DOLAR 32,8208 0.07%
EURO 35,2149 -0.1%
ALTIN 2.449,240,18
BITCOIN 2154575-0,54%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Serdar Denktaş; Dış güçlerin hedefiyim

Serdar Denktaş; Dış güçlerin hedefiyim

ABONE OL
22 Aralık 2017 21:58
Serdar Denktaş; Dış güçlerin hedefiyim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

* Mart sonu, en geç Nisan ortası yeniden müzakere masasına oturalım diye baskı altında kalacağız. Benim tavrım açık ve net. Hele 2 toplumlu, 2 kesimli federasyon çerçevesine, ben sonuna kadar karşı duracağım. Çünkü bizim anladığımızı Rum ve dünya anlamıyor. Biz eşitlik diyoruz. Onlar bizi eşit görmüyor. Dolayısıyla ben sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim

* Dış güçlerin en büyük derdi benim tavrımdır. Üstümüzde oyunların bir nedeni de budur. Ben veya DP çok büyük ve güçlüdür diye değil ama “Denktaş” soyadı nedeniyle buradan bir karşı duruşun Türkiye’de çok ses getireceğine onlar da inanıyorlar. Dolayısıyla onlara göre bu gücün mümkün olduğunca zayıflaması gerekir. Bunun için de üstümüzde tezgâhlanan oyunlar malum ortada. Nedeni başka hiçbir şey değil
Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, KKTC Genç İş Adamları Derneği (GİAD) yönetim kuruluyla bir araya geldi.
DP’den yapılan açıklamaya göre, DP Genel Merkezinde yer alan görüşmede, Dernek Başkanı Cemal Gülercan, 7 Ocak’ta gerçekleşecek seçimler ile ilgili siyasi partilere ziyaret gerçekleştirdiklerini belirtti.
Dernek yönetim kurulu ve üyeleri olarak, ürettikleri ekonomik politikalar ile turizm çalıştayında ortaya çıkan raporları içeren kitapçığı ve her ay yayınladıkları gazeteyi de Denktaş’a sunan Cemal Gülercan ve beraberindekiler iç ve dış konularda görüş alış verişinde bulundu.
Görüşmede ülke ekonomisi ve Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı.
DENKTAŞ
DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, görüşmede, ülke ekonomisi üzerine açıklamalarda bulundu.
Denktaş 2018 bütçesi onaylanmadan seçime gidilmesinin birçok fırsatın kaçmasına neden olduğunu söyledi; bu durumun hem zaman kaybına neden olacağını, hem de hem sıkıntıları beraberinde getireceğinin altını çizdi.
Denktaş; “Bütçenin onaylanması, Mali Protokolün imzalanması Nisan ayını bulur. Haziran’da yerel seçimlerin olacağını düşünecek olursak, piyasaya para akamayacağından 2018 zorlu ve sıkıntılı bir yıl olur” dedi.
“Aşabilir miyiz?” sorusuna karşılık ise Denktaş, mevcut hükümetin devamı noktasında aşılabileceğini, çünkü yapılan hazırlıkların devamının sağlanacağını, zaman kaybının daha fazla yaşanmayacağını kaydetti.
Geçmiş dönemde taksit taksit ödemelerin yapıldığını hatırlatan Denktaş, bu durumun bazılarını rahatsız ettiğine de işaret ederek; “evet geçmişte yaşanan sıkıntılar benim dönemimde yaşanmadı, çiftçi, hayvancı, maaşlar taksit taksit değil de zamanında ödendi diye hatırlatmalar yapıyorum. Bu bizim görevimizdi ancak ben bu görevi yapamayanları hatırlatıyorum, yaptım diye övünmüyorum” diye konuştu.
Yeni seçim sistemi konusunda ise Denktaş, bu sistemin sonuçlarını 7 Ocak seçimleri ile tecrübe edeceklerini ancak kendisinin en başından bu yana karma sisteme karşı olduğunun bilindiğini belirtti.
Serdar Denktaş, ekonomik paket konusunda birçok ilerleme kaydedildiğini, TC Başbakan Yardımcısı ile bazı konularda revizyon yapılması hususunda görüştüklerini söyledi.
Devlete yönelik güvenin erozyona uğramasının ana nedenini dış güçlerin girişimleri ve siyasete olan güvensizliğe bağlayan Serdar Denktaş, yaşanan hayal kırıklıkları, basının rolü ve sosyal medyanın etkisinin de unutulmaması gerektiğine işaret ederek, lider boşluğunun da nedenler arasında olduğunu söyledi.
Görüşmede Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın siyasi hayattaki varlığı hatırlatılarak karşılıklı anekdotlar paylaşıldı.
Bu çerçevede “Yuhalayabildiğimiz kadar alkışlamayı da öğrenmeliyiz” diyen Serdar Denktaş, bu bağlamda başta sivil toplum örgütlerine büyük görevler düştüğünün, basının da bu konuda duyarlılığının altını çizdi.
KIBRIS SORUNU
Kıbrıs sorunu konusunun da masaya yatırıldığı görüşmede, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Rum tarafındaki seçimlerin varlığından bahsederek, seçim sonrası Mart sonu veya Nisan ayı ortasında müzakere masasının kurulması için yine baskının gündeme geleceğini öngördüklerini belirtti.
Denktaş “Mart sonu, en geç Nisan ortası yeniden müzakere masasına oturalım diye baskı altında kalacağız. Benim tavrım açık ve net. Hele 2 toplumlu, 2 kesimli federasyon çerçevesine, ben sonuna kadar karşı duracağım. Çünkü bizim anladığımızı Rum ve dünya anlamıyor. Biz eşitlik diyoruz. Onlar bizi eşit görmüyor. Dolayısıyla ben sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim” dedi.
Gerek kendisinin, gerekse parti görüşünün Kıbrıs konusundaki tavrından ötürü DP’ye yönelik bir takım “oyunların” varlığından söz eden Denktaş şöyle konuştu:
“Dış güçlerin en büyük derdi benim tavrımdır. Üstümüzde oyunların bir nedeni de budur. Ben veya DP çok büyük ve güçlüdür diye değil ama ‘Denktaş’ soyadı nedeniyle buradan bir karşı duruşun Türkiye’de çok ses getireceğine onlar da inanıyorlar. Dolayısıyla onlara göre bu gücün mümkün olduğunca zayıflaması gerekir. Bunun için de üstümüzde tezgâhlanan oyunlar malum ortada. Nedeni başka hiçbir şey değil.”
 

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (3)


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.