Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumlar yalana sarıldı… Camiye Türkler saldırmış!

04 Haziran 2020 - 7:30 'de eklendi ve A+A-

Rumlar yalana sarıldı…  Camiye Türkler saldırmış!

NACAK GAZETESİ- Rum gazeteleri, KKTC’deki yazılı ve görsel basının Limasol’daki Köprülü Camii’ne yapılan saldırıyı çarpıttıklarını ve KKTC ile Türkiye yetkililerinin olayı “siyasallaştırmaya çalıştıklarını” ileri sürerken, Fileleftheros gazetesi de yalana ve iftiraya sarıldı.
Fileleftheros gazetesi Köprülü Camii’ne yapılan saldırının sorumluluğunu Türklerin üzerine yıkmaya çalışırken, şu iddiada bulundu; “Saldırının , Kıbrıslı Türklere ait olan ‘Gundem Cude’ adlı Youtube kanalında yayınlanmış olması şüphe uyandırdı.”
y Rum gazeteleri Bayraktar Camisi’nin 1962 yılında bombalanmasının sorumluluğunu da Türklerin üzerine yıkarken, Başpiskopos Makarios’ın danışmanı Dr. İhsan Ali ise yıllar sonra yayınlanan anılarında Bayraktar Camisi’nin Rum gizli servisi tarafından bombalandığını açıklayacaktı

Türkiye’nin, Limasol’daki Köprülü Camii’ne yapılan saldırıyı “siyasileştirmeye çalıştığı” iddia edildi.
Fileleftheros gazetesi, Rum makamlarının Köprülü Camii’ye yapışan saldırıyla ilgili tüm olasılıkları değerlendirdiğini ve saldırının, Limasol’da yaşayan yabancı uyruklular tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği olasılığını açık bıraktığını yazdı.
Gazete, saldırının önce, Kıbrıslı Türklere ait olan “Gundem Cude” adlı Youtube kanalında yayınlanmış olmasının şüphe uyandırdığını kaydederken, bu bilginin Rum polisine ulaştığını ve bölgedeki kapalı devre kamera sisteminin kayıtlarında, camiye yaklaşan iki kişinin görüldüğünü belirtti.
Saldırının, KKTC’deki yazılı ve görsel basında “çarptırıldığını” iddia eden ve bu durumun şüphe yarattığını kaydeden gazete, Rum polisinin camiye Molotof kokteylli saldırı yapılmadığını ve iki adet silindir şeklinde çatapat atıldığını açıkladığını yazdı.
Gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in saldırıyla ilgili açıklamalarına da yer verdi.
Alithia gazetesi “Saldırı Bizim İçin Yabancı, Irkçılık ve Yabancı Fobisi” başlığıyla aktardığı haberinde, Köprülü Camii’ne yapılan saldırının, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in verdiği kesin talimatla birlikte derinlemesine araştırılmaya devam ettiğini; ancak henüz herhangi bir sonuca ulaşılamadığını yazdı.
Gazete, bölgeden toplanan delillerin incelenmekte olduğunu ve saldırının gerçekleştiği bölgede bulunan kapalı devre kamera sisteminin soruşturmanın gidişatına yardımcı olduğunu kaydetti.
Kamera kayıtlarında, caminin duvarlarına faşist yazılar yazan bir kişinin görüldüğünü belirten gazete, ilk bakışta bu kişinin yüzünün seçilemediğini; ancak polisin özel tekniklerle görüntüleri çözmesinin ardından, şahsın net şekilde görülebilmesinin umulduğunu yazdı.
Haberde, polisin elinde, Pazar gecesi caminin yakınlarında dolaşan iki kişinin bulunduğuna dair ifadeler olduğu da kaydedildi.
Gazete, Limasol Polisi Sorumlusu Yannakis Sotiriadis’in yaptığı açıklamada, caminin saldırıdan pek fazla hasar almadığını; ancak verilen talimat ve konunun hassasiyeti gereği fail veya faillerin tespit edilmesi için mümkün olan her şeyin yapılacağını söylediğini yazdı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılmasına katkı sağl...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbr...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü güç”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensup...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tamamlanacak”

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karao...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgeleri polis memuru Gümüşsoy’un hard-diskinden çıktı. “Resmi görevi kötüye kull...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ