DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19062470,85%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Seçim 7 Ocak’ta yapılacak

Seçim 7 Ocak’ta yapılacak

ABONE OL
14 Kasım 2017 00:27
Seçim 7 Ocak’ta yapılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

* DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, 2018 bütçesinin geçmesini engelleyeceği için erken seçimin 7 Ocak değil, 4 Şubat 2018’de yapılmasını önerdi. Denktaş’ın önerisi, oy çokluğuyla reddedildi

* Erken seçinin 7 Ocak’ta yapılması önerisi, 38 kabul oyuna karşılık 2 ret oyuyla ve oy çokluğuyla kabul edildi. Başbakan Özgürgün de yaptığı konuşmada 7 Ocak’taki önerinin ana muhalefetten geldiğini, bunu da kabul ettiklerini, bu işin bittiğini söyledi
.
Meclis Genel Kurulu, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin oy çokluğuyla onayladığı “Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Karar Önerisi”ni görüştü.
Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi Başkan Vekil Teberrüken Uluçay, karar önerisini okudu.
DENKTAŞ 4 ŞUBAT’I ÖNERDİ
Öneri üzerine, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş söz aldı.
Denktaş, komite ve genel kurul aşamasında bu karar önerisine oylarının ret olacağını söyledi.
Denktaş, erken seçime gidilmesi halinde 2018 bütçesinin geçirilemeyeceğini, bu nedenle benzin ve mazot zammının art arda geleceğini, arpaya yapılacak zammın ekmeğe, süte yansıyacağını, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun seçim yasakları nedeniyle okullara müdür ve muavin atamayacağını ve eğitimdeki sorunların süreceğini kaydetti.
Yüksek Seçim Kurulu’nun 7 Ocak erken seçimine zorlanarak hazırlandığı yönünde açıklaması olduğunu belirten Denktaş, “Bu seçimin sağlıklı bir seçim olup olmayacağı kesin değildir. Bu gelişmeler, 2018’i olumsuz etkileyecek. İktidara kim gelirse gelirse bu olumsuzluklar iktidarı bastıracak. 2005’teki olumsuzluklar 2018’de de 2019’da da yansıyacak” dedi.
Denktaş, 2018 bütçesinin geçmesini engelleyeceği için erken seçimin 7 Ocak’ta değil, 4 Şubat 2018’de yapılmasını önerdi.
Serdar Denktaş, “İnadı bir kenara bırakıp, seçimi 3 hafta erteleyerek bütçeyi görüşelim, gerekli düzenlemeleri yaparız, Yüksek Seçim Kurulu’nda da hazırlık için fırsat vermiş oluruz” dedi.
Denktaş, “Geçirilmemiş bir bütçe var. Bütçe Meclis’tedir. 31 Ekim tarihi itibarıyla Meclis’e sunuldu. Anayasaya göre, 10 gün içinde görüşülmeye başlanabilirdi” dedi.
Denktaş, geçirilmeyen 2018 bütçesinin polisler için de sıkıntı yaratacağını söyledi.
Muhalefet kanadının yerinden yaptığı eleştirilere cevaben Serdar Denktaş, “Tiyatroyu oynayan Demokrat Parti değil” dedi.
Denktaş’ın önerisi, oy çokluğuyla reddedildi.
ÖZGÜRGÜN
Başbakan Hüseyin Özgürgün, 7 Ocak’taki önerinin ana muhalefetten geldiğini, bunu da kabul ettiklerini, bu işin bittiğini söyledi.
Özgürgün, “Bütçe seçimden sonra geçer. Birinci unsur halka gitmektir. Bütçe sonra geçirilir. Denktaş’ın görüşüne de saygım var” dedi.
Özgürgün, ,“Bütçenin daha sonra geçmesini sorun olarak görmediğimi söylemiştim. UBP olarak 7 Ocak dedik. Kararın arkasındayız. Polisle ilgili yasa, Bakanlar Kurulu’na geldi. Sayın Denktaş, ‘geçmesinde bütçesel olarak sorun var’ dedi. Yasa önerisi Bakanlar Kurulu’nda kaldı. Vekiller bu yasayla ilgili öneri getirirse oyumuz evet olur. Yasa geçer ve bütçeye konar” şekline konuştu.
ARABACIOĞLU”
DP milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, DP’nin seçime değil, seçimin tarihine ret oyu verdiğini, Denktaş’ın söylediklerini komite toplantısında da dile getirdiğini belirtti.
Erken seçime gidilmesi sürecini anımsatan Arabacıoğlu, “Seçim tarihini belirleyen iktidardır. Burada bir yanlışlık var. Bütçenin geçirilmesi gerekirdi. Bu noktada Özker Özgür’ün sözü gelir akılıma, ‘şeker suya mı düştü?’ Erken seçimin 7 Ocak’ta yapılmasında bu kadar ısrarcı olunmasını anlamıyorum” dedi.
Arabacıoğlu, seçim döneminin hayırlı olmasını diledi.
38 KABUL, 2 RET
Soyer’in konuşmasının ardından “Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Karar Önerisi” oylandı. Karar önerisi, 38 kabul, 2 ret oyuyla ve oy çokluğuyla kabul edildi. 2 ret oyu DP’den geldi.

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.