DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 4408821,97%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Rum’un siyasi işbirlikçileri harekete geçti

Rum’un siyasi işbirlikçileri harekete geçti

ABONE OL
25 Eylül 2018 15:38
Rum’un siyasi işbirlikçileri harekete geçti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis “müzakerelerin kaldığı yerden Guterres Belgesi çerçevesinde başlatılmasını” isterken , BKP Genel Başkanı İzcan da, BM’ye yaptığı çağrıda şöyle dedi; “Müzakereler Crans Montana’da kaldığı yerden, Guterres Belgesi çerçevesinde başlatılmalı”

Sol Hareket Sözcüsü Korkmazhan da , Akıncı’ya çağrıda bulunurken, şunları söyledi; “Akıncı, geri adım atmamalı, daha önce ortaya koyduğu, “Guterres çerçevesini stratejik bir paket anlaşması ilan edelim” yönündeki duruşunu New York’ta kararlı bir şekilde sürdürmelidir

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıs sorunu ile ilgili New York’ta gerçekleşecek görüşmeler ve sonraki sürecin önem taşıdığını belirterek, ilgili tarafları BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapılacak görüşmede yapıcı davranmaya çağırdı.
BKP’den yapılan açıklamaya göre, BM’ye, görüşme sürecine Crans Montana’da kaldığı yerden, Guterres Belgesi çerçevesinde ön şartsız başlatma çağrısı yapan İzcan,“Bunun dışında, tarafların birbirine tehdit ve yaptırım içerecek davranışlar ortaya koyması, statüko ve taksime hizmet etmektir” dedi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan da “Birleşik Federal Kıbrıs’a ulaşmak için kararlı adımlar atma” talebinde bulunan İzcan, “Eğer karşı taraf olumsuz davranıp süreci berhava ederse, bunun dünya tarafından görülmesi ve gerekli baskının oluşturulması kaçınılmaz olacaktır” ifadelerini kullandı.
İzcan, “Görüşmelerde öncelik, Ankara’daki AKP hükümetinin bölgedeki ekonomik ve askeri çıkarları değil, tüm Kıbrıslıların barış içinde kardeşçe yaşaması olmalıdır” diyerek, “Kıbrıs Türk toplumunun, Cumhurbaşkanı Akıncı’dan beklediği budur” ifadelerine yer verdi.
Yeni bir başarısızlıkta, taksim tehlikesinin Kıbrıs’ı beklediğini savunan İzcan, “Çözüm istediğini söyleyip halktan yetki alanların, bunu akıldan çıkarmamasını” istedi.
SOL HAREKET
Sol Hareket, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’e, New York’ta BM Genel Sekreteri Guterres ile yapacakları görüşmelerde yapıcı olmaları ve müzakerelerin Guterres çerçevesi temelinde bir an önce başlaması için irade ortaya koymaları çağrısı yaptı.
Sol Hareket adına açıklama yapan Abdullah Korkmazhan, Genel Sekreter Guterres’in liderler ile yapacağı görüşmelerin müzakerelerin yeniden başlaması ve yeni bir zirvenin toplanması açısından kritik öneme sahip olduğunu belirterek, şöyle dedi:
”Eğer BM Genel Sekreteri müzakere sürecinin yeniden başlamasının ve yeni bir zirvenin toplanmasının ön koşullarının olmadığı kanaatine varırsa, çözüm ve federal Kıbrıs çabaları çok ciddi yara alacaktır. Kıbrıs sorununun çözümü çok daha zor hale gelecek, kalıcı bölünme daha güçlü bir zemin kazanacak ve önümüzdeki aylarda doğal gaz arama çabaları çerçevesinde gerginlikler ve çatışma riskleri doruk noktasına ulaşacaktır. Dolayısıyla her iki liderin müzakerelere Guterres çerçevesi temelinde bir an önce başlamaya hazır oldukları yönünde güçlü bir irade ortaya koymaları ve Genel Sekreteri bu yönde ikna etmeleri şarttır.”
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ortaya koyacağı tutum ve kararlılığın kritik rol oynayacağını kaydeden Korkmazhan, “Akıncı, New York öncesi sesleri yükselen statükocu ve çözüm karşıtlarının saldırıları karşısında asla geri adım atmamalıdır. Daha önce ortaya koyduğu, ‘Guterres çerçevesini stratejik bir paket anlaşması ilan edelim’ yönündeki duruşunu New York’ta kararlı bir şekilde sürdürmelidir” ifadelerini kullandı.
“New York görüşmeleri öncesi Kıbrıs’ın ya çözüm ya da kalıcı bölünme ve felaket ikilemli ile Kıbrıslı Türklerin ise ya federasyon ya da toplumsal yok oluş ikilemi ile karşı karşıya olduğunun akıldan çıkartılmaması gerektiğini” savunan Korkmazhan, erken ve kapsamlı federal çözümün tek çıkış yolu olduğunu belirtti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.