Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Saner; İç güvenlik önemli

01 Temmuz 2019 - 8:35 'de eklendi ve A+A-

Saner;  İç güvenlik önemli

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner, Kıbrıs Türk polisinin iç güvenliğin sağlanması için yaşamsal bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, polis teşkilatının görevini gereği gibi yapabilmesi için gereken önlem ve tedbirleri alma, atılması gereken adımları atmakta kararlı olduklarını vurguladı.
Ersan Saner, Kıbrıs Türk polis örgütünün kuruluşunun 55’inci yıldönümü ve polis haftası etkinliklerinin başlaması dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
UBP Genel Sekreteri Saner, mesajında, Devlet otoritesinin vatandaşlarına karşı en önde gelen yükümlülüğünün onun güvenliğini sağlamak olduğunu belirterek, “İç güvenlik en az dış güvenlik kadar önemlidir. İç güvenliğin en önemli sağlayıcısı ve koruyucusu ise polis teşkilatımızdır” dedi.
Kıbrıs Türk polisinin tarihçesinin Osmanlı döneminin başlangıcına kadar uzandığını dile getiren Saner, Osmanlı döneminde adada huzur ve güvenin başlıca sağlayıcısının polis gücü olduğunu ve tarihçilere göre İngiliz koloni idaresinin de adayı yönetirken önemli oranda Osmanlı döneminden kalan sağlam polis örgütü yapısından faydalandığını belirtti.
Saner, Kıbrıs Türkü’nün, Rumlarla ortaklaşa kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iç güvenliğinin sağlanmasında önemli rol üstlendiğini ancak ne yazık ki 21 Aralık 1963’te başlayan adayı Yunan yapma amaçlı Rum saldırılarından Kıbrıs Türk Polisi’nin de olumsuz yönde etkilendiğini söyledi.
Saner, Kıbrıs Türk polisine ait silahların çok büyük bölümünün Rumların elinde kaldığını ama Kıbrıs Türk polisinin elinde kalan az sayıda silahı en etkin şekilde kullanarak Kıbrıs Türkü’nün Rum saldırılarına karşı direnişinde önemli rol oynadığını kaydetti.
Adanın çeşitli yerlerinde bulunan ve ulusal direnişe katılan polislerin 30 Haziran 1964 tarihinden itibaren tek bir çatı altında toplandığını anımsatan Saner, bu nedenle her yılın 30 Haziran gününün Polis Günü ve Polis Haftası’nın başlangıcı olarak kutlandığını belirtti.
Saner mesajına şöyle devam etti:
“55 yıl sonra bugün düne göre çok ilerideyiz ama yine de yapılacak çok şey vardır.
Ulusal Birlik Partisi olarak ülkede yaşanan gelişmelerin farkındayız. Vatandaşımızın beklentilerini çok iyi biliyoruz. Polisimizin özverili çabaları bulunduğunu ama kimi sorunları da yaşamakta olduğunu kabul etmek durumundayız.
Artan öğrenci sayısı, yabancı ülkelerden gelen iş gücü, turist miktarı ve nüfus ülkemizin kalkınmasına katkı sağlarken polisimizin yükünü artırmaktadır.
Bu yükün karşılanması için polisimizin sayısal olarak yeterli, çağdaş araç gereç ve donanımlarla takviyesi, etkin bir yönetime sahip olarak teşkilatta huzur ve disiplinin hüküm sürmesi gerekir.
KKTC’nin yeni hükümeti olarak iç güvenliğe özel bir önem vermekteyiz.
Hiç kimse halkımızın ve ülkemizde bulunan konuklarımızın huzurunu bozamamalıdır.
Hükümet ortağı olarak polis teşkilatının görevini gereği gibi yapması için alınması gereken ne karar varsa almakta, atılması gereken adımları atmakta kararlıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle dünden bugüne polisimize katkı koyan hizmet veren ve aramızda olan herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyor, aramızda olmayanları rahmetle anıyor, mevcut tüm polislerimize görevlerinde üstün başarılar ve sağlık diliyorum.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete sahip çıkılmal...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu ve beraberindeki heyetini k...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın so...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesinde düzenlen...

FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşik Arap Emirlikleri ve George Soros’un sahibi olduğu Open Society Foundation...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, “T...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (I) Fuat VEZİROĞLU; AKINCI ...

Akıncı, yani Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı kimin eseridir? Hat...

Rum Savunma Bakanı Angelidis; ABD kuvvetlerine kolaylık sağlıyoruz Rum Savunma Bakanı Angeli...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan Andreas Papandreu Hava Üssünd...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye bedel ödetmeli Anastasiadis; AB Türkiye...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Kı...

Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları F...

Anastasiadis’den Kapalı Maraş önerisi… Ortak komite oluşturulsun Anastasiadis’den Kapalı M...

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Guterres’e ...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Top...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuri...

Rum Yönetimi insansız hava aracı satın alacak Rum Yönetimi insansız ha...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Deniz Gözetimi İçin ...

Rumlar en çok orduya güveniyor Rumlar en çok orduya güve...

NACAK GAZETESİ- 2019 yılı Sonbaharı Eurobarometre sonuçların...

Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’e üçüncü gemimiz geliyor Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Doğu Akdeniz) üçü...

Aydın AKKURT;  FETÖ- AHVAL NEWS VE RUM PROPAGANDASI Aydın AKKURT; FETÖ- AH...

Londra merkezli, FETÖ’nün Avrupa’daki yayın organı AHVAL NEW...

Eğitim HABERLERİ