Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Şener’in oyu daha da düştü

17 Mayıs 2019 - 9:34 'de eklendi ve A+A-

Şener’in oyu daha da düştü

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta daha önce yapılan kamuoyu araştırmalarında Şener Levent liderliğindeki Yasemin Hareketi’nin oyu yüzde 0.9 olarak gösterilirken, yapılan son anketlerde bu oy oranı yüzde 0.4’e düştü.
Avrupa Parlamentosu (AP) seçimine 9 gün kala, DİSİ ile AKEL arasındaki makasın kapandığı, ancak DİSİ’nin birinci sırada olmayı sürdürdüğü bildirildi.
Alithia gazetesi, OMEGA kanalının dün yayınladığı ankete göre, DİSİ’nin yüzde 16,7’lik oy oranıyla ilk sırada olduğunu ve AKEL’in yüzde 14,4’lük oranla DİSİ’yi izlediğini kaydederek, daha önceki anketlere kıyasla, aradaki farkın azaldığını yazdı.
Gazete, ankete göre DİKO’nun oy oranının yüzde 6,3, Rum Ulusal Halk Cephesi’nin (ELAM) yüzde 4,1, EDEK’in yüzde 3,7, Ekologlar-Vatandaşlar İttifakı’nın yüzde 1,9, Demokratik Cephe’nin (DİPA) yüzde 0,2, Hayvan Hakları Partisi’nin yüzde 0,7 ve Yasemin Hareketi’nin yüzde 0,4 olduğunu kaydetti.
Ankete katılanların yüzde 1,7’sinin “diğer” yanıtını verdiğini belirten gazete, boş oy atacak olanların oranının da yüzde 2,1 olduğunu yazdı.
Gazete, ankete göre kime oy vereceği konusunda henüz karar vermemiş olanların oranının ise yüzde 29,8 olduğunu ve bu oranın, sonuçları etkileyebileceğini belirtirken, yüzde 12,7’lik kesimin de oy kullanmayacağını beyan ettiğini kaydetti.
HÜKÜMETİN İCRAATLARINI ONAYLAMIYORLAR
Gazete, ankette AP seçiminin yanı sıra, Rum Hükümeti’nin icraatları ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili fikirlerine dair görüşlerin de sorulduğunu yazdı.
Katılımcıların yüzde 50’si, Hükümet’in Kıbrıs sorunuyla ilgili icraatlarından memnun olmadığını, yüzde 37’si de memnun olduğunu belirtti. Yüzde 13’lük kesim bu soruyu yanıtlamadı.
Güney Kıbrıs’ın ekonomisiyle ilgili icraatlar konusunda ise katılımcıların yüzde 52’si olumsuz görüş sundu. Yüzde 39’luk kesim memnun olduğunu belirtti, yüzde 9’luk kesim bu soruyu yanıtsız bıraktı.
Suçlarla mücadeleyle ilgili oranlara bakıldığında ise, yüzde 71’lik kesim, Hükümet’in bu konuda sınıfta kaldığı görüşünü beyan etti. Yüzde 20’lik kesim icraatlardan memnun olduğunu belirtti, yüzde 9’luk kesim bu soruyu cevaplamadı.
Ankete göre katılımcıların yüzde 72’si, Hükümet’in kooperatif bankalarıyla ilgili icraatlarını onaylamadığını belirtirken, yüzde 15’i onayladığını beyan etti, yüzde 13’lük kesim bu soruyu yanıtlamadı.
Katılımcılar, Anastasiadis’in Kıbrıs sorununda ortaya koyduğu yeni öneriler çerçevesinde, parlamenter demokrasiyle ilgili öneri konusunda yüzde 28 oranında “onaylıyorum”, yüzde 37 oranında “onaylamıyorum” yanıtı verirken, desantralize federasyon konusunda ise yüzde 25 oranında “onaylıyorum”, yüzde 43 oranında “onaylamıyorum” yanıtı verdi.
Gazete, anketin “NOVERNA” araştırma şirketi tarafından OMEGA kanalı hesabına, 4-13 Mayıs tarihleri arasında, Güney Kıbrıs genelinde 18 yaş ve üstü 800 kişiyle rastgele telefon görüşmeleri aracılığıyla gerçekleştirildiğini yazdı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk iki ayrı devle...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’ni Kıbrıs’taki iki hal...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya hazırız”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanlığı’nın üzerine düşen büyük görev ve sorumluluğun ...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yapılmıyor

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, yüzme suyu analizlerinin yapılmadığını ve halk sağlığın...

Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış! Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış!

NACAK GAZETESİ- KKTC mahkemelerinde küfür, hakaret, ve karşılıksız çek kesmekten yargılanan Hüseyin Macit Yusuf’un “KKTC ve Kıbrıs Türk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutu...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aks...

“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Öz...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yap...

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nild...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş”...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüks...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlü...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, ...

Eğitim HABERLERİ