Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Serdar Denktaş; Rum’un hedefi Kıbrıs’ı Helen yapmak

15 Kasım 2018 - 14:21 'de eklendi ve A+A-

Serdar Denktaş;  Rum’un hedefi  Kıbrıs’ı Helen yapmak

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, 15 Kasım mesajında “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün sadece bizlerin değil gelecek nesillerimizin de en güçlü teminatıdır.” ifadelerini kullandı.
Denktaş, “17 Haziran 1983 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi’nin, Kıbrıs Türklerinin Self Determinasyon Hakkını ilan etmesinin ardından 15 Kasım 1983’de kuruluşu Mecliste oy birliğiyle ilan edilen Cumhuriyetimizin bugün 35.yılını kutlamaktayız” dedi.
Mesajda şu ifadelere yer verildi:
“Bağımsızlık bildirgesinin önsözü bölümünde, Kıbrıs Türk halkının ‘Aynı adada yanyana yaşamaya mecbur bulunan bu iki halkın aralarındaki bütün sorunları, eşit düzeyde müzakerelerle, barışçı adil ve kalıcı bir çözüme ulaşmalarının mümkün ve zorunlu olduğu görüşüne sımsıkı bağlı’ olduğunun altı çizilerek, ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanının iki eşit halk arasında ortaklığın bir federasyon çatısı altında yeniden kurulmasını ve sorunların çözülmesini engellemeyip, kolaylaştırabileceğine’ olan inanç samimi bir şekilde ifade edilmişti. 1983 yılında Cumhuriyetimizin kuruluş bildirgesinde yer alan ‘Kıbrıs Türk halkı, yıllardan beri, içtenlikle iki kesimli federal bir çözüm çerçevesinde iki halkın eşit ortaklığına dayanacak bir düzenin yeniden kurulmasına çalışmıştır’ ifadesinin üzerinden bir 35 yıl daha geçmiş ancak Kıbrıs Rum tarafı hala aynı tutumunu sürdürmeye devam ederek, Kıbrıs Türklerine masa başında federal çözüm hedefiyle zaman kaybettirmiş, kaybettirmeye devam etmektedir.”
“SİYASİ EŞİTLİKİ”
Kıbrıs Rum liderliğinin son yaptığı açıklamalardan da görülebileceği gibi, Kıbrıslı Rumların Türklerle siyasi eşitliği paylaşmayı, devlet yönetimine etkin bir şekilde katılımını hala daha kabullenmediğini belirten Denktaş, Kıbrıs Rum tarafının yıllardır değişmeyen amacının, helenleştirdikleri “Kıbrıs Cumhuriyeti” çatısı altında Kıbrıslı Türk kolektif kimliğini eritmek, adanın tümünü Helen egemenliği altına almak olduğunu kaydetti.
Denktaş, “Onların bu değişmeyen hedeflerinin önündeki en büyük engel, en güçlü dayanağımız, kendi kaderimizi tayin hakkını kullanarak ilan ettiğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir. Biz Demokrat Parti olarak Bağımsızlık Bildirgemize kayıtsız şartsız bağlıyız, bağlı olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
“YENİ PARAMETRELERLE”
Denktaş şöyle devam etti:
“Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların ne tarihsel ne de sosyolojik nedenlerle ortak bir devlet kurmaları gerekmemektedir. Kıbrıslı Türklerle Kıbrıs Rumların ortak federal bir devlet kurmaları ne bilimsel bir şart ne kaçınılmaz tarihsel bir son ne de sosyolojik bir gerekliliktir. Farklı kültür, dil, din ve milletlere ait iki halk, coğrafi ve konjektürel siyasi nedenlerle ortak bir devlet arayışına sürüklenmişlerdir.
Biz eşit şartlarda oluşacak bir devlete kapımızı kapatmadan, yıllardır boşa harcanan zemin ve metotların dışında, özgün önerilerimizi geliştirerek, Anavatan Türkiye ile de görüş birliği içerisinde yeni parametrelerle yeni bir masa oluşturulması için azimle çalışmalıyız. Kurucularımızın Bağımsızlık Bildirgesinde ‘Irk, milli menşe, dil ve din gibi farklara dayalı olarak insanlar arasında ayırım gözetilmesini, her türlü sömürgeciliği, ırkçılığı, baskı ve tahakkümü’ reddederek ilan ettiği Evrensel Hakları, günün koşulları altında daha geliştirerek, demokrasimizi daha da demokratikleştirerek, daha fazla insan hakları, daha fazla özgürlük, daha fazla adalet ve daha fazla eşitlik için çalışmalıyız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün sadece bizlerin değil gelecek nesillerimizin de en güçlü teminatıdır.”
Denktaş mesajında, “Bizlere bugün 35. yılını kutlama şerefini verdiren kurucu büyüklerimizi; 1963-74 arası varoluş mücadelesinde yer alan insanlarımızı, bu uğurda canlarını feda ederek bugünlerin öncüsü olan şehitlerimizi; Barış Harekâtına katılan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu tüm gazi, malul gazi ve şehitlerimizi minnet ve şükranla anarken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin varlığının güvencesi olan Anavatan Türkiye’mizi, devletimizin gelişimine katkı koyan her bir birey ve kuruluşu saygı ile selamlarım.” ifadelerini kullandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk iki ayrı devle...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, Amerika Birleşik Devletleri’ni Kıbrıs’taki iki hal...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya hazırız”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut, Sağlık Bakanlığı’nın üzerine düşen büyük görev ve sorumluluğun ...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yapılmıyor

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş Erhürman, yüzme suyu analizlerinin yapılmadığını ve halk sağlığın...

Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış! Moiz Matrini KKTC’yi kurtaracakmış!

NACAK GAZETESİ- KKTC mahkemelerinde küfür, hakaret, ve karşılıksız çek kesmekten yargılanan Hüseyin Macit Yusuf’un “KKTC ve Kıbrıs Türk...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

“ABD Rum’un uzlaşmaz tutumunu güçlendiriyor” “ABD Rum’un uzlaşmaz tutu...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aks...

“Kıbrıs’ta  iki ayrı halk iki ayrı devlet var” “Kıbrıs’ta iki ayrı halk...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

“İş birliğine  ve katkıya hazırız” “İş birliğine ve katkıya...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Öz...

Yüzme suyu analizleri yapılmıyor Yüzme suyu analizleri yap...

NACAK GAZETESİ- KTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nild...

Türkiye’ye adeta  “savaş” açtılar Türkiye’ye adeta “savaş”...

NACAK GAZETESİ- AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüks...

“ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlüğe destek veriyor” “ABD Kıbrıs’ta çözümsüzlü...

NACAK GAZETESİ- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD’nin, ...

Eğitim HABERLERİ