Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumlar Lübnan’a silah gönderecek

30 Ekim 2017 - 19:32 'de eklendi ve A+A-

Rumlar  Lübnan’a silah gönderecek

Güney Kıbrıs’ın askeri depolarda bulunan Zastava tüfeklerini Lübnan’a yollayacağı bildirildi. Zastava tüfeği 1980’li yıllarda Rum Milli Muhafız Ordusu’nun esas silahını oluşturuyordu .

Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin cumartesi günü Güney Kıbrıs’a kısa ve özlü bir ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin, Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ziyaretin ayrıntılarına geniş bir şekilde yer verdi.
Haberi, “Teknik Bilgi ve Zastava” başlıklarıyla aktaran gazete, Lübnan Başbakanı’nın ziyaretinin kısa sürmesine karşın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüştüklerinin oldukça önemli olduğunu yazdı.
Gazete, Anastasiadis ile Hariri’nin, enerji, savunma konularının yanı sıra AB meselelerini de ele aldığını belirtti.
Habere göre, Hariri, enerji konusunda, Güney Kıbrıs’ın teknik bilgisini ve Güney Kıbrıs için oluşan bilgi tabanının kendisiyle paylaşılmasını istedi.
Güney Kıbrıs’ın, son yıllarda bu sektörde sağladıklarının kabulü için Lübnan gibi bir ülkenin başbakanın buraya gelmesini olumlu addeden gazete, savunma alanında ise Güney Kıbrıs’ın Lübnan’a malzeme verme konumunda olduğunu belirtti.
Habere göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Hariri ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ne askeri yardım paketi sağlayacağını ifade etti.
Gazete, elde ettiği bilgilere atıfta bulunarak, Güney Kıbrıs’ın araya giren değişiklikler nedeniyle, faydalı olmayan askeri malzemeyi Lübnan’a vermesi konusunda uzlaşma sağladığını yazdı.
Güney Kıbrıs’ın yıllardır kullanmadığı ve depolarda bulunan Zastava tüfeklerini Lübnan’a yollayacağını yazan gazete, Zastava tüfeğinin, 1980’li yıllarda Rum Milli Muhafız Ordusu’nun (RMMO) esas silahı olduğunu da anımsattı.
Güney Kıbrıs ile Lübnan arasında ele alınan üçüncü başlığın ise Avrupa Birliği olduğunu yazan gazete, Lübnan’ın Güney Kıbrıs’ın desteğini ve yardımını istediğini kaydetti. Gazete, Anastasiadis ile Hariri arasındaki görüşmede Beyrut’un, tüm AB üyesi ülkelerden sadece Güney Kıbrıs’ın, Lübnan’dak durumu anlayabileceğini düşündüğünün de ortaya çıktığını belirtti.
AÇIKLAMA
Gazete, aynı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin açıklamaları sırasında somut mesajlar gönderdiğini yazdı.
Habere göre, Anastasiadis, Lübnan’ın teröre karşı mücadelesinde süren çabalarını farkında olduğunu, Lübnan ve halkının, bir buçuk milyon Suriyeli göçmeni misafir ettiğini anımsattı.
Anastasiadis açıklamasında ayrıca gelecek haftalarda veya aylarda, Güney Kıbrıs-Lübnan-Yunanistan üçlü zirvesine ev sahipliği yapmayı beklediğini de ifade etti.
Nikos Anastasiadis, son olarak, iki ülkenin, yıllardır birbirinin yanında durduğuna dikkati çekerken, işbirliği ve iki ülke arasında var olan bağların güçlendirilmesine kararlı olduklarını söyledi.
Lübnan Başbakanı Hariri ise açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın, hemşerileri için ikinci evi teşkil ettiğini belirtti.
Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşmeyi mükemmel olarak nitelendiren Hariri açıklamasında ayrıca Lübnan silahlı kuvvetlerine yönelik ve güvenlik alanında sağladığı destekten dolayı Anastasiadis’e yönelik teşekkürlerini sundu.
Hariri iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin de daha ileriye götürülmesi gerekliliğini vurguladı.
Haberi “Kısa Zamanda Yunanistan ve Lübnan ile Üçlü Zirve” başlıklarıyla veren Alithia gazetesi, Anastasiadis ile Hariri arasındaki görüşmede Kıbrıs sorunu, enerji ve ikili meselelerin ele alındığını yazdı.
Anastasiadis ile Hariri’nin cumartesi akşamı düzenledikleri ortak basın toplantısın ardından ise birlikte yemek yediklerini yazan gazete, iki yetkilinin gündeminde, Hariri’nin Kıbrıs sorununun çözüm sürecine ülkesinin verdiği desteği teyit ettiğini belirtti.
Gazete, Güney Kıbrıs ile Lübnan’ın, iki ülke arasında Münhasır Ekonomik Bölge’nin belirlenmesi için açık diyaloğa da sahip olduğunu yazdı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı  Tatar, Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay’ı kabul ederek gelişmeleri görüştü Cumhurbaşkanı Tatar, Merkez Bankası Baş...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay’ı kabul ederek görüştü.. Görüşmede, ekonomi ve finans piyasalarındak...

Tatar:Erenköy Direnişi Kıbrıs Türk halkın varoluş mücadelesinde ilham kaynağı Tatar:Erenköy Direnişi Kıbrıs Türk halkı...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy direnişinin Kıbrıs Türk halkın varoluş mücadelesinde ilham kaynağı olduğunu söyledi. Şanlı Erenköy D...

Hasipoğlu’ndan ‘İslam Spor Oyunları’ ile ilgili açıklama Hasipoğlu’ndan ‘İslam Spor Oyunları’ ile...

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekrteri Oğuzhan Hasipoğlu, gerekli lobi çalışması yapılmış olsa İslam Spor Oyunlarında Kıbrıslı Türkler’in...

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Erenköy şehitlerini ve Yüzbaşı Topel’i andı TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Erenk...

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 58 yıl önce Kıbrıs’ta kahramanca direniş ortaya koyan Erenköy şehitlerini ve şehit Pilot Yüzbaş...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı  Tatar, Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay’ı kabul ederek gelişmeleri görüştü Cumhurbaşkanı Tatar, Mer...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat...

Tatar:Erenköy Direnişi Kıbrıs Türk halkın varoluş mücadelesinde ilham kaynağı Tatar:Erenköy Direnişi Kı...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy direnişinin Kıbrıs Türk h...

Hasipoğlu’ndan ‘İslam Spor Oyunları’ ile ilgili açıklama Hasipoğlu’ndan ‘İslam Spo...

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekrteri Oğuzhan Hasipoğlu, gere...

Tahıl taşıyan 2 gemi daha Ukrayna’dan hareket etti Tahıl taşıyan 2 gemi daha...

TC Milli Savunma Bakanlığı, tahıl taşıyan 2 geminin daha Ukr...

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Erenköy şehitlerini ve Yüzbaşı Topel’i andı TC Cumhurbaşkanı Yardımcı...

TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 58 yıl önce Kıbrıs’t...

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu: “Yunan/Rum ikilisi son 1 yılda kıta sahanlığımıza 9 kez gemi göndermeye kalkıştı” TC Dışişleri Bakanı Çavuş...

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan ve Rum gemilerin...

CTP’nin, Kıb-Tek’e ihalesiz yakıt alımıyla ilgili Yasa Gücünde Kararname’nin iptali davası, Kararname’nin yürürlükten kaldırılması nedeniyle geri çekildi CTP’nin, Kıb-Tek’e ihales...

    CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ara emir için başvurduk...

Şanlı Erenköy Direnişi ve bu direnişte şehit düşenler Erenköy’de düzenlenen törenle anıldı Şanlı Erenköy Direnişi ve...

Kıbrıs Türk mücadele tarihinin önemli dönüm noktalarından Şa...

Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi olarak bu akşam Türkiye’ye gidiyor Cumhurbaşkanı Tatar, Türk...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı...

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu… TC Dışişleri Bakanı Çavuş...

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ege ve Doğ...

Eğitim HABERLERİ