Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumlar federasyon istemiyor

13 Kasım 2019 - 10:56 'de eklendi ve A+A-

Rumlar federasyon istemiyor

NACAK GAZETESİ- Avrupa Sosyal Araştırma (ESS) Programı çerçevesinde, Güney Kıbrıs’ta yapılan kamu araştırmasının sonuçlarına göre , Rumların büyük çoğunluğu federasyona dayalı çözüm şekline karşı.
Kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre Rumların yüzde 57,2’si “Tek devlete dayalı” çözüm isterken, federasyon isteyenlerin oranı ise yüzde 27. Geriye kalanlar ise görüş belirtmedi.
Karşılaştırmalı siyaset ve toplum alanında Avrupa’da ve uluslararasında araştırma programı olan Avrupa Sosyal Araştırma (ESS) Programı çerçevesinde, 2017-2019 döneminde Güney Kıbrıs’ta yapılan araştırmada sorulan, Kıbrıs sorununa çözüm şekli olarak üniter devlet tercihi, Rum halkından yüzde 57,2 oranında “evet” aldı.
Fileleftheros önceki gün basın toplantısı ile açıklanan araştırma sonuçlarını “% 57,2 Üniter Devlet İstiyor… Avrupa Sosyal Araştırması Bulgularında Sadece % 27 İki Bölgeli İki Toplumlu Federasyondan Yana… Kıbrıslı Vatandaşların Siyasiler ve Partilere Güveni Yerlerde” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Habere göre 2017-2019 dönemi ESS araştırmasının Güney Kıbrıs koordinatörlüğünü yapan “Kıbrıs Avrupa Üniversitesi”nin profesörü Marios Vrionidis, dün basın toplantısı düzenleyerek Ekim 2018-Nisan 2019 döneminde 15 yaş ve üzeri 800 kişinin katılımıyla yapılan araştırmanın sonuçlarını paylaştı.
Buna göre, Kıbrıs sorununa üniter devlet çözümüne, yüzde 57,2 oranında evet denildi. Katılımcıların yüzde 27,4’ü üniter devlete karşı olduğunu söylerken, yüzde 15,4’ü üniter çözümün lehinde veya aleyhinde olmamakla birlikte, gerekli olması halinde destekleyeceğini söyledi.
Şu anda müzakere konusu olan iki bölgeli iki toplumlu federasyon, Rumlardan yüzde 27 oranında kabul görüyor. Yüzde 35’i federasyona karşı olduğunu, yüzde 38,1’i ne lehte ne aleyhte olduğunu söyledi.
İki devlet çözümü ise Rumların yüzde 13,9’undan kabul görüyor. Yüzde 72,4’ü iki devletli çözümü kabul etmiyor, yüzde 13,7’si ne lehte ne aleyhte görüş belirtmek istedi.
Rum tarafında bazı kesimler için “bölünme” demek olan mevcut fiili durumun devamı, katılımcıların yüzde 50,8’inden kabul gördü, yüzde 18’i karşı çıktı, yüzde 31,2’si ne lehte ne aleyhte görüş belirtti.
Araştırma kapsamında katılımcıların siyasilere, siyasi partilere ve kurumlara güveni de sorgulandı. Rum meclisi katılımcılardan yüzde 18,8, siyasiler yüzde 10,8 ve siyasi partiler de yüzde 10,9 güven oyu topladı. Kurumlar arasında katılımcıların en çok Rum polisine (yüzde 49,5) ve yargıya (yüzde 32,3) güvendiği ortaya çıktı.
Avrupa Parlamentosu’na güvendiğini söyleyenlerin oranı yüzde 36,1 ve BM’ye güvendiğini söyleyenlerin oranı da yüzde 35,7 oldu.
Katılımcılara, AB’den çıkış için bir referandum yapılsa oyunuz çıkış lehine mi kalma lehinde mi olurdu sorusuna, yüzde 85,48 oranında “kalış lehinde” cevabı verildi.
Rum tarafındaki sosyo-politik sistemde memnuniyet pastasından en büyük payı yüzde 75,8 ile yaşam tarzı kalitesi aldı. Rum Yönetiminin çalışmalarından duyulan memnuniyet yüzde 29,7, demokrasinin işleyişinden memnuniyet yüzde 34,4, eğitimin durumundan memnuniyet yüzde 29,6, sağlık hizmetinden memnuniyet yüzde 33,6 ve Güney Kıbrıs ekonomisinden memnuniyet yüzde 29,4 oldu.
Rum halkının farklı ırktan, milliyetten veya Avrupa dışındaki fakir ülkelerden Güney’e mülteci girişine karşı çıkanlar yüzde 13,8 oldu. Mültecilerin ekonomiyi kötüleştirdiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 23,2.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum askeri tatbikatlara doymuyor Rum askeri tatbikatlara doymuyor

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi, sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde İtalya ve Fransa’yla askeri tatbikat gerçekleştirecek. Fransa’nın “Su...

Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyorlar Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyor...

NACAK GAZETESİ- Rum basınında yer alan bir haberde, ABD Hazine Bakanlığının raporundan ortaya çıkan bazı sonuçlara yer verildi. Amerika...

Rum BM’den umduğunu bulamadı Rum BM’den umduğunu bulamadı

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elisabeth Spehar, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki enerj...

Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor

NACAK GAZETESİ- Uluslararası Para Fonu, yasadışı faaliyetlerden edinilen gelirin meşrulaştırılması ve terörün finanse edilmesinin Güney...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ