Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumlar çılgına döndü

21 Ocak 2020 - 11:18 'de eklendi ve A+A-

Rumlar çılgına döndü

NACAK GAZETESİ-  Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisinin Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) bulunan 8’inci parsele demir atması, Güney Kıbrıs’ta yoğun tepkiyle karşılandı.
Fileleftheros gazetesi “8’inci Parsele Demir Attı – Türkiye Yavuz’u Kıbrıs’ın Güneyine Hali Hazırda Tahsis Edilmiş Bölgeye Gönderdi – Türkiye Korsan Devlet Olma Yönünde” başlıkları altında verdiği haberinde, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inde yer alan 8’inci parsele gönderdiğini belirterek, Rum hükümeti ve siyasi partilerden konuya ilişkin yapılan açıklamaları yansıttı.
Gazete, Türkiye’nin hali hazırda Total-Eni şirketlerine tahsis edilmiş parsele Yavuz sondaj gemisi göndermesinin Kahire’de yapılan enerji forumuna tepki koymak, Fransa ve İtalya’nın tepkisi ölçmek ve bölgede kendi çıkarlarını koruduğunu göstermek gibi amaçları olabileceğini belirterek, Rum hükümetinin diplomasi dışında başka tepki verebileceği bir yol olmadığının ise bilincinde olduğunu yazdı.
Türkiye’nin, Nisan ayında KKTC’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Kıbrıs Türk toplumuna da mesaj vermeyi ve doğal gaz sorununun Kıbrıs sorununun çözümüyle çözüme kavuşabileceği mesajını da iletmeyi amaçlamış olabileceği yorumunda bulunan gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ile İkili İlişkiler ve Denizcilik Havacılık Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes’in açıklamalarına yer verdi.
Öte yandan Rum Başkanlık Sarayı ve siyasi partileri dün yaptıkları açıklamalarda Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini 8’inci parsele göndermesini kınadılar.
Rum Başkanlık Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin AB ve uluslararası toplumun çağrılarına rağmen uluslararası hukuku çiğnemeye ve yasa dışı eylemlerde bulunmaya devam ettiği iddiasında bulunuldu.
Açıklamada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de korsan devlet olma yolunda ilerlediği öne sürülürken sondajların Kıbrıslı Türklerin yararına ve KKTC’den izinle yapıldığı argümanlarının ise “dayanaksız, yasadışı ve geçersiz olduğu” iddia edildi.
RUM SAVUNMA BAKANI
Gazete bir diğer haberinde ise, Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in, Türkiye’nin söz konusu eyleminin Kıbrıs sorununun çözümü için özlü müzakerelerin yeniden başlamasına katkı sağlamadığını söylediğini yazdı.
Habere göre Angelidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıs’ın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını sağlayacak bir çözüm bulunması için çabaladığı” iddiasında bulunurken, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki eylemlerinin ise, müzakerelerin yeniden başlamasına imkan vermediği iddiasını yineledi.
PARTİLER
Gazete, Rum siyasi partilerinin de  yaptıkları açıklamalarda Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini 8’inci parsele göndermesini kınadıklarını yazdı.
AKEL’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin bu eylemiyle “bugüne kadarki gerçekleştirdiği tüm kışkırtma düzeylerini aştığı” iddia edilerek, Yavuz gemisinin gönderildiği 8’inci parselin, Türkiye’nin kendisine ait olduğunu iddia ettiği alanın dahi dışında bulunduğu savunuldu.
Türkiye’nin bu eylemlerine BM ve AB’nin yeterli tepkiyi göstermediğine dikkat çekilen açıklamada, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’inin ne yazık ki koruma altında olmadığının bir kez daha ortaya çıktığı ve Rum hükümetinin bu yönde ciddi adımlar atması gerektiğini de vurgulandı.
Rum Ekologlar Hareketi ve Vatandaşlar İttifakı tarafından yapılan açıklamalarda da Türkiye’nin eylemi kınanırken, Rum hükümetinin ülke egemenliğini korumakta yetersiz kaldığı ifade edildi.
Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:
Politis: “Bize 8’inci Parselden Gaz Vaat Ediyorlar – Yarısını Size Vereceğiz – Türkiye’nin Eylemi Korsanvari”
Haravgi: “Türkiye Tepkilere Rağmen Yavuz’u 8’inci Parsele Gönderdi”
Alithia: “Türkiye Dışişleri Bakanlığı ‘Yabancının Cebinin Hovardası’ – Türkiye Korsan Devlet”

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi TDP, “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri İle Kapalı Maraş” toplantısına kar...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Eur...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin güçlendirilmesini hedefi ile Kıbrıs genelinde yaşam kalitesini artırmaya yöne...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşa...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de Türklerin, Rumlar kadar hak sahibi olduğunu söyledi. Tatar, bir dizi temast...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenek...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KKTC Dostluk Grubu toplantısında, artık adadaki gerçeklerin görülüp kabul edi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Kapalı Maraş” toplantısı… TDP ile Rum tarafı karşı çıktı “Kapalı Maraş” toplantısı...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın destekçisi ...

AB harekete geçti… “Pusula”ya 50 bin Euro AB harekete geçti… “Pusul...

Dijital bir platform olan Pusula, sivil toplum bilincinin gü...

Başbakan Tatar; Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki devlet Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’de ...

Larnaka Limanı “Savaş Limanı” oluyor… Bu hazırlık kime karşı? Larnaka Limanı “Savaş Lim...

NACAK GAZETESİ- Larnaka Limanı’na önümüzdeki bir-iki gün içe...

Başbakan Tatar; Çözüm için başka seçenekler gerekir Başbakan Tatar; Çözüm içi...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Lordlar Kamarasında KK...

Aydınova;      İki devlete dayalı çözüm Aydınova; İki d...

NACAK GAZETESİ- Limasol (Leymosun) Direnişi ve Şehitleri, Gi...

Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’dan Skandal Sözler Atilla ÇİLİNGİR; Akıncı’...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi önces...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  TAYFUR SÖKMEN Av. Fuat VEZİROĞLU; TA...

Bir noktayı telgraf kısalığında tekrar edelim. Siyaset günde...

Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi Kaybetmenin Dönüşü Yok Kamil ÖZKALOĞLU; KKTC’yi...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kıbrıs Türk halkının s...

Aydın AKKURT Akıncı ve İlhak Aydın AKKURT Akıncı ve İ...

Kıbrıs’ı Osmanlı İmparatorluğu’ndan kiralayan İngiltere’nin ...

Eğitim HABERLERİ