Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Benan; “Bu vatana sahip çıkacağız”

21 Aralık 2017 - 22:55 'de eklendi ve A+A-

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği  Başkanı Benan;  “Bu vatana sahip çıkacağız”

* Geçmişini bilmeyen bir nesil, bağrından yeni kahramanlar çıkaramaz. Bu vatan bize atalarımızdan, bu vatan için kanlarını dökenlerden emanetidir. Bu emanete sahip çıkacağız

“21-25 Aralık Mücadele Ve Şehitler Haftası” dolayısıyla, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Program; saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Anma töreninde Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar ile Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından, Haydarpaşa Ticaret Lisesi (HTL) öğrencileri Mücahitler Marşı, Aziz Şehitler ile Vatan Marşını okudu. Tören, HTL öğrencilerinin oratoryosuyla sona erdi.

BAYAR

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkan Yardımcısı Celal Bayar, bugün tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen 21 Aralık 1963 olaylarının 54. yıldönümü olduğuna işaret ederek, yaşanan tüm acıların sebebinin Rum  ve Yunanlıların Enosis hayalleri olduğunu vurguladı.

Rumların Türkleri imha planı olan Akritas’ı 54 yıl önce uygulamaya koyduklarını anlatan Bayar, EOKA kuruluşu, Akritas Planı, ENOSİS, Kıbrıs Cumhuriyeti ve TMT’nin kuruluşu hakkında bilgiler verdi.

Rumların tüm bu planları yaparken Kıbrıs Türk halkının Türkiye’ye, namusuna, şerefine, vatan toprağına bağlığını hesaba katmadıklarına işaret eden Bayar, Rumların Anavatan Türkiye’nin Kıbrıslı Türkleri yalnız bırakmayacağını ve TMT’yi göz ardı ettiklerini kaydetti.

“Kanlı Noel” olaylarının 20 Aralık akşamı iki Kıbrıslı Türkün vurulmasıyla başladığına değinen Bayar, yaşanan diğer olayları da anlatarak, adaya barışın 20 Temmuz 1974 Barış Harekatıyla geldiğini söyledi.

Geçmişten ders alıp geleceğe bakmak gerektiğini dile getiren Bayar, Rum ve Yunanlıların Enosis’te ısrar ettiklerini, bu sebeple adada 40 yılı aşkın bir süredir bir anlaşmaya varılamadığını dile getirdi.

Rumlar ve Yunanlıların, Kıbrıs’ı Girit’e benzetmek için çaba harcadıklarına dikkat çeken Bayar, Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgal etmediğini, Kıbrıs Türk halkının barış ve huzur içinde yaşaması için adaya geldiğini vurguladı.

Bayar; eşitlik, egemenlik, devlet, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden vazgeçmeyeceklerini söyleyerek, şehitleri bugün ve her gün anmanın önemine işaret etti.

BENAN

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan da, 21 Aralık’ın, acıların yaşandığı gün olması yanında, Kıbrıslı Türklerin adada var olabilmek için kahramanca mücadele ettiği gün olarak da tarihe kazındığını vurguladı.

Konuşmasını, şehitler için yazılmış bir şiirle sürdüren Benan, bu toprakların nasıl vatan yapıldığının yeni nesillere iyi anlatılması gerektiğini kaydetti.

Konuşmasına “Geçmişini bilmeyen bir nesil, bağrından yeni kahramanlar çıkaramaz” diye devam eden Benan, bu vatanın bize atalarımızdan, bu vatan için kanlarını dökenlerden emanet olduğunu, gelecek nesillerin de bu emanete sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

Şehitlerin arkasında bıraktıklarının acılarını paylaştıklarını, ancak kimsenin bu insanların neler hissettiklerini anlayamayacağını ifade eden Benan, “ateş düştüğü yeri yakar, yeni şehitler verilmemesi, yeni acılar yaşanmaması için uğraş verilmeli” dedi.

Adada bir anlaşma olacaksa, geçmişte yaşananların yinelenmemesi için uğraş verilmesi, refahın paylaşılması gerektiğini vurgulayan Benan,  “canlarını bizim için feda edenleri unutmamalıyız” şeklinde konuştu.

Benan, bir anlaşma olacaksa, eşitlik, özgürlük içinde yaşanabilecek bir düzenin oluşturulmasının önemine işaret ederek, bugüne kadar bir anlaşma olmamasının sebebinin Kıbrıs Türk halkı olmadığına değindi. Benan konuşmasını şöyle tamamladı:

“Emanetiniz, emanetimizdir. Sizlerin sahip çıktığı gibi bu vatana sahip çıkacağız. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Mücahit ve gazilerimiz önünde şükranla eğiliyoruz.”

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atöly...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını tamamlamış olan lise öğrencilerine yönelik, iki hafta boyunca sürecek olan y...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Mehmetçik’te hasatla birlikte üzüm su...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda kaza

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat 18:00 sıralarında, Lefkoşa-Girne anayolunun 4-5’inci kilometreleri arasında...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını ta...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de yaşamını sürdüren Kıbrıslı Türk Şef Meliz Berg’i (Meliz Cooks) kabul etti. Be...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yö...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını t...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu ...

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihti...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda ...

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat ...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğu...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de ya...

Surlariçi’nde çarşamba günü “Cümbez Kültür Sanat Buluşması” yapılacak Surlariçi’nde çarşamba gü...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

 Görevden alma ve atamalar  Görevden alma ve atamala...

Görevden alma ve atamalar sürüyor… Devlet Laboratuvarı ve Ba...

Başbakan Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü dolayısıyla mesajı yayımladı Başbakan Üstel, Erenköy D...

Başbakan Ünal Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü...

Tahıl Koridoru Anlaşması’na göre 4 gemi daha Ukrayna limanlarından ayrıldı Tahıl Koridoru Anlaşması’...

Türkiye’de 22 Temmuz’da imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddeler...

Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi ve ırkçı Rum zihniyetinin tavsiyelerine ihtiyacımız yoktur Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönet...

Savaşan: Covid-19’da elde ettiğimiz tecrübe Maymun Çiçeği’yle mücadelede avantaj Savaşan: Covid-19’da elde...

UBP Milletvekili Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, May...

Eğitim HABERLERİ