Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumlar KKTC Meclisi binasını istiyor… Cesursan gel al!

18 Mayıs 2018 - 9:54 'de eklendi ve A+A-

Rumlar KKTC Meclisi binasını istiyor… Cesursan gel al!

Cumhuriyet Meclisi olarak kullanılan bina, 1963 aralık ayında yaşanan kanlı çatışmalardan sonra Mücahitler tarafından ele geçirilmişti s

Rumlar, KKTC’deki eski malları için, “Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkisiz olduğu, askeri bölgelerde herhangi bir yetkisi bulunmadığını” ileri sürerek Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine başvurmaya hazırlanıyor

Diogenus, Tseriotis, Dimadis, Haciprokopiyu, KsenidiLordosveAresti adlı Rumlar Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Kaplaı Maraş ve askeri bölgelerde bulunan eski mallarını geri almak için Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne başvuracaklar

Kuzey Kıbrıs’ta taşınmaz malı bulunan Kıbrıslı Rumların, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun “etkisiz olduğu, aynı zamanda askeri bölgelerde herhangi bir yetkisi bulunmadığına” atıfta bulunarak, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine başvuracakları haber verildi.
Alithia gazetesi “Komisyon Etkisiz” başlıklı haberinde, “Mağusa” ile Lefkoşa ve Girne’de taşınmaz mülkü bulunan Rumların, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine başvuracağını yazdı.
Gazete, Rum başvuru sahiplerinin, Kıbrıslı Rum avukat AhilleasDimitriadis’in, Bakanlar Komitesi’nin “işgal altındaki malların sahiplerinin bireysel hakları” konusunda 5–7 Haziran tarihlerinde Strazburg’da yapılacak olan toplantı öncesinde gönderdiği mektuplarla, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kullanım kaybına ilişkin hüküm verdiği tazminatın ödenmesini talep ettiklerini kaydetti.
Rum Haber Ajansı KİPE’ye açıklamasında, bu hareketin temel argümanının, AİHM’nin İoannu davasında kısa zaman önce verdiği karar olduğunu öne süren Dimitriadis, bu kararda Taşınmaz Mal Komisyonu’nun etkisiz olduğu, aynı zamanda bunların Türk Ordusunun kontrolü altında bulunan bölgeler olduğunun ortaya çıktığını iddia etti.
Başvuranların “Diogenus-Tseriotis ile Dimadis” aynı zamanda “RockRuby” otelinin sahipleri olduğunu yazan gazete, bunların Girne’deki mülklerinin askeri olarak nitelendirilen bölgelerde bulunduğunu ileri sürdü.
Öte yandan gazete “Haciprokopiyu ile Ksenidi-Aresti’nin” de kapalı bölge Maraş içerisindeki mülkleri için, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine başvuracaklarını belirtti.
Mektuplarda, başvuru sahiplerinin, “etkisiz olduğundan” Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurmak istemediklerinin belirtildiğini yazan gazete, buna paralel olarak, kullanım kaybından ötürü ödenmesine hüküm verilen tazminatın, Ankara tarafından ödenmediği de öne sürdü.
Haberde, başvuru sahiplerinin, Türkiye’nin gerçekleştirmesi beklenen bireysel önlemlerin bir parçası olarak, mülklerine erişmeleri ve kullanmalarına izin verilmesine dair isteklerinin ifade edildiği de kaydedildi.
Gazete, başvuru sahiplerinin avukatının mektuplarda ayrıca, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun askeri bölgeler içerisinde bulunan mülklerle ilgili konuları ele alma hususunda yetki sahibi bulunmadığı, dolayısıyla Komisyon’a başvurmanın “yalnızca etkisiz olacağını” öne sürdüğünü de ifade etti.
Habere göre, Komisyon’un “etkisiz” olduğuna işaret eden Dimitriadis, bunun kanıtının İoannu davası kararı olduğunu öne sürerek, burada ihlal tespit edildiğini, Türklerin bunu kabul ettiğini ve itiraz etmediklerini iddia etti.
Dimitriadis, kapalı bölge Maraş veya Girne’deki askeri bölge gibi askeri kontrol altındaki bölgelerde yetki sahibi olmadığından ötürü, Komisyon’a başvurmalarının bir anlamı olmadığı iddiasını yineledi.
Bu arada gazete, Dimitriadis’in, AİHM tarafından 2017 yılının Aralık ayında haklı bulunan Adrianisİoannu davasıyla ilgili olarak, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine ayrı bir mektup gönderdiğini de yazdı.
Dimitriadis’in bu mektupla Komite’yi, son tarihi 12 Haziran olan ilgili tazminatın henüz ödenmediği konusunda bilgilendirdiğini kaydeden gazete, Ankara’nın ileri sürülen ihlalin düzeltilmesine ilişkin talep edilen eylem planını sunmadığının iddia edildiğini de belirtti.
Gazete, Dimitriadis’in, Avrupa Konseyi Bakanlar Konseyi’nin dikkatine “Lordos ve diğerlerinin Türkiye aleyhindeki” başvurusunu getirdiğini de ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum Savunma Bakanı Angelidis; ABD kuvvetlerine kolaylık sağlıyoruz Rum Savunma Bakanı Angelidis; ABD kuvvet...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan Andreas Papandreu Hava Üssünde, Amerikalılara ait özel bir insani yardım misyonu birliğinin konuşlandığı...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye bedel ödetmeli Anastasiadis; AB Türkiye’ye bedel ödetm...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Kıbrıs sorunuyla ilgili inisiyatif üstlendiği ve Türkiye’ye müdahalede bulunm...

Anastasiadis’den Kapalı Maraş önerisi… Ortak komite oluşturulsun Anastasiadis’den Kapalı Maraş önerisi… ...

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Guterres’e gönderdiği mektupta Kapalı Maraş’ın açılması için Rumlardan ve Türklerden o...

Rum Yönetimi insansız hava aracı satın alacak Rum Yönetimi insansız hava aracı satın ...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Deniz Gözetimi İçin UAV” başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs’taki deniz ve liman polisinin ileriki...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (I) Fuat VEZİROĞLU; AKINCI ...

Akıncı, yani Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı kimin eseridir? Hat...

Rum Savunma Bakanı Angelidis; ABD kuvvetlerine kolaylık sağlıyoruz Rum Savunma Bakanı Angeli...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan Andreas Papandreu Hava Üssünd...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye bedel ödetmeli Anastasiadis; AB Türkiye...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Kı...

Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları F...

Anastasiadis’den Kapalı Maraş önerisi… Ortak komite oluşturulsun Anastasiadis’den Kapalı M...

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Guterres’e ...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Top...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuri...

Rum Yönetimi insansız hava aracı satın alacak Rum Yönetimi insansız ha...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Deniz Gözetimi İçin ...

Rumlar en çok orduya güveniyor Rumlar en çok orduya güve...

NACAK GAZETESİ- 2019 yılı Sonbaharı Eurobarometre sonuçların...

Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’e üçüncü gemimiz geliyor Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Doğu Akdeniz) üçü...

Aydın AKKURT;  FETÖ- AHVAL NEWS VE RUM PROPAGANDASI Aydın AKKURT; FETÖ- AH...

Londra merkezli, FETÖ’nün Avrupa’daki yayın organı AHVAL NEW...

Eğitim HABERLERİ