Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Rum-Yunan ikilisinin talepleri kabul edilemez”

04 Aralık 2020 - 11:48 'de eklendi ve A+A-

“Rum-Yunan ikilisinin talepleri kabul edilemez”

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşanan meseleleri çözme konusunda Avrupa ile ortak hareket etmeye istekli olduğunu söyledi.
Bu konuda AB’den pozitif bir dış politika ajandası görmek istediklerini ifade eden Kaymakçı, “Ekim ayındaki Avrupa Konseyi kararları Yunanistan ve Güney Kıbrıs Yönetimi’nin taleplerini karşılama şartı güdüyordu. Bunu tabii ki kabul edemeyiz. Hepinizin bildiği gibi Yunanistan ve Güney Kıbrıs’tan sorunların çözülmesi adına bir işaret bekliyoruz. Kıbrıs’ta Annan Planı’nı reddettiklerine şahitsiniz. Ege ve Akdeniz’de küçücük adaların veya kayalıkların, ana kıta ile aynı haklara sahip olamayacağını hepiniz biliyorsunuz. Biz Türkiye olarak sorunların çözülmesi adına müzakere ve diyaloğa açığız, ancak Yunanistan diyaloğa başlamayı dahi şartlara bağlıyor. Eğer AB bütün bunları görmezden gelip, aynı çizgide ilerlemeye devam ederse, bunun sonuçlarına hepimiz katlanırız” dedi.
Kaymakçı ayrıca Türkiye’nin AB’ye üyeliği her iki tarafın da çıkarına olduğunu ifade ederek, “Bu bir kazan-kazan durumudur. Sorunlarımızı kendi aramızda çözebiliriz.” Şeklinde konuştu.
Kaymakcı “Pandemi Sonrası Dünyada Uluslararası Düzen ve Değişen Dinamikler” başlığıyla 4’üncüsü gerçekleştirilen TRT World Forum 2020’de,”Türk Dış Politikası: Değişen Dünya Düzeninde Gelenek, Jeopolitik ve İdeoloji” başlıklı oturumda konuştu.
Oturuma, Kaymakcı’nın yanı sıra ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi ve Kahire Amerikan Üniversitesi Rektörü Francis Joseph Ricciardone, Jacques Delors Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Joachim Bitterlich ve Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) Genel Koordinatörü Burhanettin Duran da katıldı.
Son dönemde dünya genelinde keskin bir dönüşüm ve değişim yaşadığının altını çizen Kaymakcı,” Bu nedenle ekonomik ve siyasi anlamda ciddi kırılmalar yaşanıyor. Ayrıca dünyada jeopolitik dengeler de değişiyor. Bütün bunlar yalnız Türkiye için değil, tüm dünya için endişe verici gelişmeler.” ifadelerini kullandı.
Büyükelçi Kaymakcı, bu değişim ve dönüşümü değerlendirerek, şunları kaydetti:
” Öncelik bir sağlık krizinden çok daha ciddi bir kriz olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile karşı karşıyayız. Bu ciddi sorun hayatlarımızı, iletişimimizi ve ekonomilerimizi etkiliyor. Bunun dışında son yıllarda dünyanın birçok bölgesinde terör saldırılarına şahit oluyoruz. İklim değişikliği ve eşitsizlik de diğer büyük problemlerimiz arasında. Ayrıca yönetimsel problemler yaşanıyor ve seçim sonuçlarını beklemek de problemleri çözmüyor. Öte yandan bu yönetimsel problemler nedeniyle popülizm ve aşırı sağ hızla yükseliyor. Dünya her geçen gün daha da karmaşık bir yöne doğru gidiyor. Bence demokrasilerimizde bazı güncellemelere ihtiyacımız var.”
Kaymakcı, Atlantik Okyanusu’nun iki tarafı arasındaki ilişkilerin son dönemde çok yara aldığını kaydederek, Çin, Hindistan ve Rusya’nın yükselen güç olduğuna dikkati çekti.
Türkiye’nin son derece güçlü bir diplomatik geleneğe ve geniş diplomatik ilişkiler ağına sahip olduğunu belirten Kaymakcı, ülkenin jeopolitik olarak doğu ile batı arasındaki eşsiz konumuna da vurgu yaptı.
Kaymakcı, Türkiye’nin diplomasi geleneği ve jeopolitik konumuyla Avrupa’nın bir parçası olduğunu vurgulayarak, ” Ne yazık ki Avrupa’dan gereken desteği görmekte sorunlarla karşılıyoruz. Örneğin bazı AB üyesi ülkeler Türkiye’nin Birliğe üyeliğini veto edebiliyor. Bazı üye ülkeler AB’yi dar görüşlü bir milletçilik oyunu olarak görüyorlar.” diye konuştu.
Türkiye’nin son dönemde proaktif bir dış politika benimsediğini hatırlatan Kaymakcı, Avrupa’nın Türkiye’yi destek olmamakta diretmesi durumunda, Türkiye’nin başka alternatiflere yönelebileceğini kaydetti.
Kaymakcı, Türkiye’nin her zaman “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesiyle hareket ettiğinin altını çizerek, girişimci ve barış yanlısı bir dış politika izlediğini ifade etti.
Türkiye’nin 4 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Kaymakcı, pandemi sırasında da Türkiye’nin 155’den fazla ülke ve 9 uluslararası organizasyona yardım eli uzattığını kaydetti.
Kaymakcı Türk dış politikasının stratejik hedefinin Avrupa Birliği’ne üyelik olduğunu belirterek, “Türkiye’nin AB’ye üyeliği her iki tarafın da çıkarına olur. Bu bir kazan-kazan durumudur. Sorunlarımızı kendi aramızda çözebiliriz.” dedi
Bitterlich de konuşmasında Türkiye’nin Doğu Akdeniz konusunda endişelerini büyük oranda anladığını dile getirerek, ” Bu konu her yönünden ele alınmalı. Türkiye ile AB arasında her iki tarafın da çıkarları ile uyuşacak bir çözüm geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
Büyükelçi Ricciardone de konuşmasında, ABD’nin AB ile Türkiye arasındaki ilişkilere verdiği öneme dikkati çekerek, tarafların birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yaptı.
Öte yandan Türkiye’nin Doğu Akdeniz bölgesinde Mısır ve İsrail ile ilişkileri geliştirme fırsatına sahip olduğuna değinen Ricciardone, şunları kaydetti
“Türkiye ve Mısır, güçlü devlet geleneğine, güçlü ordulara, ekonomik ve siyasi güce ve büyük nüfusa sahip iki ülke. İsrail ise nüfus olarak büyük olmasa da güçlü bir orduya sahip. Eğer Türkiye, Mısır ve İsrail bir çizgide bir araya gelebilirse, bu durum bölgede güvenlik, refah ve istikrarın artmasını sağlar. Bu anlamda Türkiye’nin Avrupa, Mısır ve İsrail ile birlikte ortak hareket etmesinin, dört taraf için de muazzam çıkarlar barındırdığına inanıyorum.”
Ricciardone, ABD’nin gelecekte de Türkiye’nin “Yurtta sulh, cihanda sulh” politikasını uygulamasını umduğunu belirterek, Türkiye’nin geleneksel olarak ABD’nin önemli bir müttefiki olduğunu hatırlattı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hakan Altun yoğun bakıma alındı Hakan Altun yoğun bakıma alındı

Ünlü şarkıcı Hakan Altun, televizyon programının çekimleri öncesi rahatsızlanarak, ekip arkadaşları tarafından hastaneye götürüldü. Bil...

Mustafa Akıncı, UBP’lileri kızdırdı Mustafa Akıncı, UBP’lileri kızdırd...

4. Cumhurbaşkanı Akıncı, Genç TV’de Mustafa Alkan’ın sorularını yanıtlarken, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili sert ifa...

Türkiye’de iki Bakan görevden alındı, iki yeni Bakanlık kuruldu Türkiye’de iki Bakan görevden alındı, ik...

T.C. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” ile “Çalı...

İşte Haluk Levent’in annesinin vasiyeti… İşte Haluk Levent’in annesinin vas...

Haluk Levent, 1.5 yıl önce vefat eden annesi Sabriye Acil’in en çok sevdiği 15 türküyü yorumladığı ‘Vasiyet’ albümünün kayıtlarını tama...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DSİ’nin KKTC’de bulunan proje müdürlüğünün görev süresi uzatıldı DSİ’nin KKTC’...

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Kuzey Kıbrıs Su Te...

22 Nisan 2021 Döviz Kurları 22 Nisan 2021 Döviz Kurla...

Dolar, 22 Nisan 2021 sabahında 8,18 lira bandının üzerinde y...

Aziz Ataoğlu hayatını kaybetti Aziz Ataoğlu hayatını kay...

Demokrat Parti Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Sayın F...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yarın Kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yarın, kutlanaca...

Meclis Danışma Kurulu toplanacak Meclis Danışma Kurulu top...

UBP’nin, erken seçim tarihiyle ilgili, Ad-Hoc Komite oluştur...

Hakan Altun yoğun bakıma alındı Hakan Altun yoğun bakıma ...

Ünlü şarkıcı Hakan Altun, televizyon programının çekimleri ö...

Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Ermeni soykırımını tanıyacak Biden’dan son dakika haml...

Göreve geldiği Ocak ayından beri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğ...

Rum liderden iki devletli çözüm itirafı Rum liderden iki devletli...

Kıbrıs zirvesi öncesi Ankara’nın BM’ye gönderdiği 2017’ye ai...

Türkiye’den KKTC’ye 2 milyar 250 milyon TL’lik kaynak aktarımı başlıyor Türkiye’den KKTC...

Türkiye ile KKTC arasında 3 Mart 2021’de Ankara’da imzalanan...

Bahçeli ve Vadili’de elektrik kesintisi yapılacak Bahçeli ve Vadili’d...

Kıb-Tek’ten verilen bilgiye göre Vadili köyünde bugün ...

Eğitim HABERLERİ