Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Rumların büyük bölümü mültecilere karşı

29 Haziran 2020 - 8:52 'de eklendi ve A+A-

Rumların büyük bölümü mültecilere karşı

NACAK GAZETESİ- Güney’de kalan mültecilere Rum toplumunun genel olarak hangi duygularla yaklaşıldığı sorusuna katılımcıların yüzde 52’si “şüpheyle”, yüzde 31’i “korkuyla”, yüzde 20’si “nefretle”, yüzde 19’u “kayıtsızlıkla”, yüzde 9’u “anlayışla”, yüzde 6’sı “dayanışmayla”, yüzde 4’ü “merhametle” ve yüzde 3’ü “diğer” cevabını verdi.

Rumların, mültecilere kuşkulu yaklaştığı, yüzde 80’inin, mültecilerin yaşadığı Lefkoşa Surlariçi gibi yerlerde dolaşmayı güvensiz bulduğu haber verildi.
Haftalık Simerini, “Lefkoşa Üniversitesi/IMR” tarafından 26-26 Haziran’da Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üstü 500 kişi arasında gazete hesabına yapılan mültecilerle ilgili anketin sonuçlarına manşetten, “Vatandaşlar Mültecilere Karşı Şüpheli” başlığıyla yer verdi.
Habere göre mültecilerin topluma daha iyi entegre olması için Rum yönetiminin yapması gerekenlerle ilgili soruya katılımcıların yüzde 55’i “çeşitli entegrasyon programları oluşturarak”, yüzde 27’si “giren mülteci sayısını sınırlandırarak”, yüzde 19’u “yerli nüfus ile ortak etkinliklere katılmaya teşvik ederek”, yüzde 7’si “iskan edilmeleri için sorumluluk üstlenerek” ve yüzde 2’si de “daha çok ödenek vererek” cevabını verdi.
Kişisel olarak mülteciler konusunda neler hissettikleri sorulduğunda katılımcılardan şu cevaplar geldi: yüzde 51 “şüphe”, yüzde 21 “anlayış”, yüzde 18 “korku”, yüzde 15’i “merhamet”, yüzde 13’ü “nefret”, yüzde 10’u “dayanışma”, yüzde 9’u “kayıtsızlık” ve yüzde 3’ü “diğer”.
Güney’de kalan mültecilere Rum toplumunun genel olarak hangi duygularla yaklaşıldığı sorusuna katılımcıların yüzde 52’si “şüpheyle”, yüzde 31’i “korkuyla”, yüzde 20’si “nefretle”, yüzde 19’u “kayıtsızlıkla”, yüzde 9’u “anlayışla”, yüzde 6’sı “dayanışmayla”, yüzde 4’ü “merhametle” ve yüzde 3’ü “diğer” cevabını verdi.
Rum toplumu içerisinde ırkçılıkla karşılaşılma sıklığı hakkındaki düşünceleri sorulan katılımcıların yüzde 35’i “oldukça”, yüzde 28’i “düşük ölçekte” yüzde 27’si “büyük ölçüde”, yüzde 10’u “hiç” cevabını verdi.
Mültecilerin kural tanımaz hareketlerinde toplum olarak Rumların sorumluluğu olduğuna inanıp inanmadıkları sorusuna da katılımcıların yüzde 35’i “evet, yüzde 65’i “hayır” dedi.
Mültecilerin kaldığı, Lefkoşa Surlariçi gibi yerlerde dolaşırken kendilerini ne kadar güvende hissettikleri sorusuna katılımcıların yüzde 58’i “hiç”, yüzde 27’si “biraz”, yüzde 11’i “oldukça” ve yüzde 4’ü “tamamen güvende” cevabını verdi.
Mültecilerin Rum ekonomine katkıda bulunduğuna ne derece inanıldığı sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 31’si “hiç”, yüzde 31’i “küçük ölçüde”, yüzde 18’i “oldukça” ve yüzde 14’ü “büyük ölçüde” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İyice küstahlaşan Anastasiadis;  Türkleri de temsil ediyoruz İyice küstahlaşan Anastasiadis; Türkler...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, hellimin “menşe ismi korumalı ürün” (POP) olarak tescil edilmesi ışığında, Avr...

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis;  Türk askeri Kıbrıs’tan gitmeli Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis; Türk...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Atina’da görüştüğü Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, “Türk askerinin...

Rum Yönetimi Rusya ile tatbikat yapacak Rum Yönetimi Rusya ile tatbikat yapacak

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ın, “Türkiye’nin Güzelyurt Körfezi deniz bölgesinde tatbikat yapacağı” gerekçesiyle, “karşı-Navtex” yayıml...

Güney Kıbrıs’ta 218 yeni vaka Güney Kıbrıs’ta 218 yeni vaka

Güney Kıbrıs’ta son 24 saatte yapılan 23 bin 144 PCR testi sonucu 218 yeni vaka tespit edilirken, salgın nedeniyle can kaybı yaşanmadı....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DSİ’nin KKTC’de bulunan proje müdürlüğünün görev süresi uzatıldı DSİ’nin KKTC’...

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün Kuzey Kıbrıs Su Te...

22 Nisan 2021 Döviz Kurları 22 Nisan 2021 Döviz Kurla...

Dolar, 22 Nisan 2021 sabahında 8,18 lira bandının üzerinde y...

Aziz Ataoğlu hayatını kaybetti Aziz Ataoğlu hayatını kay...

Demokrat Parti Genel Başkanı, Turizm ve Çevre Bakanı Sayın F...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Yarın Kutlanacak 23 Nisan Ulusal Egemenlik...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, yarın, kutlanaca...

Meclis Danışma Kurulu toplanacak Meclis Danışma Kurulu top...

UBP’nin, erken seçim tarihiyle ilgili, Ad-Hoc Komite oluştur...

Hakan Altun yoğun bakıma alındı Hakan Altun yoğun bakıma ...

Ünlü şarkıcı Hakan Altun, televizyon programının çekimleri ö...

Biden’dan son dakika hamlesi: Sözde Ermeni soykırımını tanıyacak Biden’dan son dakika haml...

Göreve geldiği Ocak ayından beri Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğ...

Rum liderden iki devletli çözüm itirafı Rum liderden iki devletli...

Kıbrıs zirvesi öncesi Ankara’nın BM’ye gönderdiği 2017’ye ai...

Türkiye’den KKTC’ye 2 milyar 250 milyon TL’lik kaynak aktarımı başlıyor Türkiye’den KKTC...

Türkiye ile KKTC arasında 3 Mart 2021’de Ankara’da imzalanan...

Bahçeli ve Vadili’de elektrik kesintisi yapılacak Bahçeli ve Vadili’d...

Kıb-Tek’ten verilen bilgiye göre Vadili köyünde bugün ...

Eğitim HABERLERİ