Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Rum Yönetimi yapıcı değil”

24 Haziran 2019 - 13:20 'de eklendi ve A+A-

“Rum Yönetimi yapıcı değil”

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti’den verilen bilgiye göre, DP Güzelyurt kongresinde konuşan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, geçmiş hükümet icraatları, Kıbrıs sorunu ve Türkiye ile ilgili konulara değindi.
Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a yıllarca “Mr. No” denildiğini ancak özellikle Annan Planı’nın Rumlar tarafından reddinden ve son Crans Montana sürecinden sonra asıl yapıcı olamayan tarafın Rum Yönetimi olduğunun açığa çıktığını söyleyen Serdar Denktaş, şunları kaydetti:
“Yıllarca federasyon, konfederasyon görüşüldü. Annan Planı, 11 Şubat Belgesi, Crans Montana ve diğer bütün girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Bu saatten sonra artık Rum tarafı ile ilişkilerimizin normalleşmeye dönmesi lazım. Sosyal ilişkilerimiz, ticari ilişkilerimize iki eşit ortak olarak devam etmemiz gerekiyor.”
Avrupa Birliği içinde iki devletli çözümün ve kapalı Maraş bölgesinin konuşulduğu bu günlerde Özersay’ın, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya haber vermeden Anastasiadis’le yemek yemesini de eleştiren Denktaş, “Görüşlerimiz ne kadar uymasa da halkın iradesi ile seçilmiş olan Cumhurbaşkanı’na yapılan bu saygısızlık aynı zamanda Kıbrıs Türk halkına da yapılmıştır” dedi.
Ayrıca kapalı Maraş konusu ile ilgili 18 Temmuz 2017’de Mevlüt Çavuşoğlu’na, Cumhurbaşkanı’na ve Meclis’e rapor sunduğunu, bu bölgenin Türk tarafınca kontrollü yerleşime açılması gerektiğini belirten Denktaş, atılan adımın doğru olduğunu fakat Cumhurbaşkanı’nın haberdar edilmemesinin doğru olmadığını kaydetti.
Hükümette olduğu dönemde yaptığı icraatlardan bahseden Serdar Denktaş hakkında yapılan eleştirilere de yanıt verdi.
Türkiye’den 2018 Ağustos’tan beri para gelmediğini ve buna rağmen savunma harcamaları dahil, hayvancının, emeklinin, devlet memurlarının paralarının tam zamanında yattığını kaydetti.
Bunu küçümseyenleri de eleştiren Denktaş, “Türkiye’den buraya para aktığı dönemlerde süt paraları 6 devreye uzatıldı, maaşlar taksit taksit ödendi ve Türkiye’ye ödenmesi gereken sağlık harcamaları bile aksadı. Bunları biz unutmadık, bu halk da unutmadı” dedi.
“Hükümet dağılmasaydı 2019 bütçesinin de denk bir şekilde tamamlanacağını” söyleyen Denktaş, Türkiye ile ilgili de söylemlerde bulundu.
Kıbrıs ile Türkiye arasındaki ilişkiyi “anne ve evlat” ilişkisine benzeten Denktaş, şunları söyledi:
“Düşününki evlendiniz gittiniz annenizin evine ve dediniz ki anne ben artık çocuklarımın geleceğini kendim kurmak istiyorum, artık sorumluluklarımın farkına varıp kendi hayatımı yaşamak istiyorum dediğinizde anneniz size küser mi ya da kızar mı? İşte Türkiye ile ilişkiler bu şekilde olmalıdır.
Biz kendi halkımızın menfaatleri için, geleceği için karar vermemiz gerektiğinde Anavatan Türkiye de tıpkı bir anne şefkatiyle bize destek çıkmalıdır.
Yavruvatan ısrarla kendi geleceğini kurmak istiyor ve halkına, demokrasisine, haklarına sahip çıkacaktır. Eğer sıkıntılara göğüs gerseydik, biraz sabretseydik 1,5 yıl sonra başımız dikleşecekti ve kendi kendimize yetecektik”.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kimseye cep bağımız yok” “Kimseye cep bağımız yok”

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz da söz alarak, Kıb-Et konusunda “keşke bu olay olmasaydı”...

TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi… “Ölüm cezasını çekecekler” TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi…...

EOKA terör örgütünün 12 Temmuz 1958 günü gerçekleştirdiği “İnönü Katliamı”nda 5 Türk’ün şehit edilmesinden bir gün sonra, 13 Temmuz gün...

“Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkmalı” “Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkm...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “özel jet” konusunda polisin sürdürdüğü soruşturma çerçevesinde Çarşamba günü if...

“Rum ekonomimizi hedef alıyor” “Rum ekonomimizi hedef alıyor”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Rum tarafının sınır kapılarında salgınla ilgili olmayan yeni sı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
14 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 14 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

14 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kimseye cep bağımız yok” “Kimseye cep bağımız yok”...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Tarım ve Doğal Kaynaklar B...

TMT’nin 13 Temmuz 1958 tarihi bildirisi… “Ölüm cezasını çekecekler” TMT’nin 13 Temmuz 1958 ta...

EOKA terör örgütünün 12 Temmuz 1958 günü gerçekleştirdiği “İ...

“Rum-Yunan ikilisi egemenlik haklarımızı ihlal ediyor” “Rum-Yunan ikilisi egemen...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, G...

“Özel Jet raporu bir an önce ortaya çıkmalı” “Özel Jet raporu bir an ö...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “özel...

“Kapı hemen şimdi” “Kapı hemen şimdi”

NACAK GAZETESİ- Akıncılar ile Güney Kıbrıs’taki Limya arasın...

“Türkiye sondaj faaliyetlerinden vazgeçmeli” “Türkiye sondaj faaliyetl...

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreterinin Güvenlik Konseyi üyele...

“Rum ekonomimizi hedef alıyor” “Rum ekonomimizi hedef al...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

Koop-Süt’den büyük indirim Koop-Süt’den büyük indiri...

NACAK GAZETESİ- Koop-Süt, süt ve bazı süt ürünlerinde yüzde ...

Meclis’teki partiler  Rum’a karşı bir oldu Meclis’teki partiler Rum...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen 6 siyas...

Eğitim HABERLERİ