Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumlar; Yunan askeri sayısı çoğaltılmalı

19 Eylül 2018 - 16:22 'de eklendi ve A+A-

Rumlar;  Yunan askeri sayısı çoğaltılmalı

EDEK: Ortak Savunma Sahası Doktrini’nin yeniden aktifleştirilmeli ve Kıbrıs’taki Yunan askerî varlığı  gerek sayısal gerek modern silah sistemleri düzeyinde artırılmalı

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin Kıbrıs’taki asker sayısını azaltmayacağını, artıracağını söylemesine Rum siyasi partilerden tepki geldi.
Siyasi partiler tepkilerini yazılı açıklama yaparak ortaya koyarken; gazeteler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki Azerbaycan ziyareti dönüşünde yaptığı açıklamayı okurlarına, yine kendi sözlerini başlık yaparak aktardı.
Fileleftheros’a göre, EDEK, Türkiye’nin Güney Kıbrıs ve Yunanistan aleyhine bir “genişleme politikası uyguladığını” öne sürerek, bununla mücadele etmek için “ortak milli çizgi belirlemelerinin şart olduğu” görüşünü ortaya koydu.
EDEK, ortak milli çizginin dayanması gerektiğini savunduğu üç ana ayağı şöyle sıraladı: “a) AB ve BM’de somut eylemlerde bulunulacak siyasi düzey, b) enerji programının tamamlanması, doğal gazın doğru değerlendirilmesi ve bölge ülkeleriyle üçlü işbirliklerinin daha da geliştirilmesiyle enerji düzeyi, c) Ortak Savunma Sahası Doktrini’nin yeniden aktifleştirilmesi ve Kıbrıs’taki Yunan askerî varlığının gerek sayısal gerek modern silah sistemleri düzeyinde artırılması ile askeri düzey.”
Vatandaşlar İttifakı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasını “Kıbrıs’a karşı yeni tehdit” olarak nitelediği açıklamasında, Rum tarafının “şimdi yapmak zorunda olduklarına” dair görüşlerini şöyle sıraladı:
“a) Artık Milli Güvenlik Konseyi’ni kuralım, b) Yunanistan ile işbirliği ve ortak stratejik planlarımızı yapısal temelde güçlendirelim, c) Kıbrıs’ın jeostratejik konumunu, rekabet üstünlüğümüzü ve altyapılarımızı güvenlik meselemizi de kapsayacak stratejik ittifaklar kurmak için kullanalım d) Çözüm şeklini, sorunun ağırlık merkezini kaydırarak bölgemizin güvenlik ve istikrarı meselesiyle bağlantılı kılalım e) Kıbrıs sorunu ve Türk hedeflerinin gidişatını değerlendirmek için TümEtnik Konferans düzenlensin. Sahip olduğumuz seçenekler incelensin, milli stratejik hedefler ve bunların stratejik uygulaması belirlensin.”
Dayanışma Hareketi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i Kıbrıs sorununu, Rum siyasi güçleriyle en küçük bir istişarede bile bulunmadan tek başına yönetmeyi sürdürmekle suçladığı açıklamasında, Erdoğan’ın Kıbrıs sorunundaki tezlerini ve soruna yaklaşım şeklini açık ve net ortaya koyarken, bunun Anastasiadis’i ve Rum siyasi partileri kaygılandırmamasının vahim olduğu görüşünü vurguladı.
Ekologlar Hareketi Vatandaşlar İşbirliği, Erdoğan’ın açıklamasının “hayal dünyasında yaşayanlara cevap olması gerektiği” görüşünü ortaya koydu ve “Başkan Anastasiadis’e herhangi bir çözüm uğruna güvenlik-askerler-garantiler konusunda taviz vermesi için baskı yapanlar, Türklerin tamamen kışkırtıcı tezlerini önlerinde bulsunlar” dedi.
ELAM da Erdoğan’ın sözlerini “kışkırtıcı” diye niteledi.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamayız”

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açılımına karşı eylemleri devam ederken turizm ve inşaat sektörünün önde gelen...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir v...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lideri Kemal Coygun’un direktifiyle, yanına Kemal Tunç’u da alarak Kıbrıs Türk ...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devreye konulmalı”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ivedilikle pandemi hastanesinin devreye konulması ve personelle ekipman eksikl...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünlerine ek fon konu...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, hayvancının yaşayabilmesi için üretilen sütün tüketilmesi gerektiğini beli...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 3 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamay...

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açı...

“Rum-Yunan ilişkileri sarsılamaz” “Rum-Yunan ilişkileri sar...

NACAK GAZETESİ- İki günlük ziyaret için Atina’da bulunan DİS...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye yaptırımlarını artırmalı Anastasiadis; AB Türkiye’...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, AB...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anl...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lide...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devre...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ive...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünleri...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

PCR sonuçları çıkana kadar karantina PCR sonuçları çıkana kad...

NACAK GAZATESİ- deniz ve havayoluyla gelen tüm yolcular, Gün...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 2 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Alman Büyükelçisi Kremp; Her zaman Rum’un yanındayız Alman Büyükelçisi Kremp;...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Franz Josef ...

Eğitim HABERLERİ