Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumların büyük bölümü mültecilere karşı

29 Haziran 2020 - 8:52 'de eklendi ve A+A-

Rumların büyük bölümü mültecilere karşı

NACAK GAZETESİ- Güney’de kalan mültecilere Rum toplumunun genel olarak hangi duygularla yaklaşıldığı sorusuna katılımcıların yüzde 52’si “şüpheyle”, yüzde 31’i “korkuyla”, yüzde 20’si “nefretle”, yüzde 19’u “kayıtsızlıkla”, yüzde 9’u “anlayışla”, yüzde 6’sı “dayanışmayla”, yüzde 4’ü “merhametle” ve yüzde 3’ü “diğer” cevabını verdi.

Rumların, mültecilere kuşkulu yaklaştığı, yüzde 80’inin, mültecilerin yaşadığı Lefkoşa Surlariçi gibi yerlerde dolaşmayı güvensiz bulduğu haber verildi.
Haftalık Simerini, “Lefkoşa Üniversitesi/IMR” tarafından 26-26 Haziran’da Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üstü 500 kişi arasında gazete hesabına yapılan mültecilerle ilgili anketin sonuçlarına manşetten, “Vatandaşlar Mültecilere Karşı Şüpheli” başlığıyla yer verdi.
Habere göre mültecilerin topluma daha iyi entegre olması için Rum yönetiminin yapması gerekenlerle ilgili soruya katılımcıların yüzde 55’i “çeşitli entegrasyon programları oluşturarak”, yüzde 27’si “giren mülteci sayısını sınırlandırarak”, yüzde 19’u “yerli nüfus ile ortak etkinliklere katılmaya teşvik ederek”, yüzde 7’si “iskan edilmeleri için sorumluluk üstlenerek” ve yüzde 2’si de “daha çok ödenek vererek” cevabını verdi.
Kişisel olarak mülteciler konusunda neler hissettikleri sorulduğunda katılımcılardan şu cevaplar geldi: yüzde 51 “şüphe”, yüzde 21 “anlayış”, yüzde 18 “korku”, yüzde 15’i “merhamet”, yüzde 13’ü “nefret”, yüzde 10’u “dayanışma”, yüzde 9’u “kayıtsızlık” ve yüzde 3’ü “diğer”.
Güney’de kalan mültecilere Rum toplumunun genel olarak hangi duygularla yaklaşıldığı sorusuna katılımcıların yüzde 52’si “şüpheyle”, yüzde 31’i “korkuyla”, yüzde 20’si “nefretle”, yüzde 19’u “kayıtsızlıkla”, yüzde 9’u “anlayışla”, yüzde 6’sı “dayanışmayla”, yüzde 4’ü “merhametle” ve yüzde 3’ü “diğer” cevabını verdi.
Rum toplumu içerisinde ırkçılıkla karşılaşılma sıklığı hakkındaki düşünceleri sorulan katılımcıların yüzde 35’i “oldukça”, yüzde 28’i “düşük ölçekte” yüzde 27’si “büyük ölçüde”, yüzde 10’u “hiç” cevabını verdi.
Mültecilerin kural tanımaz hareketlerinde toplum olarak Rumların sorumluluğu olduğuna inanıp inanmadıkları sorusuna da katılımcıların yüzde 35’i “evet, yüzde 65’i “hayır” dedi.
Mültecilerin kaldığı, Lefkoşa Surlariçi gibi yerlerde dolaşırken kendilerini ne kadar güvende hissettikleri sorusuna katılımcıların yüzde 58’i “hiç”, yüzde 27’si “biraz”, yüzde 11’i “oldukça” ve yüzde 4’ü “tamamen güvende” cevabını verdi.
Mültecilerin Rum ekonomine katkıda bulunduğuna ne derece inanıldığı sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 31’si “hiç”, yüzde 31’i “küçük ölçüde”, yüzde 18’i “oldukça” ve yüzde 14’ü “büyük ölçüde” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney Kıbrıs turizmi zorda…     “Bu yıl turist göremeyeceğiz” Güney Kıbrıs turizmi zorda… “Bu ...

NACAK GAZETESİ- Rum kesiminde, turizm konusunda başlangıçta var olan iyimser beklentilerin olağandışı bir şekilde azalmakta olduğu ve G...

Enosisvirüs yine hortladı Enosisvirüs yine hortladı

NACAK GAZETESİ – Rum kilisesi ile Rum yönetimi , 1821 yılında Kıbrıs Türklerini kılıçtan geçirip Enosisi gerçekleştirmeyi hedefle...

Güney Kıbrıs kapılarını İngiltere’ye açıyor Güney Kıbrıs kapılarını İngiltere’ye açı...

NACAK GAZETESİ- Rum hükümeti, Güney Kıbrıs’ın turizminde önemli yer tutan İngiliz turist akışını yeniden sağlamak amacıyla Ağustos ayın...

Dendias, Türkiye’ye tehditler savurdu… “Ok yaydan çıkar” Dendias, Türkiye’ye tehditler savurdu… ...

NACAK GAZETESİ- Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias yaptığı açıklamada Türkiye’nin tavrının, AB üyesi olan Güney Kıbrıs ve Yunanistan’...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
7 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 7 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

7 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Yine birlikte başaracağız” “Yine birlikte başaracağı...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yazılı açıklama yapara...

“Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlikeli” “Sağlığın siyasete kurban...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan HP Milletvekili Hasan Topa...

Kolan Hastanesi’nin fiyatı çok Kolan Hastanesi’nin fiyat...

NACAK GAZETESİ – Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tata...

Halk oylaması 11 Ekim’de Halk oylaması 11 Ekim’de...

NACAK GAZETESİ- Dün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu...

Güney Kıbrıs turizmi zorda…     “Bu yıl turist göremeyeceğiz” Güney Kıbrıs turizmi zord...

NACAK GAZETESİ- Rum kesiminde, turizm konusunda başlangıçta ...

“Olası bir salgına karşı hazırlıklıyız” “Olası bir salgına karşı ...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, p...

Enosisvirüs yine hortladı Enosisvirüs yine hortladı...

NACAK GAZETESİ – Rum kilisesi ile Rum yönetimi , 1821 ...

Kamil ÖZKALOĞLU; Behçet Kemal Çağlar Kamil ÖZKALOĞLU; Behçet ...

Behçet Kemal ÇAĞLAR 23 Temmuz 1908’de Erzincan’d...

Aydın AKKURT; Başpiskopos Kiprianu neden idam edildi? Aydın AKKURT; Başpiskopo...

Rum Ortodoks Kilisesi ile Rum Yönetimi, 9 Temmuz 1821 yılınd...

Eğitim HABERLERİ