Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum’dan çirkin oyun

03 Kasım 2017 - 12:13 'de eklendi ve A+A-

Rum’dan çirkin oyun

Yunan cuntası ile EOKA-B’nin öncülüğünde gerçekleşen 15 Temmuz 1974 darbesinde öldürülen 30’a yakın  Makarios yanlılarının toplu şekilde gömüldüğü  Atalasa Akıl Hastanesi’nin bahçesinde  kayıp kazıları  başladı.  Rum Yönetimi,  Türkiye’yi suçlamak için bu Rumların  Türk uçakları  tarafından yapılan bombardımanda  öldüğünü ileri sürüyor

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Atalasa Akıl Hastanesi’ndeki kayıp kazılarının  başlaması haberine geniş bir şekilde yer verdiler.

Haberi “28 Kıbrıslı Rum  Atalasa Hastanesi’ndeki Toplu Mezarda Aranıyor” başlıklarıyla veren Fileleftheros gazetesi, 20 Temmuz 1974’te, Türkler tarafından bombalandığı iddia edilen Atalasa’daki Akıl Hastanesi’nin bahçesinde gömülü olanların tespit edilmesi için, 43 yıl sonra, kazı çalışmalarına başlandığını yazdı.

O dönemin koşulları nedeniyle bombalama sırasında ölenlerin, orada, hatta bombaların neden olduğu kratere gömülmesine karar verildiğini yazan gazete, böylelikle toplu bir mezarın yaratılmış olduğunu  belirtti.

Bu noktada, 28’i Kıbrıslı Rum’un  gömülü olduğuna inanıldığını, bunlar arasında 7 kadının bulunduğunu belirten gazete, 20 Temmuz 1974’te, biri asker diğeri hemşire olan iki kişinin daha hayatını kaybettiğini ancak bunların, ailelerine teslim edilerek defnedildiğini yazdı.

Gazete bu iki kişinin neden ailelerine teslim edildiğini diğer ölen hastaların ise toplu mezara gömüldüğü sorusuna karşılık olarak belki de, “o dönemdeki toplumsal koşulların olayla alakalı olmadığı” yanıtını verdi.

Kazı çalışmalarının dün başladığı noktada, kemik kalıntılarının bulunduğunun ilk baştaki araştırma kazılarında ortaya çıktığını anımsatan gazete dün ise, 4 haftaya kadar sürmesi mümkün olan sürecin başladığını, kemik kalıntılarının ise iyi durumda olduğunu belirtti.

FOTİU

Habere göre Rum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu,  kazı çalışmalarının başladığı noktayı ziyaret etti ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fotiu, kazının zor olduğunu, bu alanda yapılan araştırma  kazılarının ardından, uzmanların, bölgede asbest tespit edilmesi nedeniyle tüm gerekli tedbirleri alarak, hazır olduğunu ifade etti.

Fotiu, kazıların, gömülü olanların yakınlarına yönelik ahlaki yükümlülük olduğunu, bununla birlikte (kazıları için) 43 yıl geç kalınmasının da utanç olduğunu, bu kazı çalışmalarının çok önceden yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Alithia gazetesine göre, bölgedeki ilk değerlendirmede, kemik kalıntıları başka yere taşınan ve gömülen  bir hemşire ve bir askerin de bulunduğu 33 kişinin gömülü olduğunun belirtilmesine ilişkin bir soru üzerine Fotiu, bu kazıdan, kişi sayısının otuzdan fazla çıkıp çıkmayacağını bilmediğini, bunun kazı süreci çerçevesinde ortaya çıkacağını söyledi.

Söz konusu iki kişinin ise taşınıp başka yere gömüldüğünü ifade eden Fotiu, diğer insanları orada bırakmalarından dolayı bunun da kendilerini utandırması gerektiğini belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atöly...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını tamamlamış olan lise öğrencilerine yönelik, iki hafta boyunca sürecek olan y...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Mehmetçik’te hasatla birlikte üzüm su...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda kaza

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat 18:00 sıralarında, Lefkoşa-Girne anayolunun 4-5’inci kilometreleri arasında...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını ta...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de yaşamını sürdüren Kıbrıslı Türk Şef Meliz Berg’i (Meliz Cooks) kabul etti. Be...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yö...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını t...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu ...

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihti...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda ...

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat ...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğu...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de ya...

Surlariçi’nde çarşamba günü “Cümbez Kültür Sanat Buluşması” yapılacak Surlariçi’nde çarşamba gü...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

 Görevden alma ve atamalar  Görevden alma ve atamala...

Görevden alma ve atamalar sürüyor… Devlet Laboratuvarı ve Ba...

Başbakan Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü dolayısıyla mesajı yayımladı Başbakan Üstel, Erenköy D...

Başbakan Ünal Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü...

Tahıl Koridoru Anlaşması’na göre 4 gemi daha Ukrayna limanlarından ayrıldı Tahıl Koridoru Anlaşması’...

Türkiye’de 22 Temmuz’da imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddeler...

Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi ve ırkçı Rum zihniyetinin tavsiyelerine ihtiyacımız yoktur Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönet...

Savaşan: Covid-19’da elde ettiğimiz tecrübe Maymun Çiçeği’yle mücadelede avantaj Savaşan: Covid-19’da elde...

UBP Milletvekili Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, May...

Eğitim HABERLERİ