Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Rum-Yunan ikilisi egemenlik haklarımızı ihlal ediyor”

14 Temmuz 2020 - 14:08 'de eklendi ve A+A-

“Rum-Yunan ikilisi egemenlik haklarımızı ihlal ediyor”

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan’ın tek taraflı adımlarının Türkiye’nin ve KKTC’nin egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi.
Barışçıl çözüm için Türkiye’nin diyaloğa hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ancak yanıt Türkiye ve KKTC’ye karşı düşmanlık şeklinde oldu. Bu bize egemenlik haklarımızı ve Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak için sondaja devam etmekten başka seçenek bırakmadı.” ifadelerini kullandı.
Çavuşoğlu, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine değinerek, “Bazı AB ülkelerinin stratejik seviyesi yüksek konularda taviz vermeyen tutumları iş birliğinin kapsamını daraltıyor.” değerlendirmesinde bulundu.
ABD merkezli uluslararası yayın organlarından Politico’da bir makale kaleme alan Çavuşoğlu, Türkiye ile AB arasında birçok stratejik çıkar ve hedef birliği olduğuna dikkati çekti.
Çavuşoğlu makalesinde, Türkiye’nin hem AB hem de NATO dış sınırlarını oluşturduğunu kaydederek, “Türkiye, Avrupa’yı, kendisini çevreleyen Avrasya’nın değişken ekosisteminden ayırma yükünün çoğunu taşımaktadır. Diplomatik ve savunma alanındaki varlığımız kuşaklar boyu Avrupa’yı savundu. Gelecekte de Türkiye’nin katkılarıyla Avrupa daha güvenli ve müreffeh olacaktır.” ifadelerine yer verdi.
Bölgenin istikrarı, kalıcı barış ve kalkınma gibi görevlerin sadece Türkiye’ye ait olmadığını da vurgulayan Çavuşoğlu, tüm tarafların tarihi ve ahlaki yükümlülüklerinin olduğunu belirterek “Bazı AB ülkelerinin stratejik seviyesi yüksek konularda taviz vermeyen tutumları iş birliğinin kapsamını daraltıyor.” uyarısında bulundu.
AB’nin ve bazı üye ülkelerin uluslararası olaylar karşısında gösterdiği tutuma da işaret eden Çavuşoğlu, Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin örnekler verdi.
“LİBYA’DA DESTEĞİMİZ OLMASAYDI”
Çavuşoğlu, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri ve darbeci Halife Hafter’in Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış resmi hükümete karşı saldırılarını hatırlatarak farklı güçlerin farklı tarafları desteklediğini, AB’nin ise bu noktada temel değerlerine uygun bir biçimde harekete geçmekte başarısız olduğunu söyledi.
AB’nin Libya’ya silah ambargosunu uygulamak için başlattığı İrini Operasyonu’na da değinen Çavuşoğlu, “Birleşik Arap Emirlikleri tarafından finanse edilen, Rusya ve Mısır tarafından desteklenen bu savaş baronu, kalıcı barış ve istikrar umutlarına zarar veriyor. İsyancılar ve paralı askerler silahlandırılmaya devam ederken AB’nin silah ambargosunu uygulamak için başlattığı İrini Operasyonu sadece resmi hükümeti yönelik uygulamalar yapıyor.” ifadelerini kullandı.
Ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’in yine Politico’da yazdığı makaleyi hatırlatan Çavuşoğlu, “Libya, AB için bir turnusol kağıdı görevi görecektir. AB şu an bu konuda başarısız oluyor. Avrupa, Tarhuna’da Hafter güçlerince öldürüldüğü iddia edilen kurbanların cesetlerinin bulunduğu toplu mezarların bulunması karşısında ayağa kalkmalı ve sesini yükseltmelidir. Bunun yanında Libya petrollerine uygulanan blokaj, Libya halkını önemli bir kaynaktan mahrum etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.
Libya’nın Hafter’in merhametine terkedilmesinin büyük bir hata olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Türkiye’nin, meşru Libya hükümetinin isteği doğrultusunda teknik ve eğitim desteğinde bulunmak üzere bölgede bulunması dengeleri değiştirmiş, Berlin Konferansı gibi diplomatik girişimlerin geçerliliğini artırmıştır. Eğer desteğimiz olmasaydı Trablus düşer, etkileri Avrupa’ya yayılan büyük bir insani felaket yaşanırdı.” görüşünü paylaştı.
Tarihi bir müttefik olarak görülen AB üyesi Fransa’nın da Hafter’i desteklediğini belirten Çavuşoğlu, Akdeniz’de Fransız gemilerinin Türk gemileri tarafından engellendiği iddialarını hatırlatarak, “Bu iddialar NATO tarafından doğrulanmadı.” ifadelerini kullandı.
“402 BİN SURİYELİ MÜLTECİ”
Türkiye’nin İdlib’deki varlığının büyük bir insani felaketi engellediğini belirten Çavuşoğlu, bölgedeki 3,5 milyon insanın küçük bir alana sıkıştığına ve Suriye rejiminin saldırılarına maruz kaldığına dikkati çekti.
Yıllardır süren sorunun tek çıkış yolu olan siyasi çözümün sağlanması için yapılan çalışmalara paralel olarak mültecilerin yurtlarına geri dönebilmesi için çalıştıklarını kaydeden Çavuşoğlu, “Dünyanın en çok mülteci ağırlayan ülkesi olarak 3,6 milyon Suriyelinin ihtiyaçları için 40 milyar dolardan fazla para harcadık. Daha fazla mülteci almamız beklenmemeli. Yurtlarını DAEŞ ve PKK/YPG’den geri aldığımız 402 bin Suriyelinin memleketlerine dönmesini sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.
“RUM- YUNAN İKİLİSİ”
Çavuşoğlu makalesinde Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konusuna da değinerek, Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan’ın tek taraflı adımlarının Türkiye’nin ve KKTC’nin egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi.
Barışçıl çözüm için Türkiye’nin diyaloğa hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ancak yanıt Türkiye ve KKTC’ye karşı düşmanlık şeklinde oldu. Bu bize egemenlik haklarımızı ve Kıbrıslı Türklerin haklarını korumak için sondaja devam etmekten başka seçenek bırakmadı.” ifadelerini kullandı.
“AB -TÜRKİYE”
Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz konularının Türkiye’yi dışlama politikalarının yeni alanı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreciyle ilgili hayal kırıklığına uğratıldığını da kaydetti.
Yeni tip koronavirüs salgınının da mevcut istikrarsızlıkları artıracak etkilerine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Birbirimizi girdabın içine çekmemeliyiz. AB’nin bazı üye ülkelerinin dar kafalı beklentileri ve dayanışma adına tepkisel adımlar yerine Türkiye’yle kazan-kazan formüllerini önceleyen yapıcı stratejilere ihtiyacı var.” açıklamasında bulundu.
Salgın sonrası süreçte iş birliğinin de önemine değinen Çavuşoğlu makalesinde şu ifadelere yer verdi:
“Ortak bir zemin inşa edilmeli. Bu bağlamda Avrupa’nın Geleceği Konferansı ve NATO’daki yansıma süreçleri ileriye yönelik önemli adımlardır. Bizi doğru yola yönlendirecek, değişen jeostratejik görünüme uyum sağlamamıza yardım edecek, birbirimize vazgeçilmez ortak olarak saygı duymamızı sağlayacak adımlardır. O zaman ileriye bakalım ve Türkiye-AB iş birliğinin gücünden yararlanmak için kapsayıcı bir çerçeve oluşturalım. Bu, özellikle pandemi sonrası dönemde doğru bir zihniyet olacaktır.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Tatar’ı kabul etti Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan Tatar’ı k...

NACAK GAZETESİ- Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da hazır bulundu. Türkiye ...

“Kıbrıslı Türkler Türk dünyasının en sarih grubu” “Kıbrıslı Türkler Türk dünyasının en sar...

NACAK GAZETESİ- Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Dikkati ve İştahı Üzerine Çeken Mekan: Kıbrıs” başlıklı yazısında Kıbrıs konusu ve Kı...

“Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçilemez” “Türkiye’nin garantörlüğünden vazgeçilem...

NACAK GAZETESİ- Emekli Astsubaylar Derneği 1 Ağustos’un Kıbrıs’ın Türkler tarafından fethinin 449.ncu, Türk Mukavemet Teşkilatının kuru...

“Kıbrıs milli davamızdır” “Kıbrıs milli davamızdır”

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Doğu Akdeniz’de hem KKTC’nin hakkı olan ruhsat sahalarında...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının ya...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi d...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağ...

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, G...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yık...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet H...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor...

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştı...

Güney’deki Türk malları yağmalanıyor… Güney’deki Türk malları y...

NACAK GAZETESİ- Alithia gazetesi “Agios Georgios Manastırını...

Güney’de koronavirüs salgını… Korku ve endişe  büyüdü Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta Korona virüs vakalarının say...

“Alım gücü yüzde 50 düştü” “Alım gücü yüzde 50 düştü...

NACAK GAZETESİ- Dövizin patlama yaptığı bu günlerde çalışanl...

Anavatan yardım elini yine uzattı Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZETESİ- Türkiye KKTC’ye 5 ambulans, 10 vantila...

Rum  yine Erenköy’ü hedef aldı… Cengiz Topeller yine gelebilir Rum yine Erenköy’ü hedef...

NACAK GAZETESİ- Erenköy direnişinin 56. yıldönümünü kutlama ...

MASAK’tan büyük operasyon… Yaşam Ayevefe’nin  33 yıl hapsi isteniyor MASAK’tan büyük operasyon...

HABER TÜRK- Aylar süren araştırma sonunda 101 kişilik suç ör...

Eğitim HABERLERİ