Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumlar askeri tatbikatlara doymuyor

16 Ekim 2019 - 9:05 'de eklendi ve A+A-

Rumlar askeri tatbikatlara doymuyor

NACAK GAZETESİ- Fransa ile “CYP/FRA/2019 adlı askeri tatbikat gerçekleştiren Rum Yönetimi’nin önümüzdeki günlerde de İtalya ve Yunanistan ile üçlü askeri tatbikat gerçekleştireceği bildirildi.
Habere göre Rum Yönetimi, bu kapsamdaki ilk tatbikatı Fransa ile dün icra etti. 6, 7, 10 ve 11 numaralı parselleri kapsayan alanda icra edilen “CYP/FRA/2019” kod ismini taşıyan PASSEX tipi tatbikata, Fransa FNS La Fayette (F/G) isimli fırkateyniyle, Rum Yönetimi de Yoannidis isimli açık deniz karakol gemisi, SAT birliği ve bir adet AW-139 helikopteri ile iştirak etti.
Fileleftheros haberi “MEB’de Sürekli Tatbikatlar… Başlangıç Fransız Deniz Kuvvetleri İle, Devamında İtalya ve Yunanistan’la Üçlü Yapılacak… Savunma Bakanı: Paris İle İşbirliği Güçleniyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Rum Yönetiminin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri devam ettiği sürece, tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) içerisinde işbirliği yaptığı ülkeler eşliğinde “cevap nitelikli” tatbikatlar icra edeceği belirtildi.
Fileleftheros haberi “MEB’de Sürekli Tatbikatlar… Başlangıç Fransız Deniz Kuvvetleri İle, Devamında İtalya ve Yunanistan’la Üçlü Yapılacak… Savunma Bakanı: Paris İle İşbirliği Güçleniyor” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Habere göre Rum Yönetimi, bu kapsamdaki ilk tatbikatı Fransa ile dün icra etti. 6, 7, 10 ve 11 numaralı parselleri kapsayan alanda icra edilen “CYP/FRA/2019” kod ismini taşıyan PASSEX tipi tatbikata, Fransa FNS La Fayette (F/G) isimli fırkateyniyle, Rum Yönetimi de Yoannidis isimli açık deniz karakol gemisi, SAT birliği ve bir adet AW-139 helikopteri ile iştirak etti.
Gazete bu yıl Güney Kıbrıs ile Fransa’nın, savaş gemilerinin personelinin operasyonel kabiliyetlerinin geliştirilmesi maksatlı çeşitli egzersizler de yaptıklarına dikkat çekti.
Habere göre Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis Alpha TV’ye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 1, 5, 6 ve 7 numaralı parseller için sabah 04.00’den 17.00’e kadar gerçek mermiler kullanarak tatbikat icra etmek üzere ilan ettiği yeni Navtex’i, Fransa ile icra ettikleri tatbikata cevap nitelikli görmediğini söyledi.
“Bu yasa dışı Navtex’leri kronolojik olarak incelersek, sürekli bir yasa dışılık olduğu sonucuna varırız. Bu, bizi meşgul eden ve göğüslemeye çalıştığımız meselelerden biridir, cevap olduğuna inanmıyorum” diyen Angelidis özetle şöyle devam etti:
“Paris ve Lefkoşa, bizi çok meşgul etmekte olan savunma ve güvenlik meselelerinde bir işbirliği dönemi geçiriyor ve bu çok olumludur. Bu, Kıbrıs hükümeti tarafından sürekli öne çıkarılan bir şey değildir. Operasyonel düzeyde yönetmemiz gereken meseleler vardır.
Net olarak söyleyebileceğim, Fransa ile bu mükemmel işbirliğimizin tatbikatlarla ve Fransız deniz kuvvetlerinin mevcudiyetiyle sürekli güçlenmekte olduğudur. Fransa Deniz Kuvvetleri’nin 7’nci parselde daimi varlık göstermesi beklenmiyor. (gazeteye göre “kinayeli şekilde”) Fransız donanmasının geniş Doğu Akdeniz bölgesinde mevcudiyeti vardır.”
Angelidis Yunan, Fransız ve İtalyan denkleri ile gerek bürokratik düzeyde kendisinin, gerek en üst düzeyde Rum Yönetimi Başkanı Anastasidis’in irtibat halinde olduğunu belirtti. Yunanistan’a yapılan eleştiriler sorulduğunda, şahsının Yunan dengi ile tam olarak örtüştüğünü belirten Angelidis Yunan hükümetiyle işbirliği konusunda ise “işbirliğimiz süreklidir, ikili ve üçlü düzeylerde tatbikatlar yapılıyor” dedi. Angelidis, 1 Ekim’de Güney’de gerçekleştirilen resmî geçide katılmayan Yunan F-16’larının bu tatbikatlara katılıp katılmadığı sorulduğunda ise “tatbikata katılan imkânlar hakkında, bir miktar bilgi aldıktan sonra bilgi verilmesi belki daha iyi olur” ifadesini kullandı.
RUS “AMİRAL KAKAROV” ATIŞ YAPTI
Aynı gazete “Amiral Makarov da Tatbikatta” başlıklı haberinde ise Rus Deniz Kuvvetleri’nin Karadeniz Filosu’na ait “Amiral Makarov” fırkateyninin Doğu Akdeniz’de atış tatbikatı icra ettiğini, ilgili açıklamayı da fırkateyn kaptanı Anton Kuprin’in yaptığını yazdı.
Habere göre fırkateyn mürettebatının 100’lük makineli tüfekler ile hedefe bir dakikadan az süre içerisinde hedefe 80 atış yaptığını anlatan Kuprin bu tipteki gemilerin Doğu Akdeniz’de birçok kez başarılı görevler icra ettiğini ve şu anda Rusya’nın en gelişmiş silahı olabileceğini kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Atatürk’ün doğduğu evi Pontus Rum müzesi yapacaklar Atatürk’ün doğduğu evi Pontus Rum müzes...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya‘nın ibadete açılmasına misilleme olarak Selanik‘teki Atatürk Müzesi‘nin...

Alman Büyükelçi Kremp;    “AB Güney Kıbrıs’ın yanındadır” Alman Büyükelçi Kremp; “AB Güney ...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Franz Josef Kremp, Almanya’nın 1 Temmuz’da AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı devralmı...

ABD Büyükelçisi Garber;   Güney Kıbrıs önemli ortağımız ABD Büyükelçisi Garber; Güney Kıbrıs...

NACAK GAZETESİ- ABD, Güney Kıbrıs’taki Büyükelçiliği aracılığıyla, ABD Dışişleri Bakanlığı üzerinden Güney Kıbrıs için “Uluslararası As...

“Borrell Türk duvarına tosladı” “Borrell Türk duvarına tosladı”

NACAK GAZETESİ- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Ankara’da gerçekleştirdiği ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
13 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 13 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

13 Temmuz 2020 NACAK gazetesi Okumak için Tıklayın...

İnönü katliamının perde gerisi… Saldırı emrini Grivas verdi İnönü katliamının perde g...

NACAK GAZETESİ- Beş Kıbrıslı Türk’ün şehit düştüğü “İnönü Ka...

Başbakan Tatar; Gençler ülkemizin geleceği Başbakan Tatar; Gençler ...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Başbakanlığa bağlı Gen...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;  Türkiye’nin Karasuları Emete GÖZÜGÜZELLİ; Türk...

Karasuları bir devletin kıyı devleti olarak sahip olduğu en ...

“Rum subaylar Rus okullarında eğitim gördü” “Rum subaylar Rus okullar...

NACAK GAZETESİ- 1995’ten bugüne kadar yüzlerce RMMO subayı, ...

Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Egemenliği Savunamazsınız Kamil ÖZKALOĞLU; Tek Ege...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde halkın temsilcisi ...

Salgında göreve gelmeyen doktorlar kim? Salgında göreve gelmeyen ...

NACAK GAZETESİ- Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Soyd...

Aydın AKKURT; Aya Sofya ve Camilere Yönelik Saldırılar Aydın AKKURT; Aya Sofya ...

İstanbul’da bulunan Aya Sofya’nın yeniden ibadete açılmasıyl...

Atatürk’ün doğduğu evi Pontus Rum müzesi yapacaklar Atatürk’ün doğduğu evi P...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayaso...

Fransa ile Yunanistan arasında gizi anlaşma… Hedef Türkiye Fransa ile Yunanistan ar...

NACAK GAZETESİ- Anlaşmaya göre Yunanistan ile Fransa arasınd...

Eğitim HABERLERİ