeceklerini ifade eden Hristodulidis, gerekmedikçe açıklanmayacak bazı yöntem ve düşünceler bulunduğunu ve kendilerini ilgilendiren şeyin, bunların etkili olmaları olduğunu söyledi.
Rum hükümetinin, KKTC hükümetinin kararının ardından, önümüzdeki günlerde planlamasını tamamlayacağını da yazan gazete, KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitlerin hükümetin tepkisini desteklediklerini ekledi.
“GIDA YERİNE PARA”
Fileleftheros ise “Gıda Yerine Para- Mahsurlar Ürün Satın Almak İçin Devlet Tarafından Yardımın Artırılmasını Tercih Ediyor” başlıklı haberinde, Rum hükümetinin KKTC hükümetinin kararının iptal edilmesi için almaya niyetli olduğu önlemler konusunda kendisine soru yöneltilen Rum Hükümeti Sözcüsü Hristodulidis’in “kartlarını yine kapalı tuttuğunu” yazdı.
Kendilerini, nasıl hareket edeceklerini bildirmek yerine, sonucun ilgilendirdiğini dile getiren Rum Sözcü, kendilerinin ortaya bir sonuç çıkmasına ve kararın iptal edilmesine odaklandıklarını yineledi.
Hristodulidis, düşünce veya eylemlerin açıklanmasının, sonucu etkileyebileceğini ekledi.
Öte yandan gazete, KKTC’de yaşamını sürdüren Rum ve Maronitlerin, Rum kesimden aldıkları ve KKTC hükümetinin kararının ardından durdurulan mallar konusunda, kendileri için en iyi şeyin ne olduğu konusunda karar vermiş göründüklerini yazdı.
KKTC’de yaşamını sürdüren Rumlar ve Maronitler için uygulanabilecek en iyi önlemin, bu kişilerin devletten aldıkları yardımın, bazı şartlar altında artırılması olduğunu yazan gazete, geçtiğimiz Pazar akşamı RİK’te yayımlanan bir röportajda, Karpaz bölgesinde yaşayan Rumların, ortaya çıkan sorununun, hükümetten aldıkları yardımın artırılması ve ihtiyaçları olan şeyleri kendilerinin satın almasıyla aşılabileceğine dair bir görüş ortaya koyduklarını iletti.
Konunun hükümet tarafından kararın uygulanmaya başlandığı ilk günden itibaren, KKTC’de yaşayan Rum ve Maronitlerle görüşüldüğünü yazan gazete, bunun hükümet tarafından yapılabilecek olası bir hareket olmasına rağmen, herhangi bir şeyin resmen teyit edilmediğini ekledi.
Haravgi ise habere “Mahsurlara Yönelik Malzemeler Konusunda Önümüzdeki Günlerde Kararlar- Mahsurlar İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Aldıkları Desteğin Artırılmasını İstiyor” başlıklarıyla yer verdi.

****

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk iki ayrı devle...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’ni Kıbrıs’taki iki hal...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya hazırız”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanlığı’nın üzerine düşen büyük görev ve sorumluluğun ...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yapılmıyor

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, yüzme suyu analizlerinin yapılmadığını ve halk sağlığın...

Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış! Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış!

NACAK GAZETESİ- KKTC mahkemelerinde küfür, hakaret, ve karşılıksız çek kesmekten yargılanan Hüseyin Macit Yusuf’un “KKTC ve Kıbrıs Türk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutu...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aks...

“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Öz...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yap...

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nild...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş”...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüks...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlü...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, ...

Eğitim HABERLERİ