Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rum’dan yeni müzakere şartı

10 Haziran 2019 - 9:33 'de eklendi ve A+A-

Rum’dan yeni müzakere şartı

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Hristodulidis, müzakerelerin başlamasına yönelik herhangi bir beklenti olabilmesi için Türkiye’nin sondaj faaliyetlerini sonlandırması gerektiğini söyledi.
BM Genel Sekreterinin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs sorununa müdahil taraflarla yeni görüşmeler ayarlamak adına çabalarını sürdürdüğü ancak henüz elle tutulur bir sonuca ulaşmadığı iddia edildi.
Fileleftheros gazetesi, “Yeni Bir Randevu İçin Çabalıyor – Müdahil Taraflarla Yeni Görüşmeler İçin Lute Çabası” başlıkları altında verdiği haberinde, BM Genel Sekreterinin geçici olarak atadığı Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs sorununa müdahil taraflarla temaslarını sürdürdüğünü ve yeni görüşmeler ayarlamak adına çaba sarf ettiğini yazdı.
Lute’un Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos’la görüştüğünü, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’yle de benzer temaslar gerçekleştirdiğinin düşünüldüğünü yazan gazete, Kıbrıs Rum tarafının, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki eylemleri sürdüğü müddetçe izleyeceği tutumu net biçimde ortaya koymuş olmasından ötürü Lute’un herhangi bir girişiminin sonuç vermesinin ise beklenmediğini savundu.
Habere göre, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Rum Radyo Televizyon Kurumu’na (RİK) yaptığı açıklamada, “herhangi bir beklenti olabilmesi için Türkiye’nin yasadışı faaliyetlerini sonlandırması gerektiğinin herkes tarafından anlaşıldığını” iddia etti.
Ancak Lute’un çabalarından hiçbir şekilde vaz geçmediğini ve gelişmelere bağlı kalmadığını ifade eden Hristodulidis, “müzakerelerin yeniden başlaması perspektiflerinin nasıl oluşabileceğini görmek için BM Genel Sekreterinin talimatları doğrultusunda hareket ediyor” şeklinde konuştu.
Hristodulidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in BM Genel Sekreteriyle gerçekleştirdiği son görüşmede müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin çeşitli senaryoları ele aldığını belirterek, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki eylemlerini sona erdirdiği varsayılarak hareket edildiğinde, müzakerelerin yeniden başlaması için üç seçenek olduğunu iddia etti.
Hristodulidis, “Sürecin nasıl başlayabileceğini görmemiz için Lute’la iki liderin ortak bir görüşmesi olabilir, iki liderin BM Genel Sekreteriyle ortak bir görüşmesi olabilir ya da Crans Montana zirvesi gibi bir görüşme olabilir. Tüm bu fikirler canlıdır ve hepsini destekliyoruz. Başkan Anastasiadis bunları önerdi ve bunlardan hangilerinin olabileceğini görmek adına kulis faaliyetleri yapılıyor” şeklinde konuştu.
Hristodulidis, müzakerelerin yeniden başlaması çabalarına, Kıbrıs sorununa müdahil herkesin destek vermesi gerektiğini de vurguladı.
Denya’da son dönemde yaşanan olaylara da değinen Hristodulidis, Dışişleri Bakanlığının BM’yle sürekli temas halinde olduğunu, hedeflerinin ise, bu tür olayların tekrar etmemesi ve Kıbrıslı Rumların bölgedeki haklarının korunması olduğunu ifade etti.
Hristodulidis, konunun BM’yle ele aldıkları bir konu olduğunu, Denya’daki durumun nasıl oluştuğunun bilindiğini ve bölgedeki Kıbrıslı Rumların haklarının çiğnenmemesi adına BM’yle birlikte çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş” açtılar...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell: Türkiye’ye Doğu Akdeniz’deki faaliyetler...

Rum Sözcü Kusios;  ABD ile ilişki düzeyimiz yükseliyor Rum Sözcü Kusios; ABD ile ilişki düzeyi...

NACAK GAZETESİ- Rum Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, ABD’nin 2021 yılından itibaren Güney Kıbrıs’ı Uluslararası Askeri Talim ve Eğitim ...

Rum Savunma Bakanı  Petridis;  ABD ordumuza büyük olanaklar sağlayacak Rum Savunma Bakanı Petridis; ABD ordum...

NACAK GAZATESİ – Alithia gazetesinin haberinde , Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis’in, ABD’nin, kısa zaman önce onaylanan ve...

Türkiye’ye karşı “ortak cephe” oluşturacaklar Türkiye’ye karşı “ortak cephe” oluşturac...

NACAK GAZETESİ- Lefkoşa Rum kesimi ile Atina’nın, önümüzdeki kritik hafta ışığında, tam bir diplomatik hareketlilik içerisinde bulunduğ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutu...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aks...

“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Öz...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yap...

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nild...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş”...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüks...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlü...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, ...

Eğitim HABERLERİ