Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum-Yunan ikilisi; Türkiye püskürtülmeli

13 Eylül 2019 - 10:00 'de eklendi ve A+A-

Rum-Yunan ikilisi;   Türkiye püskürtülmeli

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in Atina’daki görüşmesinin ardından Rum ve Yunan hükümetlerinin “diplomatik karşı atağa geçmek ve Türkiye’nin denizdeki ve karadaki agresifliğinin gerekçelerini püskürtmek” ekseninde ortaklaşa hareket edeceği bildirildi.
Fileleftheros’un “Diplomatik Karşı Atak” başlıklı haberine göre, Rum ve Yunan hükümetleri eylem ve hareketlerinin eşgüdümüyle ilgili sonraki adımları New York’taki BM Genel Kurul toplantısı ve bu çerçevede yapılacak temaslarda atacak. Her ikisi de New York’taki BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, ABD ve AB ülkeleri ile aralarındaki iyi ilişkileri ve bölge ülkeleri ile kurdukları üçlü işbirliklerini de değerlendirmek istiyor.
Haberde Rum ve Yunan hükümetlerinin, Türkiye’nin Kıbrıslı Türklerin doğal gazdaki haklarını koruma gerekçesini “olguları doğru boyuta oturtarak püskürtmeyi” hedeflediği belirtildi. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, 9 Ağustos tarihli görüşmesinde uzlaşılanlara atıf yapılacağı ve TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC ziyareti sırasında yaptığı açıklamalar işaret edilerek “uzlaşılanların Türkiye tarafından geri alındığı” görüşünün ortaya konulacağı kaydedildi.
Habere göre Rum ve Yunan hükümetleri Türkiye’nin, çözüm modelinin netleştirilmesi için beşli görüşme yapılmasındaki ısrarına karşılık BM’nin ilgili bütün kararlarına, özellikle Genel Sekreter Antonio Guterres’in müzakerelere Guterres Çerçevesi zemininde yeniden başlama çağrısına atıf da yapacak.
HRİSTODULİDİS
Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, RİK’e yaptığı açıklamada, Atina temaslarında iki konu üzerinde durulduğunu, bunlardan birinin eşgüdüm, ötekinin de Türkiye, özellikle de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu tarafından yapılan son açıklama ve eylemler olduğunu söyledi, Çavuşoğlu’nun açıklamalarının, özellikle de bu açıklamaları yapmak için seçtiği zamanın kaygı yarattığını belirtti.
Referans şartlarında önce Kıbrıs’taki iki tarafın mutabakat sağlaması gerektiğini söyleyen Hristodulidis, referans şartlarının müzakere belgesi olmadığı, müzakerelerin yeniden başlama zemini olduğu görüşünü ortaya koydu, şunları söyledi:
“Türkiye’nin, Kıbrıs sorununa herhangi bir çözüm şekli gerektiği ifadesini referans şartlarına ekletmeye veya referans şartları aracılığıyla böyle bir şey ortaya çıkması çabası şu anda büyük kaygı yaratıyor. Bu, kaygılandıran ve dün (Atina’da) ele alınan bir şeydir, BM Genel Sekreteri’ne de bilgi verilecek.”
Çavuşoğlu’nun, siyasi eşitlikle ilgili ifadelerini yorumlaması istenen Hristodulidis, Kıbrıs sorununun iç yönlerini müzakere edenin Çavuşoğlu mu olduğunu sordu, “Öyle ise, doğrudan Türkiye ile müzakere edelim. Sayın Çavuşoğlu’nun bütün bunları, gerçekte ne istediğini, yani başka çözüm modellerini ve müzakerelerin Crans Montana’da kalınan yerden devam edemeyeceğini gizlemek için söyledi” ifadesini kullandı. Hristodulidis siyasi eşitlik meselesinin BM kararlarında açıkça var olduğunu ve var olan farklı yaklaşımların da müzakere masasına konulacağını ekledi.
“DESANTRALİZASYON”
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in desantralizasyon önerisine de değinirken, desantralizasyon önerisinin çözüm çerçevesi dışında olmadığını söyleyen Hristodulidis iddialarına şöyle devam etti:
“Bu (desantralizasyon) hiçbir şekilde çözüm çerçevesinin dışında değildir. Referans şartlarında anlayış olması ve prosedürün ilerlemesi için iki liderin 9 Ağustos’taki görüşmesini gündeme getiren, bazılarının eleştiri yaptığı desantralizasyondur. Sayın Akıncı daha ileri izahat istediğinde Başkan cevap verdi ve Sayın Akıncı (desantralizasyona) olumlu bakıyor. Dolayısıyla, Kıbrıs sorununun uzlaşılmış çözüm çerçevesinin dışında olmayan bu öneriyi şeytanlaştırmaya veya şeytan göstermeye çalışmayalım.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yunan askeri kuvvetleri teyakkuzda Yunan askeri kuvvetleri teyakkuzda

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Mısır ile kısmî deniz bölgelerini sınırlandırma anlaşması imzalamasının ardından Türkiye’nin vereceği tep...

Petridis, Helenizmin hedefini açıkladı; “Kıbrıs’ı yeniden birleştireceğiz” Petridis, Helenizmin hedefini açıkladı; ...

NACAK GAZETESİ- Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, “Helenizm’in, Türkiye’nin kabul edilemez saldırgan tavrı nedeniyle siyasi açıda...

Yunanistan hayal görüyor; “Türkiye ile savaşta zafer bizim olur” Yunanistan hayal görüyor; “Türkiye ile ...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Kara Kuvvetleri Birinci Ordu Onursal Komutanı ve RMMO eski Komutanı emekli Korgeneral İlias Leondaris, Türki...

Rum azgınlığı dorukta Rum azgınlığı dorukta

NACAK GAZETESİ- Derinya’da 1996 yılında yaşanan olaylarda hayatını kaybeden Tasos İsaak ve Solomos Solumu’yu anma çerçevesinde yaklaşık...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Almanya Rum ile Yunanı kurtarmaya çalışıyor Almanya Rum ile Yunanı ku...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’...

Trafik kazaları dur-durak bilmiyor…   Bir haftada 57 trafik kazası Trafik kazaları dur-durak...

NACAK GAZETESİ- KKTC’de 3-9 Ağustos tarihleri arasında 57 tr...

Akıncı’ya soruyoruz; Örtülü ödenek nerelere harcandı? Akıncı’ya soruyoruz; Ört...

NACAK GAZETESİ- Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı seçilmeden önce...

Yunanistan AB ile NATO’dan yardım istedi Yunanistan AB ile NATO’da...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Mil...

Yunan askeri kuvvetleri teyakkuzda Yunan askeri kuvvetleri t...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Mısır ile kısmî deniz bölgeler...

Petridis, Helenizmin hedefini açıkladı; “Kıbrıs’ı yeniden birleştireceğiz” Petridis, Helenizmin hede...

NACAK GAZETESİ- Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, “Hel...

Türkiye yeni Navtex ilan etti Türkiye yeni Navtex ilan ...

NACAK GAZETESİ- Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, hidrok...

“Türkiye Doğu Akdeniz’e hapsedilemez” “Türkiye Doğu Akdeniz’e h...

NACAK GAZETESİ -TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, D...

YDP Genel Başkanı Arıklı; Federasyon iflas etmiştir YDP Genel Başkanı Arıklı;...

NACAK GAZETESİ-Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) “Ver Elini Sa...

Yunanistan hayal görüyor; “Türkiye ile savaşta zafer bizim olur” Yunanistan hayal görüyor;...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Kara Kuvvetleri Birinci Ordu Onur...

Eğitim HABERLERİ