DOLAR 28,8898 -0.01%
EURO 31,2724 0.07%
ALTIN 1.878,840,23
BITCOIN 12685694,87%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rum’un gönderdiği mesaj açıklandı

Rum’un gönderdiği mesaj açıklandı

ABONE OL
06 Eylül 2018 13:20
Rum’un gönderdiği mesaj açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rum Yönetimi’nin Kocias aracılığıyla Türkiye’ye gönderdiği mesaj: Türk tarafı, bütün askerlerin çekilme takvimi de dahil, garantilerin ve müdahale hakkının tasfiyesini kabul ederse, Kıbrıs sorununun çözüm anlaşmasına ulaşma perspektifi var

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunan dengi Nikos Kocias’ın yaptıkları görüşme ve açıklamalar Rum basınında geniş yer bulurken; Rum tarafındaki iki büyük siyasi parti DİSİ ve AKEL’in Kıbrıs sorununda hızlı gelişmeler beklediği haber verildi.
Yunanistan’ın İzmir konsolosluk binasının açılması vesilesiyle önceki gün gerçekleşen Çavuşoğlu-Kocias görüşmesi ve açılış sırasında 9 Eylül provası yapan Solo Türk’ün geçişi Rum basınında çeşitli başlıklarla yer buldu.
Politis “Kıbrıs Sorunu Da Menüde… İzmir’de Çalışma Yemeğinde Çözümün Bütün Yönleri” başlığını kullandı.
HRİSTODULİDİS BİLGİ TOPLUYOR
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği Lute’un Kocias ile 11 Eylül’de Atina’da görüşeceğini hatırlatan gazete, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in 12 Eylül’de Atina’ya giderek Kocias’ın Lute ve Çavuşoğlu ile görüşmeleri hakkında bilgi alacağını belirtti.
Habere göre Hristodulidis, Atina ziyareti öncesinde de Berlin’e gidecek ve Türkiye Cumhuriyeti Haravgi’nin “Çavuşoğlu-Kocias İzmir’de Görüştü… Lefkoşa’nın Mesajında Askerin Çekilme Takvimi” başlıklı haberine göre, Kocias Çavuşoğlu’na Rum Yönetiminin mesajını da iletti. Mesajın “Türk tarafı, bütün askerlerin çekilme takvimi de dahil, garantilerin ve müdahale hakkının tasfiyesini kabul ederse, Kıbrıs sorununun çözüm anlaşmasına ulaşma perspektifi var” şeklinde olduğu öne sürüldü.
DİSİ
Habere göre DİSİ, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunan dengi Nikos Kocias’ın, New York’ta yapmaları muhtemel görüşme öncesinde, İzmir’deki Yunanistan konsolosluk binasının açılışı münasebetiyle gerçekleşen görüşmesinin önemine vurgu yaptı.
DİSİ “son günlerdeki çalışmalar ve hareketlilik, önümüzdeki haftaların, Kıbrıs prosedürünün yeniden başlaması çabaları açısından çok önemli olacağını gösteriyor” görüşünü ortaya koyduğu açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: “Kıbrıs sorunuyla ilgili Türkiye’de yer alan istişareleri ve Ankara’nın AB ile ilişkilerini canlandırma çabalarını yakından takip ediyoruz. Türkiye-AB ekonomik ilişkilerinin derinleşmesi Kıbrıs sorununun çözümünden geçer.”
AKEL
AKEL de açıklamasında, “bir yıldan fazla süren durgunluktan sonra Kıbrıs sorununda, halkın akıbetini ve ülkenin geleceğini belirleyebilecek hızlı gelişmeler dönemine giriliyor” görüşünü ortaya koydu.
BM Genel Sekreteri’nin 15 Ekim’e kadar BM Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporun içeriğini, Kıbrıs için geçici atadığı özel danışmanı Jane Holl Lute’un hazırlayıp sunacağı raporun ve iki liderle New York’ta yapacağı görüşmenin belirleyeceğine işaret eden AKEL, “Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in zamanın ne kadar kritik olduğunu anlaması ve müzakerelere, Genel Sekreter’in önerdiği şekilde devam etmeye hazır olduğunu göstermesi” dileğinde bulundu.
AKEL ayrıca, Kıbrıs Türk tarafının da olumlu cevap vereceği ümidiyle Anastasiadis’in “üstüne düşen sorumluluğu” almasını istedi ve “bu olursa, Genel Sekreter’in 6 ana konuda istediği stratejik görüş birliği mümkün olur” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.