Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Savaşan; Tatar Cumhurbaşkanlığına yürüyor

27 Ocak 2020 - 10:38 'de eklendi ve A+A-

Savaşan;  Tatar Cumhurbaşkanlığına yürüyor

NACAK GAZETESİ- UBP MYK Üyesi Ahmet Savaşan, katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanlığı seçim sürecini ve Ersin Tatar’ın adaylığını değerlendirdi.
UBP Genel Başkanı Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığının nasıl ortaya çıktığının herkes tarafından bilindiğini hatırlatan Savaşan, Tatar’ın adaylığı, gerek parti içinde, gerekse toplumda yaşanan demokratik tartışmaların bir sonucu olarak kabul ettiğini belirtti. Savaşan, “Tatar’ı aday yapan bu demokratik süreç oldu; Cumhurbaşkanı yapan da aynı süreç olacaktır” dedi.
Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak niteliklere sahip olduğunu ifade eden Savaşan, “Şimdi önümüzde tek hedef var o da Ersin Tatar’a bu seçimi kazandırmak” dedi.

DOĞU AKDENİZ
Doğu Akdeniz’de bölge ülkelerinin geleceğini belirleyecek gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Savaşan, bu durumun, yoğun ve karmaşık bir siyasi mücadelenin yanı sıra, askeri faaliyetlerin de yoğunlaşmasını zorunlu kıldığını vurguladı. Savaşan, bölgedeki bütün ülkelerin kara, deniz ve havada etkin olmak için çaba gösterdiğini ve bunun ciddi bir mücadeleye dönüştüğünün görüldüğünü belirtti.

YENİ POLİTİKA ŞART
Bölgedeki bu gelişmeleri anlamadan, bu gelişmelere uygun bir politika izlemeden, Türkiye ile samimi ilişkileri devam ettirmeden Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını korumanın mümkün olmayacağının altını çizen Ahmet Savaşan, Cumhurbaşkanlığı makamında oturacak kişinin bu anlamda çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

TATAR’IN MANİFESTOSU
KKTC’de artık yeni bir dönemin başlaması gerektiğini ifade eden Savaşan, Ersin Tatar’ın seçim manifestosunun konusunun uzmanları tarafından büyük emekler verilerek hazırlandığına ve Tatar’ın nasıl bir cumhurbaşkanı olacağının bu manifestodan anlaşılabileceğine dikkati çekti.

UBP “Denenmiş ve tüketilmiş yollardan giderek, aynı şeyleri tekrar ederek farklı bir sonuca gidilmesinin mümkün olmadığını” vurgulayan Savaşan, Ulusal Birlik Partisi’nin, Kıbrıs konusunun görüşmeler yoluyla varılacak bir anlaşmayla sonuca bağlanmasından yana olduğunun altını çizdi.

KALINAN YERDEN BAŞLANAMAZ
Ahmet Savaşan, “müzakerelere başlamak için Rum tarafı ile ortak bir vizyon aranacak. Rum tarafında gerçek bir zihniyet değişikliği olup olmadığının anlaşılması için de ilk aşamada hidrokarbon aramalarında eşit mal sahipliği zemininde işbirliği yapılması için geçici bir komite kurulması talep edilecek. Bu konuda somut ilerleme sağlaması halinde, öngörülebilir, gerçekçi, sonuç odaklı, ucu açık olmayan yeni bir sürecin başlatılması mümkün olacaktır” dedi ve müzakerelere Crans Montana’da kalınan yerden devam edilmesinin mümkün olmadığına vurgu yaptı; “Bölgedeki durumu dikkate aldığımız zaman, uzayıp gidecek bir müzakere sürecinin bize hiçbir fayda sağlamayacağı açıkça ortadadır. Kaldı ki, bölgenin en önemli gücü olan Türkiye de artık böyle bir müzakere süreci istemiyor. Bu durumda böyle bir süreç ile Kıbrıs Türk Halkı’nı ve Türkiye’yi oyalayabileceğini hayal etmek tam bir aymazlıktır” dedi.

BM TAAHHÜT ETMELİ
Bu süreçte iki devletli çözüm dahil tüm çözüm alternatiflerinin masada olmasının UBP için esas teşkil ettiğini dile getiren Savaşan, “BM, bu sürecin sonunda bir neticeye ulaşılamazsa, uluslararası statümüzün belirlenmesi yolunun açılacağı konusunda gereken taahhütleri açık bir şekilde ortaya koymalıdır” şeklinde konuştu.

TATAR
Başbakan Ersin Tatar’ın eğitimi ve siyasetteki tecrübesinin yanında her zaman halkın içinde olmasının Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kendisine büyük avantaj sağladığını ifade eden Savaşan, “Sayın Tatar, insancıl duruşu, çalışkanlığı, eğitimi, enerjisi ile geçmiş Cumhurbaşkanlarına göre çok daha aktif bir Cumhurbaşkanı olacaktır” dedi.

İNİSİYATİF
“Tatar’ın aktif kişiliği ve ortaya koyduğu yeni ve gerçekçi vizyonu ile halkı ilgilendiren bütün konularda inisiyatif alacaktır” diye konuşan Ahmet Savaşan, yeni dönemde, Cumhurbaşkanlığı’nda Kıbrıs sorununun yanı sıra, ekonomi, turizm, yükseköğretim, çevre, kültür-sanat, spor ve gençlik, engelsiz yaşam gibi alanlarda üst kurullar oluşturacağını ve bu alandaki politikaların kalıcı hale getirileceğini söyledi.

ÖNCE İNSAN
Savaşan, seçim sonucuna ilişkin olarak ise “UBP olarak seçime birlik ve beraberlik içinde girdik. Parti istedi, halk istedi ve Genel Başkanımız Sayın Tatar aday oldu. Sayın Başkan, zaten ülkenin her yanında insanlarımızla iç içeydi. Diğer bütün adaylara göre önde başladığımız bu seçimi yine önde tamamlayacağımıza hiç kimsenin kuşkusu yok. Önce insan sonra nisan ve bir festival havası içinde Saray’a yürüyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;  “Tatar seçimi kazanmamalı” FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayan AB lobicisi Cengiz Aktar, FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS haber sitesinde yayınl...

LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanmanın amacı ne? LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanma...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Cumhurbaşkanlığı seçimi yasaklarına günler kala Lefkoşa Türk Belediye (LTB) Meclisi’ne...

Başbakan Tatar;  Yargının sıkıntıları aşılmalı Başbakan Tatar; Yargının sıkıntıları ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen istişare toplantısında Anayasa değişikliği konusu ele alındı. Toplantıda, Anayasa ...

Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları vergiler hariç 1 TL Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları v...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, THY Kıbrıs Müdürlüğü nezdinde başlatılan girişimlerin olumlu sonuç verdiğini 29 Mart-24 Ekim 2020...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Av. Fuat VEZİROĞLU;  İNCİ DÖKTÜRMEK Av. Fuat VEZİROĞLU; İNC...

Güzellik uzmanlarına göre dünyanın en iyi, en kaliteli, en p...

FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;  “Tatar seçimi kazanmamalı” FETÖ’nün yayın organları ...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayan AB lob...

Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor? Aydın AKKURT; AB Nereye ...

Türkiye’nin AB süreci, bundan tam 57 yıl önce başladı. Türki...

LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanmanın amacı ne? LTB 10 milyon TL borçlana...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Cumhurbaşka...

Başbakan Tatar;  Yargının sıkıntıları aşılmalı Başbakan Tatar; Yargın...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen istişar...

Futbolcular aracılığıyla kara para aklama Futbolcular aracılığıyla ...

NACAK GAZETESİ- İspanyol makamlarının, Europol işbirliğiyle,...

Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları vergiler hariç 1 TL Başbakan Tatar açıkladı; ...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, THY Kıbrıs Müdürlüğü n...

Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginlik daha da tırmanacak Rum yanlısı AB harekete g...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan...

Başbakan Tatar; KKTC ve halkımız için çalışıyoruz Başbakan Tatar; KKTC ve ...

Ötüken’de, İskele Belediyesinin öz kaynakları ve Milli Eğiti...

HP Milletvekili Manavoğlu sordu;  Akıncı örtülü ödeneği nerelerde kullandı HP Milletvekili Manavoğlu...

NACAK GAZETESİ- HP Milletvekili Gülşah Manavoğlu, katıldığı ...

Eğitim HABERLERİ